Menu
WomanOnly
Domácnost

Vánoční kaktus. Jak se o něj starat, aby kvetl na Štědrý den?

Vánoční kaktus neboli pochází z jihoamerických deštných lesů. Rozkvétá právě v době Vánoc, odtud také jeho český název. Jeho květy mohou mít různé barvy, k vánočním svátkům se však hodí zejména jeho bílá, červená nebo fialová varianta. Vánoční kaktus je nenáročná vytrvalá rostlina, která se pěstuje jako pokojovka. Pokud se o ni budeme dobře starat, vykvete nám i příští rok. Kam vánoční kaktus umístit, jak často ho zalévat a hnojit a co děláme špatně, když rostlina nekvete nebo opadává?

Vhodné stanoviště pro vánoční kaktus

Vánoční kaktus je zejména v prosinci ozdobou mnoha domácností. Jeho pěstování není náročné, nicméně pokud chceme, aby se mu dobře dařilo, musíme vědět, kam ho umístit, jak často ho zalévat a hnojit a co s ním udělat po odkvětu.

Pokud jde o stanoviště, úplně nejvhodnější je parapet okna směřujícího na sever. Vánoční kaktus roste vysoko v korunách stromů, v bytě mu proto nesvědčí slunce ani přílišné světlo. Je možné jej umístit také za okno orientované na východ, je však nutné nechat zatažené závěsy, které utlumí světlo. Důležitá je rovněž vlhkost vzduchu – jde o pralesní rostlinu, proto lépe prospívá ve vlhkém prostředí. Suchý vzduch by způsobil opadávání poupat, proto vánoční kaktus nikdy neumisťujeme do blízkosti topení.

Teplota v místnosti by se měla pohybovat nejlépe mezi 12 a 15 °C. Jakmile překročí 20 °C, bude vánoční kaktus sice růst, ale nevykvete. Silným mrazům rostlinu také nevystavujeme, protože by mohla uhynout.

Vánoční hvězda, symbol adventu. Jak o ni pečovat, aby vydržela i po svátcích?

Jak často zalévat vánoční kaktus?

V období růstu, tedy zhruba od března do července, je potřeba vánoční kaktus pravidelně zalévat. Od srpna frekvenci zalévání snižujeme a takto pokračujeme až do doby, kdy se začnou objevovat poupata. Od prvních poupat je opět čas na pravidelnou zálivku. Po odkvětu zálivku zase zmírníme. Vánoční kaktus zaléváme středně, nadměrný přísun vody by mohl způsobit uhnívání kořenů a následný úhyn celé rostliny.

Hnojivo pro vánoční kaktus

Není nutné vánoční kaktus příliš hnojit, nicméně pokud chceme jistotu, že vykvete, můžeme jednou za dva týdny použít slabý roztok hnojiva. Vánoční kaktus však hnojíme pouze v období vegetačního růstu, to znamená přibližně v období od března do července. Rostlina nemá ráda vápník, je tedy nutné použít hnojivo bez obsahu této minerální látky.

Jak vyrobit přírodní hnojivo pro pokojové rostliny? Z banánové slupky!

Jakou zeminu vánoční kaktus potřebuje?

Jednou za dva až čtyři roky je dobré vánoční kaktus přesadit do většího květináče. Nejvhodnější dobou pro přesazování je začátek března, kdy ještě nenastalo vegetativní období. Ideální zeminou pro vánoční kaktus je směs rašeliny, drnovky a listovky. Jak jsme již zmínili, vánočnímu kaktusu nesvědčí vápník, proto je třeba dát pozor, aby se v zemině nevyskytoval.

Proč vánoční kaktus nekvete?

Nejčastějším důvodem bývá příliš vysoká teplota v místnosti. Jakmile vystoupá nad 20 °C, vánoční kaktus ve většině případů poroste, ale nebude kvést. Zkuste jej proto přemístit například do chladnější chodby nebo mezi okna. Dejte ale pozor, aby nebyl vystaven přílišnému přísunu světla nebo dokonce slunečnímu záření.

Dalším důvodem může být přemokření. Vánoční kaktus vyžaduje pravidelnou zálivku o střední intenzitě, přelití způsobí hnilobu kořenů. Zemina nemá být úplně suchá, ale ani přemokřená.

Proč vánoční kaktus opadává?

Květy či poupata vánočního kaktusu opadávají? Na vině je pravděpodobně příliš suchý vzduch. Vánočnímu kaktusu svědčí vlhkost, proto bychom jej nikdy neměli umisťovat do blízkosti topení, klimatizace apod. Pokud je v místnosti příliš suchý vzduch, je nutné vánoční kaktus pravidelně rosit rozprašovačem.

Péče o pokojové rostliny v zimě. Co musíme dělat jinak?

Vánoční kaktus po odkvětu

Vánoční kaktus po odkvětu přemístíme do chladnější, suché místnosti. Snížíme intenzitu zalévání a již nehnojíme. Teplota v místnosti by neměla klesnout pod 12 °C. Pokud se vánoční kaktus nevejde do stávajícího květináče, je třeba jej přesadit. Učiníme tak nejlépe začátkem března, než opět nastane období růstu.

Jak na to, aby vánoční kaktus rozkvetl na Vánoce?

Chcete si být jisti, že vánoční kaktus na Štědrý den skutečně pokvete? V tom případě se řiďte následujícími doporučeními a využijte tuto efektní rostlinu jako součást vánoční výzdoby. Velmi pěkně bude působit především vánoční kaktus s bílými, červenými nebo fialovými květy.

Zhruba jeden až dva měsíce před Štědrým dnem je vhodné omezit zálivku na minimum. Zaléváme zhruba jednou za dva týdny v okamžiku, kdy je substrát zcela suchý. Zároveň rostlinu pravidelně rosíme rozprašovačem. Vánoční kaktus dáme nejlépe do místnosti, kde se netopí, popřípadě jej položíme na parapet a zatáhneme žaluzie. Od chvíle, kdy se objeví první poupata, rostlinu zaléváme jednou týdně a přemístíme ji do místnosti s teplotou cca 20 °C. Jednou za dva týdny můžeme vánoční kaktus přihnojit tekutým hnojivem, které neobsahuje vápník.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vánoční kaktus. Jak se o něj starat, aby kvetl na Štědrý den?