Plíseň na nehtech, která se objevuje nejen na nohou, ale i na rukou, trápí až jednu desetinu Čechů. Jde přitom nejen o nevzhledný, ale také o vážný zdravotní problém, který je potřeba řešit. Jak se plísně na nehtech u nohou a na rukou zbavit? Poradíme vám pár fíglů.
Plíseň na nehtech – nehtová mykóza
Plíseň na nohou je obvykle způsobena infekcí, vyvolanou některým z druhů plísní. Často se jí také říká nehtová mykóza. Ve většině případů plíseň napadne nehty na nohou, typicky nejprve palec, odkud se pak infekce šíří dále. Je to přirozeně způsobeno tím, že nehty na nohou jsou značnou část dne uzavřeny botách.
Ani plíseň na nehtech u rukou však není nikterak vzácná. A proč jde plíseň hlavně na nehty? Kromě vlhka a tepla jí nehtový keratin poskytuje řadu cenných látek, které potřebuje ke svému růstu.
Plíseň na nehtech – příznaky
Nehotovou mykózu rozeznáte velmi snadno. Nejprve vás začne svědit mezi prsty, poté se na nehtech objeví žluté skvrny a následně zaznamenáte změnu jejich kvality – budou křehké a bez lesku.
Nehtová mykóza je běžnou infekcí, kvůli které není nutné nijak panikařit. Ovšem pokud zaznamenáte příznaky plísně na nohou, měli byste ihned zakročit, jinak vám hrozí rozšíření plísně nejen na ostatní nehty, ale i kůži. Můžete také snadno nakazit jiné osoby.
Plíseň na nehtech – léky
Nejlepším způsobem, jak se pokusit zbavit plísně na nehtech, je samozřejmě navštívit praktického lékaře či přímo kožního nebo dermatologa. Ti vám obvykle předepíší léky proti plísním, tzv. antimykotika, v pokročilém stadiu pak ovšem musí zvolit radikálnější léčbu (v krajním případě stržení nehtu). Řada léků, většinou krémů, určených na plíseň nehtů je i volně dostupná v lékárně. Například Clotrimazol, Exoderil, Imazol, Canesten či Canespor.
6 tipů, jak se zbavit plísně na nohou
Kvasinková infekce v těle. Jak se jí konečně zbavit!
Plíseň na nehtech – přírodní a domácí léčba
Na léčbu plísně na nehtech existuje i řada přírodních triků, které můžete využít jako podpůrnou léčbu. Proti plísním výborně zabírá utřený česnek s trochou soli a vody – směsí potírejte nehet a snažte se ji dostat i po něj. Doporučuje se také koupání postižených míst v horké vodě smíchané s jablečným octem v poměru jedna ku jedné.
Jablečný ocet také můžete smíchat s citronem a ústní vodou a směs nechat nehtech působit zhruba tři čtvrtě hodiny. Při léčbě plísně nehtů rovněž využijete olivový olej a oregano – stačí smíchat dvě kapky oreganové silice s lžičkou olivového oleje a směs vetřít do nehtů.
Plíseň na nehtech – prevence
Základem prevence proti plísním na rukou i na nohou je přirozeně zodpovědná hygiena. Nestačí si však nohy a ruce jen umýt, je nutné je i pořádně osušit (včetně kůže mezi prsty) – plísně si totiž libují ve vlhku. Abyste předešli plísni na nehtech u nohou, je potřeba nosit prodyšné boty. Abyste se od nikoho nenakazili, nepůjčujte si cizí boty a po návštěvě veřejných bazénu či sprch používejte dezinfekci.