Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Vedlejší účinky kortikoidů. Co o těchto lécích nevíte

Veronika Tichá

Veronika Tichá

24. 2. 2015

Kortikoidy jsou strašákem mnoha astmatiků nebo alergiků, protože užívání těchto léků je spojeno s mnoha mýty. Jsou jejich vedlejší účinky opravdu tak nebezpečné?

Známe dva druhy kortikoidů

Kortikoidy jsou v podstatě syntetické kopie hormonů kůry nadledvinek neboli kortikosteroidů. Používají se k léčbě chronických zánětlivých nemocí jako je ekzém, revma, alergická rýma, astma nebo také poruchy funkce štítné žlázy. Mnoho pacientů z nich má strach kvůli velkému počtu vedlejších účinků, tyto obavy ale podle lékařů nejsou vždy na místě. Je totiž třeba rozlišovat dvě základní skupiny kortikoidů, které se svými účinky podstatně liší.

Diagnóza astma aneb co všechno může způsobit astmatický záchvat

Lokální kortikoidy

Do první skupiny kortikoidů patří léky podávané lokálně, které jsou naprosto neškodné. Nejčastěji se používají ve formě nosního spreje nebo inhalátoru pro astmatiky a alergiky. Takto podávané kortikoidy je nutné užívat i několik dní po vymizení obtíží a jsou zcela bezpečné, což mnoho uživatelů netuší.

Tablety a injekce

Poněkud horší variantou jsou kortikoidy podávané v tabletách nebo injekčně, které působí na celý organismus. Právě z těchto léků má obavy mnoho lidí. Pomáhají revmatikům, nemocným s roztroušenou sklerózou, Crohnovou chorobou a podobně. Jedná se o velmi silné a účinné léky, které ale můžou přinášet zdravotní rizika, jako jsou:

U nejnovějších léků je riziko vzniku nežádoucích účinků mnohem nižší než u těch starších. Pokud lékař uvažuje o této systémové léčbě, musí zvážit její přínos i rizika pro konkrétního pacienta. Je důležité vědět, že lékaři vždy sahají po léčbě za pomoci kortikoidů jako po poslední možnosti, když opravdu neexistuje jiná alternativa.

Osteoporóza začíná nenápadně. Koho ohrožuje a jak se jí bránit?

Kortikoidy aplikované injekčně nebo perorálně se neužívají tak dlouhou dobu jako lokální, proto nepůsobí na náš organismus příliš dlouho. Ve většině případů jsou jedinou možností, jak pacientům pomoci, proto je nezavrhujte jen kvůli špatné pověsti. Vedlejší účinky většinou vymizí krátce po vysazení léků.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Vedlejší účinky kortikoidů. Co o těchto lécích nevíte