Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Záchrana pro podrážděné oči? Vsaďte na bylinky

Které bylinky jsou vhodné jako prevence proti očním onemocněním a které bylinky pomohou, když už nás trápí oční onemocnění? Pomoci může nejen heřmánek, ale klidně i bazalka a čajové obklady na oči.

Podráždění očí je potřeba řešit včas

Naše oči dostávají pěkně zabrat. Celodenní koukání do přesvíceného monitoru, všemožné alergie, nedostatek spánku, záněty… Tomu všemu jsou naše oči vystavovány a to vše musí ustát a dál skvěle sloužit. Není divu, že se někdy „ozvou“ a dají nám tak najevo, že bychom měli trochu brzdit. Nejčastějšími příznaky jsou zarudnutí, podráždění a infekce.

Když se příznaky objeví, lidé nejčastěji sáhnou po kapkách z lékárny. Nejsou však jediným pomocníkem na podrážděné oči. Skvěle fungují také bylinky: klanopraška a světlík lékařský. Pokud vás trápí nejen podrážděné oči, ale už i infekce, může pomoci větší konzumace borůvek, listové zeleniny, a dokonce i ryb.

Nejčastěji se doporučuje kombinace kapek z lékárny a bylinek. Spolu skvěle fungují a úleva od podrážděných očí přichází mnohem dříve. Ať už vás trápí podrážděné oči jen někdy nebo pravidelně, je dobré začít problém řešit včas. Z jednoho nenápadného a neléčeného zarudnutí očí se může vyklubat dlouhodobý problém.

Jak na podrážděné oči. Triky a bylinky, které pomohou při dlouhém sledování monitoru

Jak na podrážděné oči od monitoru

Dopřejte očím odpočinek

Počítač, tablet, telefon, televize… To vše na nás den co den bliká svým, většinou přesvíceným displejem a nás pak trápí migrény a rozmazané vidění. Přitom by jen stačilo mít korektně nastavený jas displeje a dívat se na monitor z větší vzdálenosti. Doporučovaná vzdálenost pro sledování obrazovky je 55 až 65 cm.

A i když jste to jistě už slyšeli stokrát – prokládejte práci nebo sledování televize pauzami. Ideální je co půl hodinu odvrátit zrak od displeje a dopřát očím pár minut odpočinku. Pohled do zeleně nebo z okna, ale klidně i jen na obrázek na zdi vaše oči ocení.

Bylinné výluhy a čajové obklady na podrážděné oči

Úlevou pro unavené oči mohou být i bylinné výluhy, případně tinktury z pupenů bylin. Velmi účinná je gemmoterapie z borůvek, která působí desinfekčně a zlepšuje vidění přímým ovlivněním sítnice a zrakového nervu. Nejedna bylinkářka vám také doporučí přípravky k posílení jater. Oči a játra jsou prý propojeny a vzájemně se ovlivňují.

Bylinné čaje jsou skvělé nejen na popíjení, ale i ve formě obkladu na oči. Takový světlík lékařský, měsíček lékařský či řepík lékařský jsou skvělí jako akutní záchrana, pokud očí bolí, jsou zarudlé nebo podrážděné. Z těchto bylinek si stačí udělat výluh a scedit jej. Obklad nechte působit přibližně 20 minut.

Bylinky pro konkrétní oční problémy

Heřmánek na zánět spojivek

Heřmánek je skvělý pomocník při zánětu spojivek. Doporučuje se jak v podobě obkladu, tak pro výplachy a omývání očí.

Bazalka – univerzální oční voda

Nejen v kuchyni pro ni najdete využití. Z bazalky lze připravit oční vodu, která výborně slouží jako prevence, ale i jako první pomoc pro zarudlé nebo podrážděné oči. Oční vodu z bazalky si vyrobíte tak, že listy bazalky omyjete, na noc ponoříte do destilované nebo zchladlé převařené vody a ráno scedíte.

Matcha pro chladivý efekt

Podrážděným očím nejvíce pomáhají chladivé obklady. Ten ze směsi zeleného čaje, matcha a destilované vody patří k těm nejvíce doporučovaným.

Chrpa polní na alergické reakce

Na zarudlé oči od pláče, z únavy nebo z kosmetických přípravků je obklad z chrpy polní ideální. Obklad si připravíte ze dvou lžiček chrpy zalitých 200ml vroucí vody. Louhujte 10 minut a poté sceďte.

Lapacho jako bojovník s bakteriemi

Blahodárné účinky čaje lapacho jsou mezi bylinkářkami pověstné. Hubí mnoho druhů bakterií a je opravdu silný při hnisavých zánětech. Obklad z vatových tampónů, namočený po dobu 20 minut v čaji jistě uleví i vašim očím.

Oční problémy alergiků může způsobit i klimatizace

Oči alergiků jsou při kontaktu s alergeny velmi citlivé a téměř okamžitě reagují na jeho přítomnost. Podrážděné spojivky spustí pálení očí, svědění a opuchnutí. V akutní fázi se lékaři nejčastěji uchylují k nasazení antihistaminik a proplachování očí kapkami.

Očistná kúra pro vaše játra, slinivku a ledviny. Jakou bylinku musíte zařadit?

Nejen alergie na zvířecí srst, plísně a pyly dokáže alergiky potrápit. Alergickou reakci dokáže vyvolat také znečištěné ovzduší, nadměrná prašnost, a dokonce i klimatizace. Právě uvnitř klimatizace se usazuje nejvíce prachu a drobné částečky alergenů.

Alergici si před návštěvou lékaře, který nasadí vhodnou léčbu, mohou pomoci bylinnými výluhy. Posilují organismus, činnost slinivky a likvidují nežádoucí viry. Výluhy je třeba zbavit zbytků bylinek, ty by podráždily oči ještě více. Nejúčinnější je podle bylinkářek echinacea, lichořeřišnice nebo například extrakt z houbičky penízovky.

Oční infekce není jen otravná, ale hlavně závažná

Snad každý druhý pacient, který navštíví očního lékaře odejde s totožnou diagnózou: infekce. Tu vyvolávají bakterie, kvasinky a viry, které způsobují nepříjemní zarudnutí a svědění očí, bolest, hnisání nebo přecitlivělost na světlo. Léčí-li se infekce očí včas, můžete se jí poměrně brzy zbavit.

Neléčená infekce očí může vést až k trvalému poškození zraku. Pokud vaše oční problémy přetrvávají a oční kapky ani bylinky nezabírají, s návštěvou očního lékaře neotálejte. Jako podporu lékařem doporučené léčby, ale i prevenci můžete zvýšit přísun borůvek, špenátu, kapusty a další listové zeleniny.

Obsahují zeaxantin a lutein, které chrání sítnici oka. Jejich konzumace jednou týdně skvěle slouží jako prevence. Při obtížích se doporučuje konzumace těchto potravin dvakrát až třikrát týdně po dobu nemoci. Máte problémy se suchýma očima? Dopřávejte si hodně ryb, ideálně tresky, tuňáky a makrely.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Záchrana pro podrážděné oči? Vsaďte na bylinky