Nejprve přijde nepříjemný pocit, pak pálení nebo brnění na rtu a vy si zase říkáte, že je to tady. Opar neboli herpes je velmi nepříjemný vřídek objevující se právě na rtech. Příčinou vzniku oparu je virová infekce herpesvirem. Proč se ale opary můžou objevit i tehdy, když se s nikým s touto infekcí nepotkáte a proč to je vždycky v tu nejnevhodnější dobu?
Kde se chytí opar
Viry způsobující opary jsou velmi infekční. Přenášet se mohou dotekem, líbáním i mnohem méně romantickými způsoby jako použitím špatně umytého nádobí po někom, kdo opar má. Zákeřnost herpetických virů tkví v tom, že když opar jednou chytíte, skrytě už zůstane v těle napořád. Virus oparu se tak může znova probudit a vyvolat vznik nepříjemného pupínku na rtu, když jste zrovna oslabení, něco na vás leze nebo jste ve stresu a vůbec se vám ještě tahle komplikace nehodí.
Jak se opary projevují?
Je asi jen málo lidí, kteří mají to štěstí, že neví, jak nepříjemný je a jak dokáže bolet opar. Přesto se hodí popsat si, jak opar vypadá a jak se příznaky postupně projevují:
První příznak bývá poměrně nenápadný. Jakési brnění nebo pálení na rtu v této fázi snadno přehlédneme. Přesto je už v této fázi důležité opar poznat a začít léčit mastičkami na opary. Platí zde totiž známé pořekadlo: „Čím dříve, tím lépe.“ Masti na opary obsahující antivirotikum růst oparu zarazí dřív, než se „rozjede.“
Pokud první příznaky nového oparu přehlédnete nebo nemáte přípravek na opary zrovna po ruce, zpravidla se opar rychle zvětšuje. Místo na rtu červená a objeví se typické pupínky rychle přecházející do většího puchýřku. Rozvoj oparu běží velmi rychle až do prasknutí tohoto puchýřku a vzniku velmi bolestivého vřídku na rtu.
Než se opar zahojí, trvá to zpravidla několik dní. Na rtu na opa často naráží a strhává strupy z hojícího se místa. Šikovným pomocníkem, který v takové chvíli pomůže a navíc vytvoří ideální prostředí pro hojení oparu, je náplast na opary. Díky tomu, že jsou náplasti na opary průhledné, jsou velmi diskrétní. Navíc je díky nim léčba oparu rychlejší.
Prevence oparů
Virovým onemocněním včetně herpesů je vhodné se vyhýbat. Snaže se proto minimalizovat riziko přenosu víte-li, že opar má někdo ve vašem okolí. Patříte-li mezi lidi, které opary trápí často, vyplatí se vám posilovat imunitu. Silná imunita totiž zabrání „probuzení“ virů, které opar způsobují. Aby imunita správně fungovala, potřebuje dostatek vitaminů B, C a D a také minerály jako zinek nebo selen. Důležitá je proto pestrá a vyvážená strava, ze které těchto látek získáte dostatek.
Kromě vitamínů do boje s herpesy ale může vstoupit ještě jeden hráč, kterým je aminokyselina lysin. Tato aminokyselina je běžně přítomná v potravinách jako jsou luštěniny nebo maso. Protože ale lysin herpetickým virům nesvědčí, vyplatí se ho při potížích s opary suplementovat ve větším množství třeba pomocí doplňků stravy.
Rozdíl mezi oparem a pásovým oparem
Když se mluví o oparech, dojde někdy také na pásový opar. Pozor ale na to, že běžný opar na rtu a opar pásový jsou vlastně dvě docela odlišná onemocnění. Pásový opar totiž způsobuje virus planých neštovic. Podobnost mezi těmito nemocemi spočívá hlavně v tom, že i virus planých neštovic v těle po první infekci zůstává až do konce života a čeká, až budeme oslabení a bude moct vyvolat výsev bolestivých vřídků na kůži v typických pásech – tedy nic jiného než pásový opar. Pásový opar (kromě toho, že je velmi bolestivý) umí být i velice nebezpečný. Proto se při kožních projevech, které by mohly znamenat pásový opar, nevyplatí na nic čekat a je třeba se hned vypravit k lékaři.