Menu
WomanOnly
Hubnutí

Výhody a nevýhody ketodiety. Je pro vaše hubnutí to pravé?

Ketodieta je v kurzu, všude se o ní mluví, a navíc opravdu funguje! Jenže není vhodná pro každého. Prozradíme vám, kteří jedinci by ji určitě držet neměli.

Blížící se léto zamává se sebevědomím nejedné ženy, i muže. Představa, že máme své tělo v plavkách vystavit nejen slunečním paprskům, ale i na odiv ostatním, vyvolává záchvaty paniky. Rychlé zhubnutí slibuje právě ketodieta.

Co je to ketodieta?

Ketodieta, někdy označovaná také jako ketogenní či ketonová dieta, je způsob stravování, při kterém je omezen příjem sacharidů (cukrů) ve stravě. Absence sacharidů vyvolá v těle tak zvanou ketózu, při které si organismus vyrábí energii z vlastních tukových zásob. Čili dochází k hubnutí. Součástí diety je také zvýšený příjem bílkovin, který má zabránit úbytku svalové hmoty.

Před započetím diety je vhodné podstoupit vyšetření u lékaře, ideálem je držet ji pod lékařským dohledem.

Co při ní jíst?

Ze stravy při ní vyloučíte všechny zdroje sacharidů, to znamená nejen cukr, dortíčky a koláčky, ale také všechny přílohy (pečivo a obiloviny, rýži, těstoviny i brambory), ovoce, a dokonce i některé druhy zeleniny. Naopak se snažíte konzumovat co nejvíce bílkovin (maso, mléčné výrobky, vejce a ryby) a povolenou zeleninu.

Instantní řešení

Na trhu se nyní vyrojila řada firem, které nabízejí instantní řešení hubnutí na bázi ketodiety, a to doslova. Můžete si u nich nakoupit speciální koktejly, omelety či polévky v prášku a další produkty. Někteří lidé mohou mít s tím, že konzumují jen jídla z prášku, problém. Jiný to naopak uvítá, protože díky tomu nemusí řešit skladbu jídelníčku. Příprava takových jídel je navíc rychlá, což je v dnešní uspěchané době více než žádoucí. Jen si za to pořádně připlatíte.

Na jakém principu ketodieta funguje?

Zdrojem energie pro mozek, srdce, svaly i další tkáně v těle je glukóza (jednoduchý sacharid), kterou organismus nejsnadněji získává ze sacharidů přijatých v potravě. Při jejich vyloučení ze stravy si tělo musí najít jiný zdroj energie.

Nejprve sáhne do svých zásob. Glukózu má totiž uloženou v játrech a svalech ve formě glykogenu. Při jejím získávání odchází z těla hodně vody. Díky tomu je úbytek váhy při ketodietě ze začátku opravdu velký a rychlý (ovšem jde o vodu ne o tuky). Důležité je proto při ní hodně pít, aby se zabránilo dehydrataci.

Když se zásoby glykogenu vyčerpají, musí organismus začít štěpit vlastní tukové zásoby, přičemž dochází ke vzniku ketolátek. Ty slouží jako zdroj energie. Do ketózy se dostanete, pokud budete konzumovat méně než 50 g sacharidů denně.

Fáze ketodiety

Dieta probíhá ve třech (až čtyřech) fázích, z nichž každá trvá asi 2-4 týdny. V té první, hubnoucí, jsou sacharidy maximálně omezeny (pod 50 g za den). Díky tomu se organismus za 2-3 dny dostane do ketózy a dochází k největšímu váhovému úbytku. Následují fáze stabilizace a fixace, které mají vést k postupnému zařazování sacharidů do jídelníčku. Jejich vynechání je častou chybou a vede k jojo-efektu, kdy člověk shozená kila zase rychle nabere zpět.

Proteinová dieta. Jídelníček na týden pro růst svalů

Výhody a nevýhody ketonové diety

Ve specifických případech, například při epilepsii nebo při potřebě rychlého úbytku hmotnosti před operací, ordinují lékaři svým pacientům ketodietu, vždy však pod dohledem. Získávání energie z tuků je pro tělo náročnější než ze sacharidů. Tato zátěž však není pro organismus dlouhodobě žádoucí.

Výhody:

  • Rychlý váhový úbytek motivující k setrvání u diety.
  • Nedostavují se pocity hladu ani chutě na sladké.
  • Stravování 5krát denně učí jíst pravidelně.
  • Uvolňované ketolátky mohou navozovat dobrou náladu až euforii, držet dietu je tak snazší.
  • Snížení hladiny krevního cukru a často i špatného (LDL) cholesterolu.
  • Nedochází k úbytku svalové hmoty.

Nevýhody:

  • Zpočátku únava a vyčerpání, bolest hlavy a nedostatek energie pro sportovní aktivity.
  • Odér čpavku a nepříjemná pachuť v ústech.
  • Zácpa kvůli nedostatku vlákniny.
  • Zátěž pro ledviny kvůli vysokém příjmu bílkovin, možná tvorba ledvinových kamenů.
  • Zvýšené riziko osteoporózy u starších osob a žen po přechodu.
  • Při nedodržení všech fází diety hrozí jojo-efekt.
  • Finanční náročnost při nákupu instantních jídel.

Kdo by ji držet neměl?

Tuto dietu by neměly držet těhotné ani kojící ženy. Vyhnout by se jí pak měli především diabetici, lidé trpící onemocněním jater či ledvin a také pacienti užívající antidepresiva.

Závěrem

Většina lidí přijímá ve stravě příliš mnoho jednoduchých sacharidů, což má za následek nárůst osob trpících civilizačními chorobami, mezi které patří obezita, diabetes II. typu, infarkt myokardu, cévní mozková příhoda i rakovina.

Proti snížení podílu jednoduchých sacharidů ve stravě tak nelze nic namítat. Ketodieta však vyžaduje jejich extrémní omezení, což není dlouhodobě udržitelné. Může však být prvním krokem k nastartování zdravého životního stylu. Přechod z ketodiety k racionálnímu stravování by pak měl být pozvolný, aby nedošlo k jojo-efektu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Výhody a nevýhody ketodiety. Je pro vaše hubnutí to pravé?