Menu
WomanOnly
Bylinky

Violka vonná a jak si vyrobit fialkový sirup proti kašli

Každé jaro nás příroda potěší nádhernými koberci květů fialek, z nichž některé i krásně voní. Violka vonná roste téměř v každém lese a šikovné hospodyňky si violku trhají nejen jako okrasu do vázičky, ale také pro výrobu vynikajícího fialkového sirupu. Jaké má violka účinky a jaké se nabízí možnosti využití této léčivky?

Kde najdeme violku vonnou?

Violka vonná (Viola odorata) je drobná, asi 15 cm vysoká, trvalka s fialovými, bílými, modrými nebo lila zbarvenými kvítky, která začíná kvést na jaře na pasekách a lesních mýtinách, v listnatých hájích, parcích a zahradách. Kvete přibližně od března do dubna, ale pak ještě i v srpnu a září.

Jak se starat o fialky? Krásná kvetoucí pokojovka nemá vysoké nároky

Jaké má violka vonná účinky a co obsahuje?

Violka obsahuje saponiny, sloučeninu kyseliny salicylové, silice, alkaloid violin, slizové látky, flavonové glykosidy.

Díky kyselině acetylsalicylové má violka podobné protizánětlivé a protirevmatické účinky jako aspirin, díky violinu má zase temetické účinky, což znamená, že se ve vyšších dávkách používá jako dávidlo k vyvolání zvracení. Saponiny pak usnadňují vykašlávání. Violka má také mírný močopudný účinek.

Sbírá se oddenek nebo kvetoucí nať. Violka se vnitřně v podobě sirupu nebo čaje používá proti kašli, na odkašlávání při zánětech průdušek, větší dávky k vyvolání zvracení. Zevně je dobrá na obklady, koupele při ekzémech, hemoroidech a na špatně se hojící rány. Ke koupelím je výborná například s přesličkou. Vnitřní použití má i lehce protizánětlivý účinek, violka je vhodná též při revmatismu a infekčních nemocech.

Jak připravit fialkový sirup?

Oblíbenou formou podání je fialkový sirup, který si můžete snadno vyrobit z nasbíraných fialkových květů doma. Nasbírejte si fialkové květy, propláchněte je vodou a napěchujte do sklenice, mezitím je prosypávejte cukrem. Sklenici dobře uzavřete a postavte na slunce minimálně na 2 až 3 týdny. Jakmile fialky pustí šťávu a z cukru se vytvoří sirup, sceďte ho přes čisté plátno, květy vyhoďte a sirup uchovejte v dobře uzavřené tmavé lahvi v lednici.

Kosatec se kdysi používal k léčbě kašle. Co o něm ještě víme?

Sirup z fialek lze ale také připravit vařením. Opět nasbírejte fialkové květy, zhruba 2 hrsti fialek opláchněte pod tekoucí vodou v sítku a přelijte je v hrnci litrem převařené horké vody. Nechte je přes noc vylouhovat, druhý den pečlivě přeceďte, a poté čistý výluh svařte s cukrem. S cukrem to není třeba přehánět, ale čím více ho použijete, tím bude sirup hustší. Pokud zvolíte tmavý třtinový cukr, bude i výsledný fialkový sirup tmavší. Stačí i půl kilo cukru, i když někdo dává celé kilo. Vařit sirup je třeba delší dobu, zhruba do jedné hodiny. Výsledný, ještě horký, sirup lijte do sterilovaných sklenic, dobře uzavřete a ihned otočte dnem vzhůru.

Zdroje: Naše rostliny v lékařství, autoři Korbelář a Endris, Fialky právě kvetou. Udělejte si z nich domácí sirup, čaj či olej proti popáleninám: abecedazahrady.dama.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Violka vonná a jak si vyrobit fialkový sirup proti kašli