Vlašské ořechy jsou dobré pro mozek. Na co vše můžeme plody ořešáku využít?
Taťána Kročková
15. 12. 2019
Také tak milujete vlašské ořechy? Prý patří k nejzdravějším ořechům vůbec. V čase Vánoc přichází jejich chvíle – louskáme je doma u televize, přidáváme do cukroví, nakládáme do medu nebo si plovoucí svíčky z jejich skořápek pouštíme jako lodičky o Štědrém večeru. Co vlastně vlašské ořechy obsahují a proč jsou pro náš organismus dobré?
Ořešák královský a jeho využití
Možná máte ořešáky na zahradě, každoročně na podzim sklízíte svou úrodu a chráníte ji před veverkami (třeba jim i pár oříšků dopřejete). Sušíte vyloupané ořechy u topení a máte černé ruce od zelených slupek, ze kterých si můžete vyrobit přírodní barvu na tmavé vlasy nebo odvar k dezinfekci všeho druhu. Majestátní ořešák královský nám poskytuje dary, které můžeme využít různě. Třeba si dokážete i vyrobit lihovou tinkturu proti borelióze a bolestem svalů a kloubů, anebo vynikající ořechový likér.
Tinktura z ořešáku a ořechové listí
Každý strom má svou mocnou energii a sílu. Lze z něj využít různé části a v případě ořešáku jich není zrovna málo. Tinktury se vyrábějí většinou ze semen a pupenů, skořápky ořechů se mohou vyvařit pro své dezinfekční účinky. Ale stejné vlastnosti mají i sušené listy, působí silně dezinfekčně, antimykoticky a antiparazitárně. Takže jsou vhodné i na vnitřní vyčištění při parazitech, anebo třeba k mytí vlasů napadených vešmi.
Jak využít ořešák u domácích mazlíčků
Ořechové listí nebo skořápky můžete umístit též do psích pelíšků jako prevenci proti blechám. Ostatně ani pejsci na takovou dobrotu, jakou je vlašský ořech, nedají dopustit. Někteří tyto ořechy milují a umí si je také sami vylouskat.
Skořápky z vlašských ořechů na vlasy
Skořápky ale můžeme i využít k tvůrčím účelům. Vyrábějí se z nich lodičky, plovoucí svíčky a různé vánoční dekorace. Zelené slupky, které pouští tmavou barvu, se zase používají k výrobě přírodních barev na vlasy. Tento odvar k oplachování vlasů tmavovlásek si můžete snadno připravit i doma. Obdobný odvar lze udělat i ze samotných skořápek ořechů nebo sušených listů.
Co obsahují vlašské ořechy?
A co vynikající jádra vlašských ořechů, která mají svou pověstnou hořkou chuť? Už známý středověký mág a lékař Paracelsus nacházel podobenství v přírodě a lidském organismu. Na těchto poznatcích totiž postavil i svou medicínu. Podle něj byly vlašáky dobré pro fungování mozku a dosud se nenašel nikdo, kdo by toto tvrzení zpochybnil. Jádra svým tvarem totiž připomínají lidský mozek. A protože obsahují velké množství vitamínů skupiny B, které jsou potřebné pro správné fungování celé nervové soustavy a mozku, je to jistě pravda pravdoucí.
Víte, proč jíst ořechy? Zkuste ořechovou pomazánku a recepty na další ořechová jídla
Vlašské ořechy jako nejzdravější potravina
Vlašské ořechy patří mezi naše nejzdravější potraviny. Obsahují hořčík, fosfor, draslík, vitamíny skupiny B, vitamín E, betakaroten, vlákninu, kyselinu listovou, třísloviny a flavonoidy, kvalitní tuky s omega 3 a omega 6 mastnými kyselinami. Dopřávat si je můžete klidně každý den. Jsou vhodné na posílení organismu, zejména nervové soustavy, ale působí příznivě i na podporu imunity, snižují cholesterol, krevní cukr a eliminují riziko infarktu, zvyšují potenci a navozují dobrou náladu. Jsou nezbytné pro těhotné a kojící ženy, opatrně jen u dětí a v případě alergií.
Vlašské ořechy s medem se využívají jako lék téměř u všech nemocí, poruch metabolismu, na celkové posílení, v rekonvalescenci a u seniorů. A nezapomeňte na ten pověstný ořechový likér, to je prý vynikající pochoutka! A samozřejmě i léčivá!