Legendární pánský účes, který proslavilo mnoho řidičů autobusů, několik hudebních hvězd a jeden hokejista. Nosil se především v 70., 80. a 90. letech minulého století, nedávno se však v trochu pozměněné podobě vrátil do módy. Sestává z části byznysové, která je kratší a uhlazenější, a párty části, jež nechává mnohem větší prostor vlastní fantazii. To vše a mnohem více je střih mullet, respektive jeho novodobá verze s názvem shullet.
Deka, čolek, zádovlas, zvadlý záclony…
Účes, při kterém jsou vlasy v zadní části hlavy dlouhé a na temeni krátké, je známý odnepaměti. Jeho pojmenování se však ujalo až v roce 1994, když známá hiphopová skupina Beastie Boys vydala skladbu s názvem Mullet Head.
Nicméně střih mullet lze znát pod celou řadou příhodnějších názvů. Některé z nich uvádí Wikipedia: ještěrka, čolek, deka, záclona, Bundesliga, zádovlas, hauro, tučňák, zvadlý záclony, vpředu byznys, vzadu párty, veverčí kožešina, popřípadě „na Jágra“, „na debila“ či „na řidiče autobusu“.
Zdroj: Shutterstock
U většiny z nich je zřejmé, jak a proč vznikly, záhadou může být snad jen pojmenování „na řidiče autobusu“. Právě řidiči autobusů byli skupinou lidí, kteří účes mullet v minulém století proslavili. Důvod, proč mu dávali přednost před tuctovými účesovými variacemi té doby, byl údajně čistě praktický – dlouhé vlasy jim padaly do obličeje, a tak se mullet nabízel jako ideální řešení.
Vedle řidičů autobusů a dalších dopravních prostředků, např. kamionů, si mullet oblíbili také zpěváci, jmenovitě třeba David Bowie, Billy Ray Cyrus nebo Toby Keith. Z českých celebrit samozřejmě nelze opomenout Jaromíra Jágra, který kontroverznímu účesu také propůjčil své jméno.
Jak šel čas s účesem mullet od antiky do současnosti
Britský deník The Guardian na svém webu vydal článek Unearthed figurine suggests ancient Britons favoured mullets, v němž se uvádí, že na základě nálezu kovové figurky z prvního století lze předpokládat, že střih mullet se na území Anglie nosil již ve starověku.
Podle webu amerického TV kanálu History se o mulletu píše již v Homérově hrdinském eposu Ilias, a to ve spojitosti s válečníky, pro něž byl tento účes nejspíše praktickou záležitostí, podobně jako pro novověké řidiče autobusů.
Za zlatý věk mulletu lze považovat období 70. a 80. let, přičemž v osmdesátkách jej začaly nosit také lesbicky orientované ženy, které se k homosexualitě veřejně hlásily a do jisté míry se stavěly proti tehdejšímu ideálu krásy.
V lockdownech roku 2020 se zrodily zajímavé vlasové trendy. Díky nim (a pravděpodobně i díky uzavření kadeřnictví) se mullet vrátil do módy, ačkoliv v poněkud modifikované, umírněnější podobě. Jeho průkopníky jsou i v současnosti osobnosti ze světa hudby, především popové zpěvačky.
Chcete moderní mullet? Žádejte shullet!
https://www.instagram.com/p/CU99zsnMLaS/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=loading
Málokdo dnes přijde do kadeřnictví s tím, že chce klasický mullet, tedy krátký střih na většině hlavy a vzadu vlasy dlouhé po ramena či na záda. Hitem současnosti je takzvaný shullet, který lze popsat jako mullet pro nerozhodné. Přechod mezi byznysovou a párty částí totiž není tak markantní a na rozdíl od pravého a nefalšovaného zádovlasu jej lze jen stěží označit za faux pas.
Název shullet vznikl z výrazů „shag“, což je název hodně sestříhaného účesu s ofinou, a mullet. Od mulletu se shullet liší mimo jiné v tom, že jej nosí převážně ženy. K vidění jsou shullety rovné, vlnité i kudrnaté, krátké i delší, s bohatou i méně nápadnou ofinou, v přírodních barvách i v barvách výstředních. Shullet má zkrátka mnoho podob a každý si bezpochyby najde tu svou.
V případě, že o tomto účesu uvažujete, oceníte i jeho snadnou údržbu. Nikde není přesně dáno, jak by měl váš shullet vypadat, proto stačí vstát, vlasy prohrábnout a jít. Inspirovat se případně můžete třeba u Rihanny, Miley Cyrus nebo Billie Eilish.