Virgule neslouží jen k hledání vody. V čem nám může pomoci a jak se liší od kyvadla?
Taťána Kročková
10. 1. 2022
Možná si při vyslovení slova virgule vybavíte bláznivého léčitele mávajícího tímto drobným kouskem kovu před vaším tělem, možná zkušeného proutkaře, který hledá vodu, možná ale s virgulí pracujete i vy sami. K čemu taková virgule vlastně slouží, jaké druhy virgulí existují a čím se virgule liší od kyvadla?
K čemu slouží virgule a jak se liší od kyvadla
Ať už virgule nebo siderické kyvadélko, jedná se o nástroje sloužící k práci s mentální energií, psychickými silami, naším podvědomím či vnějšími zónami. Metody pracující s kyvadlem či virgulí se nazývají psychometrie, telestézie či psychotronika. Souvisí s vyšší vnímavostí, s dobře vyvinutou intuicí, léčitelskými schopnostmi nebo jasnovidectvím.
Virgule slouží spíše k hledání vody, geopatogenních zón, psychosomatických zón, archeologických nálezů, ale i k diagnostice zdravotního stavu a měření duševních schopností. Siderické kyvadélko je určeno k práci s podvědomím, využívá se v kineziologii, k určování vhodných potravin či léčiv, k diagnostice a určování pravděpodobnosti při zjišťování všemožných informací, například také k hledání ztracených předmětů. Oba tyto nástroje se používají k měření nebo hledání, umožňují práci s různými tabulkami a je samozřejmě také potřeba umět s nimi správně zacházet. Každá z těchto pomůcek vypadá jinak a vyžaduje jiný způsob manipulace, i když princip jejich používání je podobný.
Práce s virgulí je náročnější a vyžaduje zkušenosti, je spíše pro práci v terénu. Siderické kyvadélko je pak určeno pro více jemnější práci a zjišťování konkrétních informací podle tabulek. V minulosti se často virgule či kyvadlo využívaly k hledání pohřešovaných osob či ztracených předmětů.
Jak vypadá virgule a jaké existují typy
Virgule je tvořena kovem, může jít o měděný nebo mosazný drátek, případně je vyrobena z chirurgické oceli. Také může mít různé tvary, nejčastěji do písmene Y nebo L. Existují různé typy virgulí, které vám nyní představíme:
Dvě drátěné virgule ve tvaru L – práce s nimi je pro náročné a zkušené uživatele, pracuje se se dvěma dráty, z nichž každý se drží v jedné ruce
Vlaštovka – virgule ve tvaru vidlice, která má zakulacenou nebo ostrou špici ve tvaru písmene U nebo V a dvě ramena, jež držíme v jedné ruce
Spirála nebo pružina – tato virgule má tvar dlouhé široké pružiny a může se držet v obou rukou
Drátek nebo proutek ve tvaru Y – slouží hlavně k hledání vody a proutkař drží konce v obou rukou
Rybička – virgule ve tvaru rybičky se smyčkou a dvěma konci
Siderické kyvadlo – kov či kámen s hrotem na řetízku, který se drží mezi dvěma prsty
Správné držení virgule a jak se s virgulí pracuje
Virgule se podle typu drží buď mezi palcem a prsty, anebo v obou rukou, čehož se nejčastěji využívá při práci v terénu. Stejně jako u siderického kyvadla je potřeba smluvit si konkrétní znaky, které nám budou dávat jasné odpovědi typu ANO či NE. U hledání vody či práce v terénu, kdy se virgule či proutek drží oběma rukama, dostává člověk znamení tak, že špička začne táhnout směrem dolů k zemi. Pokud držíme dvě virgule ve tvaru L, při nalezení podzemního pramene nebo hledaného objektu se oba dráty samovolně překříží. Tímto způsobem se hledá voda, ale důkaz samozřejmě dostanete teprve tehdy, když provedete vrt a na vodu skutečně narazíte.
Co všechno předpověděla Baba Vanga a která proroctví se už splnila
Virgule a léčitelství
Virgule i kyvadlo slouží také k diagnostice zdravotních problémů a jsou běžnou součástí praxe léčitele. Pomocí virgule se dá stanovit diagnóza, funkce jednotlivých orgánů, vhodnost potravin, léčiv, vitamínů a prvků, zda a kdy je vhodná operace a podobně.
Jak vnímá práci s virgulí věda?
Pokud bychom chtěli tyto zjištěné informace vědecky ověřit, obvykle se nesetkáme s jasnými a prokazatelnými výsledky. Proto také proutkaření či psychometrie a další práce s virgulí bývá odsuzována skeptiky. Někteří připouštějí, že virgule může vykonávat i pohyb samovolný bez vědomého pohybu rukou, ale nevěří tomu, že tento pohyb není ovlivňován vůlí či přáním člověka, který s tímto nástrojem pracuje.
Z vědeckých řad psychometrii podporoval a také o těchto postupech napsal některé publikace bývalý československý ministr školství a kultury, matematik a psychotronik RNDr. František Kahuda (1911–1987). Jeho dílo týkající se práce s mentální energií se nazývá Mentální energie a její využití v praxi. Zabýval se psychotronickými pokusy s mnoha dalšími odborníky v této oblasti a léčiteli, s nimiž prováděl výzkumy ve své Psychoenergetické laboratoři, kterou vedl až do roku 1986.