Menu
WomanOnly
Bylinky

Yzop jako mocná a všestranná bylina. Na co při jeho používání dávat pozor?

Yzop je majestátní aromatická bylina s neméně vznešeným názvem. Nepochází z našich krajin, původně roste ve Středomoří a prý je považována za afrodiziakum. Kvete modrými hluchavkovitými květy a u nás se vyloženě pouze pěstuje a zdobí mnohé zahrádky. Yzop je příbuzný středomořské saturejce, z dálky ale keříček připomíná levanduli nebo šalvěj. K čemu vlastně slouží a jaké má léčebné účinky? Přečtěte si také, jak yzop využívali naši předkové a co se o něm píše v Mathioliho herbáři.

Jak vypadá yzop a kde roste

Nádherný yzop rostl ve vysokohorských středomořských klášterech, kde nejen zdobil klášterní zahrady, ale využíval se i k mnohým léčebným účelům. U nás se pěstuje uměle na zahrádkách. Modré hluchavkovité květy opravdu trochu připomínají šalvěj nebo levanduli, bylina je také silně aromatická a dosahuje výšky až půl metru. Květy yzopu se sbírají ještě před plným rozkvětem, anebo po něm, takže zpravidla nejčastěji v září.

Pěstování yzopu není složité, rostlinku můžete mít i na balkoně či terase v květináči. Stačí jen ji pravidelně zastřihávat a sbírat kvetoucí nať. Yzop vyžaduje suché a slunné stanoviště, nemá rád zimu a stín.

Levandule v zahradě nejen na okrasu. Jak ji pěstovat a zpracovat?

Yzop a léčivé účinky

Yzop má rozsáhlé léčivé účinky. Obsahuje mnohé silice, třísloviny, glykosidy a hořčiny, dokonce i vitamín C. Jeho léčivé účinky znali už naši předkové a využívá se také v aromaterapii. Připravit si můžete odvar z yzopu ke koupelím a obkladům, odvar ke kloktání, dále čaj z yzopu, pleťovou vodu z yzopu, anebo se yzop s oblibou svařoval ve víně, které ještě více posilovalo jeho účinky. Yzop se dá také macerovat v oleji.

Yzop nejen ke kloktání a proti kašli

Yzop se stejně jako šalvěj zevně používá ke kloktání při zánětech v ústech, bolestech zubů a aftách. Přidává se také do bylinných směsí při kašli, astmatu a zánětech průdušek, protože odhleňuje, tiší kašel a má celkově protizánětlivé a antibiotické účinky. Povzbuzuje trávení a též působí močopudně, využívá se rovněž při ledvinových a urologických obtížích nebo při revmatismu. Umožňuje skvěle dezinfikovat vnitřní orgány, zároveň ovlivňuje i nervy a psychiku. Yzop se též může stejně jako šalvěj používat u žen v klimakteriu při nadměrném pocení a návalech.

Není šalvěj jako šalvěj. Které druhy šalvěje léčí a proč šalvěj raději nepít?

Zevně se yzop využívá nejen ke kloktání, ale i k oplachování ran, zanícených vředů, oparů, pásových oparů, ekzému, akné, bodnutí hmyzem. Listy se dají přikládat i na rány.

Yzop a magické účinky

Léčivé účinky yzopu byly známy již od starověku. Yzop byl považován za mocnou bylinu, která se také využívala k magickým účelům. Yzopem se vymetala a vykuřovala posvátná místa chrámu, vyháněly se s ním zlé démonické síly.

Yzop jako insekticid

Prášek z yzopu je účinný proti vším, stačí jej dávat do vlasů nebo jím posypat místa, kde se například také vyskytovaly blechy. Yzop celkově odpuzuje hmyz a parazity, čehož se dá velmi dobře využít, navíc je to patrné již na zahrádce, kde odpuzuje mšice, housenky a bělásky zelné. Sušené květy yzopu můžete dávat do šatních skříní proti molům, lze jimi i posypat pelíšky domácích mazlíčků. Extraktem z yzopu se dají umývat vlasy napadené vešmi.

Další účinky yzopu

Yzop zvyšuje tlak a má celkově posilující účinky, hlavně zabraňuje stárnutí organismu a zvyšuje i libido. Může být také prevencí mrtvice, ale i motání hlavy, závratí, stavů slabosti.

Trápí vás nadměrné pocení. Co za ním stojí?

Nežádoucí účinky yzopu

Yzop výrazně působí na nervy a celou nervovou soustavu, u citlivějších osob nebo ve větším množství může vyvolat křeče. Yzop samozřejmě není vůbec vhodný pro těhotné a kojící ženy, pro miminka, batolata a malé děti a pro osoby trpící zvýšenou citlivostí nervů a epilepsií.

Yzop v kuchyni

Yzop se používá i jako koření, a sice sušené květy, nebo celá nať, se přidávají do jídla, a to hlavně pro svou vůni a peprnou, kořeněnou chuť. Skvěle se hodí k masu, do nádivek a paštik, ale i do omáček a polévek. Využívá se rovněž při výrobě likérů.

Využití yzopu podle Mathioliho herbáře

Známý renesanční lékař a botanik Mathioli yzop doporučuje jako všestranný lék na mnohé neduhy včetně moru či hadího uštknutí. Spousta tipů na léčebné využití se uplatňuje také dnes. Yzop sloužil proti kašli, proti vším, na podporu dobrého trávení, pro staré a oslabené lidi, proti mrtvici nebo tuberkulóze. Mathioli často zmiňuje yzop v kombinaci s rozemletými fíky jako prostředek jak proti kašli a zánětům v těle, tak pro změkčení stolice. Na zápal plic i těžké formy kašle doporučoval yzop s fíky, routou a medem jako čaj. Yzop svařený ve víně pak byl dobrý na močové cesty i revmatismus a na celkové posílení organismu.

Viagra pro ženy. Jak nám pomůže dosáhnout intenzivnější orgasmus

Na otravu či zkažený žaludek bylo třeba zkusit tuto radu:
„Kdo by rád zvracel, pij vlažný odvar yzopu s řeřichou, octem a medem, a pak si strč do hrdla péro namočené v dřevěném oleji, a budeš zvraceti.”

Na revma bylo nejlepší pití odvaru yzopu se šalvějí, routou, omanem a lékořicí s medem.

Zajímavé je také použití yzopu proti epilepsii, yzop byl na tyto potíže nejlepší možná proto, že jak bylo výše zmíněno, sám tyto symptomy ve větším množství vyvolává. Yzop se měl svařit s kořenem pivoňky, který se nosil i na krku jako amulet proti epileptickým záchvatům. Také se proti epilepsii vyráběly pilulky z yzopu, jablečníku, čertova lejna a bobrova stroje (bobřina, výměšky bobra). Vše se utlouklo v hmoždíři na prášek a vyrobily se tablety, které se slepily yzopovou šťávou. Pilulky se měly užívat vždy dvě navečer.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Yzop jako mocná a všestranná bylina. Na co při jeho používání dávat pozor?