Vaření ze surovin, které jsou u nás k dispozici v daném ročním období, doporučují nejen kuchaři, ale i výživoví poradci. Jaké z toho pro nás plynou výhody a jakými pravidly bychom se měli řídit?
Ajurvédský lékař Kukku Ramesh z léčebného hotelu Larimar v rakouském Stegersbachu, který se zaměřuje na vaření podle ročních období, v tom má jasno: „Je to zdravější, protože suroviny jsou čerstvé. Je to levnější, protože je jejich čas a jsou všude kolem. Nejpodstatnější je však to, že je to přirozené.“
Jsme zvyklí, že všechny suroviny jsou nám k dispozici po celý rok a regály v obchodech vypadají stejně v prosinci i srpnu. Je to tak ale správně? Bylo prokázáno, že zdravější potraviny jsou jednoznačně ty sezónní. Například vědci v Japonsku čtyři roky zkoumali stav vitamínu C obsaženého ve špenátu a jejich závěr byl překvapující – v létě byl jeho obsah trojnásobně vyšší než v zimě! Jak se tedy stravovat podle ročních období?
1. Jaro
„Na jaře se zaměřte na listovou zeleninu, ta představuje nový a svěží růst. Na talíř si dávejte co nejvíce nejrůznějších salátů, mangoldu, špenátu a čerstvých bylinek,“ doporučuje doktor Ramesh. Po zimě je nutné doplnit vitamíny, které nám chybí a jsme proto náchylnější k různým nemocem. Jejich nenahraditelným zdrojem jsou naklíčená semena a výhonky.
Stejně důležité jsou enzymy, které najdeme v pažitce, petrželi, řeřiše, v listech pampelišek a kopřiv nebo v polníčku. Doktor Ramesh doporučuje dvě lžíce kvašené zeleniny denně. Stravu bychom měli odlehčit, a pokud to jde, omezit přísun masa.
Pokud chcete začít s hubnutím, výzkumy prokazují, že se nejlépe hubne právě na jaře. Jakmile začne svítit slunce, lidé mají větší chuť do sportu a větší smysl pro disciplínu. Nebojí se změn ve stravě, tělo je navíc uvolněnější a může lépe přijímat živiny.
2. Léto
Letní strava by měla být lehčí. Omezte tučná jídla a maso, pokračujte v salátech a kvašené zelenině, upřednostňujte ale čerstvé ředkvičky, květák nebo brokolici. Zařaďte do jídelníčku čočku a kukuřici. V tomto období se dopujte ovocem jako jsou jahody, jablka, hrušky, švestky nebo meloun.
3. Podzim
„Regály obchodů se na podzim plní nejrůznějším tropickým ovocem. Na to ale pozor – roste v zemích, kde má za úkol lidi ochlazovat. Stejně je tomu s mléčnými výrobky, které ochlazují a je lepší jejich přísun omezit. Mnohem lépe uděláte, když si v tomto období dopřejte spoustu kvalitní domácí zeleniny, které je právě čas – třeba ředkev, dýně, červená řepa, kedlubna, tuřín, kapusta,“ vyjmenovává Kukku Ramesh. Zahřejete se nejlépe tím, že budete suroviny tepelně zpracovávat a přidávat do nich více koření.
Tuřín je vynikající zelenina s léčivými účinky. S čím nám pomůže a jak ho připravit?
4. Zima
V zimě bychom měli náš organismus šetřit a nepřejídat se. Denně si dopřávejte zeleninu, která je v zimě dispozici, nejlépe ke každému jídlu a vždy ji tepelně upravte. Jedná se především o kořenovou zeleninu, zelí, dýni nebo kapustu. Zima je také ideální čas na konzumaci pohanky, jáhlů a luštěnin, zejména fazolí, které posilují ledviny. Zařaďte ryby, kuřecí, hovězí nebo jehněčí maso. Zvyšte příjem ořechů, které vám dokážou zvednout náladu i při nevlídném počasí.