V dnešní době je znalost angličtiny běžným předpokladem pro získání prakticky jakékoliv pracovní pozice bez ohledu na fakt, zda ji potom v zaměstnání skutečně využíváte nebo ne. Přinášíme několik tipů, jak ji zlepšit bez úporného biflování.
Ať už je úroveň vaší angličtiny jakákoliv, dá se na ní pracovat i v každodenním shonu, a to zábavným způsobem. Většina z vás si jistě vzpomene na hodiny školní angličtiny, kdy jste se před hodinou rychle šprtaly slovíčka a opakovaly si gramatické poučky. To v mnohých z vás vzbudilo k jakémukoliv učení se jazyků odpor.
Dnešní děti to mají mnohem lepší, kroužky angličtiny nabízí už mateřské školky, ve škole od první třídy. A snaží se o učení hrou. I když těm slovíčkům a gramatice se ani ony úplně nevyhnou. Na svoji znalost byste neměla rezignovat ani vy.
Hodiny konverzace
Nejrychlejšího pokroku v angličtině dosáhnete, pokud si najdete přítele cizince, ideálně Angličana, Američana nebo Australana. Pokud už přítele nebo manžela máte a měnit jej nechcete, můžete zkusit najít si kamarádku. To je samozřejmě snazší ve velkých městech, kde jí může být kolegyně z práce nebo maminka z dětského hřiště. Jinak můžete zkusit nějaký kurz, ideálně konverzační.
Tipy jak se naučit anglicky. Značka: sama, efektivně a levně
Největším problémem nebývá gramatika, léty mnohokrát znovu a znovu opakovaná, ale strach z mluvení. Bojíte se, že něco neřeknete správně, a tak raději mlčíte. Hodina konverzace pomůže překonat obavy. Pokud se stydíte ve větší skupině, lze si domluvit individuální hodiny, ale jedná se už o dražší záležitost. Cca 500 Kč za 1,5 hodiny. Na internetu se dají najít i nabídky na vzájemné učení se jazyků – vy budete cizince nebo cizinku učit česky, on nebo ona vás anglicky.
V Praze fungují i komentované prohlídky města v angličtině – pro cizince, ale přijít může kdokoliv.
Využijte angličtinu jako prostředek k dosažení jiného cíle
Zajímáte se o vaření, o cestování nebo o cokoliv jiného? Hledejte si zdroje v angličtině a čtěte originální články. Navštivte stránky Jamieho Olivera nebo Nigelly Lawson a zkuste uvařit podle anglického receptu. Pokud chcete nahlédnout do života světových celebrit, hledejte informace v angličtině. Většinou se dozvíte zajímavé novinky dříve než v Čechách.
V závislosti na svém zaměstnání můžete najít také řadu online školení a kurzů v angličtině. Zkuste to, uvidíte, že z kontextu pochopíte mnohé, i když nebudete rozumět každému slovu.
Oblíbené seriály a filmy v originále
Choďte do kina na filmy v původním znění, tedy v angličtině. České titulky vůbec nevadí, aspoň si slova zafixujete. Ale snažte se hlavně poslouchat.
Pouštějte si své oblíbené seriály, třeba Sex ve městě nebo jakýkoliv jiný, v angličtině. Pokud je máte na DVD, můžete si k tomu pustit i anglické titulky.
Na internetu můžete sledovat BBC News. Ze začátku to může být trochu šok, budete mít pocit, že nerozumíte ani ň, ale když vytrváte a angličtinu si tzv. naposloucháte, po nějaké době s údivem zjistíte, že rozumíte.
Zpívejte si
Poslouchejte anglické písničky. Takové, které se vám opravdu líbí a baví vás. Pusťte si klip na YouTube. Pak si vyhledejte anglický text (lyrics) a snažte se porozumět, o čem píseň je. Slova, která neznáte, si najděte ve slovníku, překladači.
Zkuste jednu až dvě písně týdně. Budete mít skvělý pocit z toho, že víte, o čem píseň opravdu je a hlavně rozumět všem slovům. Díky písničkám si můžete zapamatovat netradiční větná spojení, která budete navíc umět správně použít. Obohatí to vaši slovní zásobu a zlepší výslovnost.
Začtěte se do anglicky psaných knih
V knihovnách i knihkupectvích jsou anglické knihy již běžně k dostání, a to včetně upravených verzí pro různé stupně obtížnosti.
Začnete s nějakou oddechovkou, třeba i knihou, kterou znáte v češtině. Jen si ji teď přečtěte v originále. Zkusit můžete Deník Bridget Jonesové (Bridget Jones’s Diary od Helen Fiedling), Sedmilhářky (i seriál vysílaný na HBO, Big little lies od Liane Moriarty). Nebo cokoliv jiného. Není ostuda začít třeba s tenkými paperbacky o romantické lásce. Zda jste knihu schopná přečíst nebo ne, poznáte už na první stránce. Nemusíte znát každé slovo, musíte ale vědět, jaký je děj, co se odehrává. Pokud netušíte, vyberte jednodušší. Při čtení u sebe nemějte slovník, abyste si přeložila každé slovo, které neznáte. To je cesta k tomu knihu nikdy nedočíst. Najděte si ve slovníku jen ta slova, která jsou pro děj klíčová. Ostatní odvodíte z kontextu.
K zahození nejsou ani anglicky psané časopisy, zkuste po nich zapátrat v trafikách v obchodních centrech nebo na letištích.
Jak se obléct na pohovor? Poradíme vám, v jakém outfitu zapůsobíte
Kamarád internet
Na internetu můžete najít řadu cvičení a her k procvičení angličtiny. Řada z nich je určena dětem, ale to vůbec nevadí, třeba takové pexeso je skvělým pomocníkem k učení se slovíček. Můžete se učit i se svými dětmi.
Ať už vyzkoušíte kterýkoliv ze způsobů, jak si udržet svoji znalost angličtiny, často se chvalte a odměňujte – třeba anglickou knihou. Za každý úspěch, pokrok, který učiníte.