Téměř každý jídelníček založený na rostlinné stravě vřele doporučuje nejen jahody a borůvky, ale čím dál častěji také bezinky. Nejenže skvěle chutnají, ale mají mnoho benefitů pro naše zdraví. Možná budete překvapeni, kolik zdravotních problémů lze konzumací bezinek vyřešit.
Na bezinky nedali dopustit už ve starověku
Ve zdravotnictví vám budou bezinku předkládat jako něco zcela převratného, což je naprostý nesmysl. Bezinky se už ve starověku hojně používaly v alternativní medicíně. Chuť je však o poznání výraznější, proto bývají bezinky často doslazovány nebo dochucovány. Pokud rádi pečete, jistě jste už zjistili, jak výborně takový drobenkový koláč s bezinkami chutná. Prostě úžasně. Bezinkám byste však měli dát mnohem více prostoru než jen v kuchyni.
Není žádným tajemstvím, že bezinky jsou účinným bojovníkem při nachlazení a chřipce. Účinky proti chřipkovému viru překvapily mnoho lékařů. Ti objevili uvnitř bezinek látku, která brání replikaci virových buněk. Jednoduše řečeno se přestanou rozšiřovat. Jestliže na sobě zpozorujete první příznaky virového onemocnění, honem pro bezinky nebo potravinové doplňky s jejich obsahem. Můžete tak předejít rozšíření nemoci nebo zkrátit dobu průběhu.
Bezinková šťáva: Recept na zdravou šťávu z květů bezu
Bezinky se zkrátka vyplatí konzumovat už jen proto. Ale tím chvála bezinek nekončí. Obsahují vitamin A, který má pozitivní efekt na zdraví kůže, pak také vitaminy B a C, hořčík, železo a karotenoidy. To vše má pozitivní vliv na trávicí ústrojí a jak možná víte, imunita sídlí ve střevech. A bonus na závěr: konzumací bezinek pomáháte tělu bojovat proti zánětům. Pozor, bezinky jsou jedovaté! V syrovém stavu obsahují mírnou dávku jedovatých látek. Látky snadno zničíte vařením nebo kvašením, takže se nemáte čeho obávat. Stejně neškodné jsou i sušené bezinky.
Příprava a konzumace bezinek
Vaření ve vroucí vodě
Na rozdíl od jiných bobulí bezinky se nedoporučuje konzumovat syrové. Stačí je ale vařit minimálně patnáct minut ve vodě. Poté už záleží jen na vás, jakou strukturu bezinek budete upřednostňovat.
Recept na bezinkové víno z květů. Vyrobte si letní alkoholické osvěžení
Co z bezinek vyrobit
Téměř cokoli! Bezinkový čaj, bezinkový nápoj, víno, sirup… Palačinky či vafle budou chutnat díky bezinkám přímo královsky. V létě vás příjemně osvěží bezinková zmrzlina. A samozřejmě co by bez bezinek byly koláče?
Jednoduchý recept na bezinkový džem
Suroviny (na 1 kg bezinek): 300 g cukru, 1 ks skořice, 2 ks hřebíčku
Postup:
- Bezinky přeberte a omyjte.
- V hrnci je spolu se skořicí a hřebíčkem vařte zprudka, dokud se neodplaví přibližně třetina šťáv.
- Poté přichází na řadu cukr a ještě dalších 5 minut vaření.
- Džem zbavte kousků koření a ještě horký jej nalijte do nahřátých sklenic.
- Zašroubujte je a sterilujte 25 minut při teplotě 85 °C.
Máte rádi bezinky? Na jaký způsob podle vás chutnají nejlépe?