Vaginismus a sex nejdou dohromady. Proč některé ženy nedokážou mít pohlavní styk?
Taťána Kročková
27. 6. 2020
Zkuste si představit, že se pro vás stane sex noční můrou a vaše vlastní tělo vás zradí. Vaginismus je tajemství mnoha nešťastných žen, které nemohou a nedokážou do svého těla přijmout muže bez bolesti. Jak vaginismus vzniká – a dá se s tím vůbec něco dělat dříve, než si zcela zničíte vztah? Je lepší volit život bez sexu, anebo pomůže léčba?
Jak se projevuje vaginismus?
Vaginismus je sexuální problém u žen. Tato dysfunkce spočívá v tom, že dochází k bolestivému stažení poševního vchodu při pokusu o proniknutí do vaginy, nebo třeba už jen při pouhém pomyšlení na sex. Svaly automaticky pracují samovolně tak, že žena i kdyby chtěla, nedokáže sama vlastní vůlí s tímto nepříjemným problémem nic udělat. Důsledkem je zamezení proniknutí penisu do vaginy při styku, anebo je proniknutí o to násilnější a žena pociťuje velkou bolest při sexu. Díky tomu vzniká nechuť až odpor k sexu, žena mnohdy nemůže používat ani tampóny. Zkrátka vniknutí do její svatyně je důsledně zapovězeno.
Proč to bolí? Zdá se, že příčina zřejmě bude psychická a svou velkou roli hraje psychosomatika. Existují různé druhy vaginismu a také léčba vaginismu není vždy jednoznačná a jednoduchá. Ke každé ženě je potřeba přistupovat individuálně. Zatímco některé ženy nechodí ani na gynekologii a svůj problém tají a sexuálně abstinují, jiné ženy se pokoušejí léčit a svůj problém vyřešit.
Proč vzniká vaginismus
Jak a kdy vaginismus vzniká? Dívka či žena může být panna a již od počátku není možné se do její vaginy dostat. Tento druh vaginismu se nazývá primární. Znamená to, že nikdy nedošlo k proniknutí do vaginy a ani to není možné. Dříve bychom řekli, že manželství nebylo konzumováno nebo že jde o nekonzumované manželství. Příčinou může být přísná náboženská výchova, strach z těhotenství, nedostatek sebevědomí nebo nepřiznaná homosexualita.
U sekundárního vaginismu před jeho vznikem došlo k pohlavnímu styku, další pokusy ale byly již bolestivé. Někdy tento druh vaginismu nastává jako důsledek traumatu například po znásilnění či pohlavním zneužívání, také po nepříjemném a bolestivém prvním pohlavním styku, anebo jako důsledek silného strachu z otěhotnění, který může nastat např. po náročném porodu.
Nepsychické příčiny vaginismu aneb kdy ještě k němu dochází?
Při vaginismu ale svou roli hrají i fyziologické příčiny. Například může jít o silný zánět pohlavních orgánů a močových cest, endometriózu nebo třeba nádor. U některých žen se vaginismus objevuje až po menopauze jako důsledek zastavení hormonální činnosti, snížené hladiny pohlavních hormonů a suché sliznice vaginy, ale může mít také další příčiny. Vaginismus se může také objevovat po porodu díky hormonálním změnám či poranění.
Panenská blána a její protrhávání. Proč většina žen při prvním styku nekrvácí?
Léčba vaginismu – běh na dlouhou trať
Léčba vaginismu je zdlouhavá a náročná. Bohužel musíte počítat s tím, že tohle jen tak nepřejde a bude to náročný běh na dlouhou trať. Určitě to ale nevzdávejte a dbejte všech rad a doporučení lékaře, navíc můžete vyzkoušet různé druhy alternativní terapie, především se zaměřením na psychiku. Nezřídka právě psychika v tomhle hraje obrovskou roli. Chce to také mít trpělivý protějšek, jinak skutečně pohoříte a zničíte si vztah, anebo jej ani nenavážete. Co si budeme povídat, sex je ve vztahu opravdu důležitý.
Ženy, které trápí vaginismus mají zkušenosti se vším možným a možná vám dokáží svěřit svou zkušenost a poradit vám i v diskusních skupinách na internetu. Léčba vaginismu ale vyžaduje odborníka – sexuologa. Právě s ním byste měla probrat každý detail a zaměřit se na cílenou léčbu, která by měla spočívat ve vyloučení či odstranění všech možných fyziologických příčin vaginismu. Dále se můžete zaměřit na terapii, která bude pracovat hlavně s vaší psychikou. Léčba nevylučuje ani různé relaxační terapie, cvičení pánevního dna či používání sexuálních a erotických pomůcek k postupnému rozšiřování poševního vchodu.
Jak uvolnit pochvu? Zkuste i vibrátor…
Možností jak uvolnit pochvu je rozhodně více a každý zkušený odborník vám poradí osvědčené postupy. Pravidelně byste měla pracovat se svým tělem a reagovat na jeho projevy a sledovat, jak reagujete na doteky. Nejprve na své vlastní, a poté třeba i doteky svého partnera. Ženy mohou využívat techniku postupného zasouvání prstů a rozšiřování úzkého poševního vchodu, také lze využít erotických pomůcek a malých úzkých vibrátorů, které i díky elektrickým vibracím mohou ovlivnit chování stažených poševních svalů.
Hloubka vaginy. Co o ní víme a s jakými pojmenováními se můžeme setkat?
Trauma a alternativní terapie
Žena by měla také pracovat na své psychické pohodě, vyhnout se stresu a užívat dostatek vitamínů a minerálů, které ovlivňují funkce nervové soustavy a svalů. Pomáhá psychoterapie a další druhy alternativní terapie, arteterapie, homeopatie, aromaterapie či regresní terapie.
Pokud si žena prožila nějaké trauma, v prvé řadě je potřeba zapracovat na tom, aby bylo zpracováno alespoň do té míry, do jaké to je možné. Důležité je znovuprožití a uvolnění negativních emocí z traumatu, zpracování problému, odblokování přirozeného proudění energie, odpuštění a smíření. Není to lehká cesta, ale pokud se to podaří, váš sexuální život bude nakonec přece jen naplněný a šťastný.