Průzkum zaměřený na děti ve věku do tří let ukázal, že i přes velkou snahu rodičů má 95 % dětí nevyhovující stravu. . Přestože sestavení správného jídelníčku skutečně nemusí být věda, není vhodné jej ani bagatelizovat. V batolecím věku totiž dochází k prudkému růstu a vývoji dětského organismu, proto je dostatečný přísun všech živin zásadní pro zdraví dítěte.
Pokud se kvalita jídelníčku batolat podceňuje, mohou se objevit více či méně zjevné zdravotní komplikace. Z průzkumu vyplynulo, že rodiče se o výživu svých dětí sice zajímají a aktivně se snaží hledat informace, ale že se doporučení z různých zdrojů rozcházejí a často nejsou tvrzení odborně podložená.
Tip: Na internetu existuje aplikace „Hami jídelníček“, která je dostupná všem rodičům a kterou navíc garantuje Poradenské centrum Výživa dětí. Díky tomuto nástroji se rodiče jednoduše zorientují v problematice výživy jejich děťátka.
Průzkum ukázal hlavní chyby
„Velice problematická je podle zjištění konzumace sladkostí, které se pravidelně vyskytují v jídelníčcích 50 % dětí do jednoho roku věku, přestože by se tam měly objevovat zcela výjimečně nebo raději vůbec. Energetickou hodnotu jídelníčku v nejvyšší věkové kategorii překračovalo téměř 59 % dětí“ vysvětluje nutriční terapeutka Hana Knížková z Poradenského centra Výživa dětí. „Sladkosti však zdaleka nebyly jediným problémem“, dodává.
Všechno s rozumem
K zajištění plnohodnotné a vyvážené stravy batolat je nutné znát a umět aplikovat základní zásady zdravé výživy. Vždy je nutné veškeré získané informace rozumně aplikovat v souladu s individuálními potřebami konkrétního dítěte.
Pokud se kvalita jídelníčku podceňuje, mohou se objevit více či méně zjevné zdravotní komplikace, jako jsou např. neprospívání, chronická zácpa či průjem, diagnózy spojené se zvýšeným rizikem rozvoje kardiovaskulárních onemocnění v pozdějším věku a mnohá další.
Alergií není třeba se děsit
Velmi diskutovaným tématem jsou v této souvislosti potravinové alergie. V tomto směru nemusí mít rodiče batolat žádné obavy při zavádění nových potravin do jídelníčku svých dětí v období kolem 5. měsíce věku.
„Neexistují žádné důkazy, že by oddalování konzumace jakýchkoliv potravin po 4. – 6. měsíci života snižovalo výskyt alergických onemocnění. Naopak, někteří odborníci se kloní spíše k tomu, že zavádění příkrmů různého druhu kolem půl roku věku paralelně s kojením dokonce pomáhá rozvoji potravinových alergií zabránit “ říká primář Pavel Frühauf.