Už jste někdy zkoušeli BIO kosmetiku? Pokud ne a vadila vám její vysoká cena nebo pocit, že si nemůžete být 100% jisti přírodním původem, máme pro vás řešení. Jmenuje se Nikol, je jí 22 let a vyrábí domácí šampony, krémy i mýdla z bylinek, co jí rostou ve skleníku.
Zde si můžete být jistí, že budete používat 100% přírodní kosmetiku. Zdroj: archiv
S Nikol jsme se seznámily náhodou. Rozhodla se pomocí jednoho fóra udělat si trochu reklamu a nalákat pár zájemců na její domácí BIO šampony. Ovšem stalo se, že měla na měsíc plno práce, aby stihla vyřídit všechny objednávky. Mě její práce zaujala. Jak je možné, že prodává stejné šampony jako zavedené BIO firmy, ale za poloviční cenu (80 korun)? V následujícím rozhovoru vám přinášíme její příběh a pár informací o tom, proč je právě její kosmetika lepší než ta z drogérie.
Co právě teď vyrábíš?
Momentálně jsem svou práci rozšířila, což znamená, že dělám čisticí mýdla se sušenými bylinkami, pleťové vody, krém z aloe vera na akné, balzámy na rty a v neposlední řadě se zároveň snažím sortiment rozšiřovat o vlasovou kosmetiku, takže masky na vlasy a krom šamponů i olejíčky na konečky.
A kolik kousků celkem máš doma rozdělaných?
Dělám vše postupně podle objednávek, které jsou většinou individuální, což se týká hlavně šamponů. Mýdlo a krém mám ve více kusech, jelikož u mýdla je delší doba zrání.
Jak se o tobě lidé nejčastěji dozvědí?
Většinou přes doporučení jak rodiny, tak přátel a přátel přátel, a tak se vytvoří jakýsi strom objednávek.
Nikol (22 let) žije v Ostravě. Má vystudovanou střední pedagogickou školu, ráda hraje na klavír, maluje, zpívá, čte, fotí, píše blog a chodí na procházky. Miluje čokoládu a nesnáší žížaly na cestách. Původně málem neskončila u kosmetiky, chystala se totiž studovat žurnalistiku. Nakonec ji ale zlákaly bylinky. Kromě této práce ještě pracuje jako lektorka kroužků pro děti. Případní zájemci ji mohou kontaktovat na e-mailu biosampon@seznam.cz nebo na Facebooku, kde jsou i fotografie produktů.
Dá se tím uživit, nebo je to pro tebe zatím jen přivýdělek?
Objednávek je tolik, že už zvažuji placenou výpomoc, jelikož sama vše skutečně nestíhám. Takže z toho je to asi víc než jasné. (smích)
To je skvělé. Nejlepší je, když si člověk může vydělávat tím, co ho nejvíc baví. Máš do budoucna velké plány, nebo chceš raději pěstovat v menší míře?
Jsem stejného názoru, to pak ani není práce. Plány mám velké, plánuji na trh nastoupit jako konkurence mnohých, předražených kosmetických společností.
To nebude úplně jednoduché, přece jen mají docela zapuštěné kořeny, podporu v zahraničí apod. Jak to chceš udělat? Domluvit se třeba s nějakou sítí BIO obchodů?
A třeba takový šampon vám může Nikol vyrobit.
Toho jsem si vědoma, začátky jsou ve všem těžké. Věřím ale v to, že síla mého uvedení na trh by spočívala hlavně v ceně výrobků, která by byla dostupná všem. Začít bych chtěla e-shopem, založením své vlastní značky, později bych se věnovala BIO obchodům a prezentovala značku v zahraničí. Vše záleží na kvalitě výrobků a ohlasech u lidí.
Už máš název?
Nějaké návrhy jsou, ale stále zvažuji a kombinuji, dokud mám tu možnost. (nakonec vyhrál název Losille – pozn. red.)
V čem je plus tvých výrobků? Proč bych si je měla radši koupit od tebe než v drogérii nebo od nějaké zavedené BIO značky?
Osobně si myslím, že za skutečně kvalitní produkty si dnes musí každý dost sáhnout do peněženky, ale není to zcela pravidlem. Často platíte i za reklamu, kterou firma má, a jiné její vedlejší náklady, které já momentálně nemám. To, co můžu nabídnout oproti jiným značkám, je osobní setkání a konzultace problému, namíchání šamponu přímo na míru. V neposlední řadě je to cena, kterou se snažím dát maximálně podprůměrně oproti kvalitě výrobku.
Jak taková výroba jednoho tvého šamponu vypadá?
Co se týká výroby, časově jeden šampon vyjde na cca 2 hodiny z čistého luhu, aby byl opravdu kvalitní a silný. Samotný sběr surovin zabere ve dvou celý víkend s tím, že sušení je cca čtrnáctidenní. Poté se dělají výluhy a lisování tak, aby se zachovalo co nejvíce vitamínů a kvalitních složek. To se musí nechat uležet a poté se zpracovává do zahuštění a přidání glycerinu.
Jak moc závisíš na přírodě? Stalo se ti třeba někdy, že by ti prudký déšť zničil celou úrodu nebo ti v zimě zmrzla?
Už i to se stalo, že rostliny umrzly, ale dalo mi to ponaučení pro příště a dnes už vím, čeho se vyvarovat. Déšť dokáže pořádně zkomplikovat sběr, jelikož byliny a rostliny obecně se po dešti sbírat nesmí, jinak uhnijí. S tím, že vše dělám sama a jakmile domíchám, hned zase sbírám, abych sušila, je někdy problém vychytat správné počasí, takže proto se snažím držet plánu přímo vyčleněných dnů na sběr a dnů na lisování.
Kdy sis řekla, že výroba BIO kosmetiky je to, co tě baví a naplňuje? Byl k tomu nějaký zvláštní podnět?
Vlastně by mě nikdy nenapadlo s tím začít, nebýt kamarádky, která chtěla vyzkoušet šampon, který si patlám na vlasy, protože jsem jej neustále opěvovala. Dotlačila mě k tomu, ať jich udělám víc a rozdám mezi přáteli. A tak začala má výroba s tím, že jsem se víc zajímala o složení jiných šamponů, věnovala se informacím o bylinách a postupně složení zlepšovala, což dělám doteď. Změnilo mi to pohled na televizní reklamy, víc jsem si začala všímat vlasů žen a dělat si statistiku, kolik by potřebovalo nějakou pomoc, která by byla cenově dostupná a zároveň kvalitní. Možná i díky tomuto myšlení jsem dnes tam, kde jsem. Pro někoho to není nic, ale pro mě to znamená všechno, protože tomu obětuji všechen svůj čas, finance a skutečnou chuť něco dokázat.
Co ti na to řekli doma, podpořili tě?
Upřímně? Když jsem s tím přišla domů, vysmáli se mi s tím, že se pouštím do velké vody a nic o tom nevím, vůbec nemám šanci na dnešním trhu a celkově mi tím nejspíš chtěli naznačit, abych to zabalila. Ale já jsem byla odhodlaná, už i díky podpoře přátel a kamaráda, který mi pomáhá s databázemi a vtloukl mi do hlavy, že se nemám ovlivnit názory druhých a pracovat na tom buď na 100 procent, nebo vůbec. Nyní jak doma vidí, že to skutečně jde a obětuji tomu tolik času, snaží se mě podporovat. To je asi to podstatné, bez čeho by to nešlo.