Už nechci další děti? Vasektomie nebo podvázání vejcovodů. Co je „lepší“?
Jana Albrechtová
7. 4. 2018
Láska je kořením života. Plody tohoto koření pak nazýváme děti. Děti jsou radost, ale jistě se mnou budete souhlasit, že jsou taktéž starost. Plánovali jste dvě děti a najednou máte děti tři a vy začínáte přemýšlet, co byste byli dělali, kdyby náhodou přišlo ještě čtvrté dítě. Vy jako žena přemýšlíte za oba a velmi pravděpodobně se touto myšlenkou stresujte víc vy než váš partner.
Když už hormonální antikoncepci brát nechcete
Hormonální antikoncepci brát už nechcete, protože jste ji brala víc jak patnáct let a jiným kontracepčním metodám moc nevěříte, ostatně máte ten třetí důkaz. A potrat? Ten u vás nepřipadá v úvahu.
Mužská antikoncepční pilulka se vyvíjí už padesát let. Dočkáme se jí v blízké době?
Sterilizace jako antikoncepce, ale u koho?
Tak co teď? Teď patrně přemýšlíte o trvalém řešení. Sterilizace? Počkat. Opět přemýšlíte, že podstoupíte sterilizaci vy? Že to máte být opět vy, kdo má řešit antikoncepci? Možná ji podstoupit chcete, ale pokud si nejste tímto krokem jistá, zkuste si o této záležitosti promluvit s vaším partnerem. Třeba vám naopak nabídne on, že sterilizaci podstoupí. Přeci jste se již jednou shodli na tom, že děti mít už mít ani jeden nechcete a mužská sterilizace je přeci jen méně náročná.
Mužská nebo ženská sterilizace?
Sterilizaci mohou podstoupit jak ženy, tak muži. Sterilizaci u žen se říká podvázání vejcovodů anebo také laparoskopická sterilizace a u mužů vasektomie. Když se řekne sterilizace, možná se vám vybaví Mengeleho ohavnosti v koncentračních táborech, nicméně v dnešní době se jedná o jednu z nejoblíbenějších antikoncepcí, pokud již po dalších dětech netoužíte.
Nechci děti kvůli uhlíkové stopě. Jaké jsou další důvody, proč dnešní mladí nechtějí mít děti?
Co před sterilizací zvážit?
Takže kdo? Vy nebo váš partner? Jestliže váš partner nemá s vasektomií problém a klidně ji podstoupí, možná vám oběma bude vrtat hlavou několik nezodpovězených otázek. Je vasektomie vratná? Jaká má vasektomie rizika? Také byste měli zvážit veškerá pro a proti tohoto zákroku.
Jak bezpečná sterilizace je?
Obě sterilizační metody, mužská i ženská, jsou bezpečné. V některých případech se však mohou po zákroku vyskytnout malé komplikace, jako je mírné krvácení nebo infekce. U žen je však sterilizace náročnější, proto probíhá pod celkovou anestezií a neobejde se bez stehů. U vasektomie to je jiná, tam totiž stačí pouze lokální anestezie, jelikož řez je velmi maličký a mnohdy je tento zákrok zcela bez stehů. Sterilizace bývá většinou bez komplikací, pokud se však nějaké obtíže přeci jen vyskytnou, bývá tomu tak častěji u žen.
Jaká je účinnost?
Oba typy sterilizace jsou velmi účinné. Jedna velká studie, která se jmenuje Collaborative Review of Sterilization, se účinností sterilizace zabývala a během ní bylo zjištěno, že se jedná o nejefektivnější metodu antikoncepce. Ovšem ano, stát se může, že i přes sterilizaci žena otěhotní, nicméně děje se tak v jednom ze sta případů. V tomto bodě nelze říci, zda je ženská anebo naopak mužská sterilizace účinnější. Je to nastejno.
Cena sterilizace
V České republice vychází sterilizace u obou pohlaví přibližně nastejno, okolo desíti tisíc korun. V zahraničí ovšem bývá u vasektomie cena mnohem nižší než u podvázání vejcovodů. Celkově však sterilizace v zahraničí vychází hodně draze, cena se totiž může vyšplhat až na 10 tisíc dolarů.
Je sterilizace vratná?
Pokud se k tomuto kroku rozhodnete, měli byste si být na 100 %, nebo raději 110%, jisti, že žádné děti už mít nechcete. Sterilizace je totiž považována za krok nevratný. Prostě tak, jako byste si řekli, že levou ruku už potřebovat nebudete, tak si ji necháte amputovat. Nicméně život je nevyzpytatelný, a kdybychom věděli, co nás v budoucnu čeká, řadu věcí bychom udělali jinak.
Odpověď je ano, má to však své „ALE“…
Takže pokud vás trápí tato otázka, tak ano. Sterilizace vratná je, nicméně tento zpětný zákrok nebývá vždy úspěšný. Polovině párů, ve kterém jeden z partnerů sterilizaci prodělal a potom přistoupili na zrušení sterilizace, se skutečně podaří počít. Úspěšnost vzetí sterilizace zpět ovšem závisí na mnoha faktorech, jako je například typ operace, věk a uplynulá doba od sterilizace.
Čím dříve, tím lépe
Pokud například podstoupí muž vasektomii a do tří let se rozhodne, že chce děti, úspěšnost početí bývá 75 %, ovšem muži, kteří se rozhodnou zrušit vasektomii například po 15 letech, mají už jen 30 % šanci, že budou znovu plodní.
Sterilizace ženy jako účinný a ekologický způsob antikoncepce. Jak a kdy se provádí?
Když to nejde přirozenou cestou, dá se tomu pomoci
Spermie muž i po vasektomii stále má, ty nikam nemizí, jediné, co se stane, je přerušení jejich transportu, tedy přetnutí chámovodu, který se dá chirurgicky spojit, nicméně ani tato procedura nebývá stoprocentní. Pokud se však muž rozhodne mít děti, může si buď před vasektomií nechat spermie zamrazit, anebo se dají odebrat i po vasektomii mikrochirurgicky a pak vložit do vajíčka partnerky in vitro.
Nejste si jisti na 110 %?
Jestli si však nejste tímto krokem jisti, raději zvažte jiné metody, nemusíte vždy do sebe cpát antikoncepční pilulky, jde to i jinak. Pokud si sterilizaci udělá žena mladší třiceti let, ve většině případů začne v pozdějším věku tohoto kroku litovat, proto se často snaží lékaři takto mladým ženám sterilizaci rozmlouvat.
Vy nebo on?
I v tomto případě je to totéž jako když se řekne, že mytí nádobí je ženská práce. Podvědomě i ten muž, který to říká, ví, že jeho kolega z práce myje nádobí zcela normálně a své manželce s domácností pomáhá. I v případě antikoncepce si řada mužů ale i žen myslí, že i otázka sterilizace je ženská záležitost.
Antikoncepce je i mužskou záležitostí
Ale stejně tak jako s tím nádobím, tomu tak pochopitelně není, nicméně některým mužům tato teorie zcela logicky přijde vhod. Z tohoto důvodu se také není čemu divit, že v praxi ženy podstupují sterilizaci častěji než muži. Nicméně, někteří muži chtějí také převzít zodpovědnost a právě vasektomii podstoupí.
Jaký je sex po vasektomii?
Lepší. Nebo to alespoň tak dokládá nedávná studie z Frankfurtské univerzity, která přišla se zajímavým výsledkem. Co byste řekli? Že po sterilizaci bude sex horší? Že muž bude méně mužem? Ne a ne. Je tomu právě naopak. Podle této studie, muži, kteří prodělali vasektomii, mají lepší sex než plodní muži. Dokonce si i jejich ženy pochvalovaly lepší výkony.
Muži bývají po vasektomii odvážnější
Proč tomu ale tak je? Nemělo by to být naopak? I na toto mají odborníci erudovanou odpověď. Muži po vasektomii netrpí obavou z možného nechtěného oplodnění ženy. Řada erektilních disfunkcí souvisí se stresem a jedním z důvodů, proč se muži stresují, je obava, že oplodní ženu. Že budou muži v posteli dosahovat skvělých výsledků, jim však nikdo nezaručí, zlepšení výkonů bylo zaregistrováno u poloviny mužů s vasektomií.
Proč by se měli muži o svou antikoncepci zajímat?
Jistě znáte spoustu příběhů, kdy žena získala muže jenom proto, že na něj měla páku. Že otěhotněla. Kdy muž za malý a krátkodobý špás zaplatil de facto svým životem, protože mu někdo určil, jak bude žít. Tak to být ale nemá. Rodičovství má být radost a výsledkem společného rozhodnutí, nikoli však zahráváním si s osudem někoho jiného.
Kontrola nad celým svým životem
Právě proto by měli muži chtít mít kontrolu nad svým sexuálním životem, potažmo celým životem a chránit sami sebe před nechtěným těhotenstvím, a to ať už u dlouhodobé nebo krátkodobé partnerky.
Jaká jsou rizika vasektomie?
Vasektomie je opravdu bezpečná, ale jak to u všech zákroků bývá, mohou se vyskytnout určité komplikace. Nejčastěji tak dochází ke krátkodobým bolestem, pohmožděninám či infekcím, od infekcí však snadno pomohou antibiotika. Při horečkách, krvácení nebo otékání se doporučuje navštívit lékaře. Většina komplikací však sama od sebe odezní.
Těhotenství i přes vasektomii?
Ano, je to možné. V ojedinělých případech se může stát, že chámovody srostou opět dohromady a i přes prodělanou vasektomii tak může dojít k oplodnění.
Těhotenství i přes podvázání vejcovodů?
Čím mladší žena je, tím vyšší riziko otěhotnění i přes sterilizaci existuje. Například, půjde-li na sterilizaci žena mladší 28 let, má 5 % šanci či riziko, chcete-li, že otěhotní, ve 28 – 33 letech existuje 2 % riziko a ve 34 letech 1 %.
Proč je bezpečnější mužská vasektomie než podvázání vejcovodů?
Podvázání vejcovodů, stejně tak jako vasektomie, je považováno za velmi účinnou formu antikoncepce. I přesto se však může stát, že sterilizovaná žena otěhotní. Na tom těhotenství by nebylo v zásadě nic až tak hrozného, vždyť i muži mohou přes vasektomii ženu oplodnit. Jde o formu těhotenství samotného, jelikož právě podvázání vejcovodů zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství.