Zakrslý králík je učenlivý a čistotný společník. Jak se o něj starat?
Michaela Šilháčková
19. 4. 2022
Zakrslého králíka lze bez nadsázky označit za ideálního domácího mazlíčka. Je přítulný, hravý a velice roztomilý, péče o něj je navíc finančně i časově nenáročná. Co obnáší chov zakrslých králíků a co byste měli zvážit před tím, než si králíčka pořídíte?
Zakrslý králík – základní informace
Je velmi inteligentní a dokáže se naučit řadu dovedností. Umí přijít na zavolání jako pes a stejně jako kočka dokáže používat speciální toaletu. Rovněž ho můžete naučit různé zábavné triky nebo jej vodit na vodítku a kšírkách. Díky tomu, že velmi dobře chápe intonaci, si zapamatuje také věci, které dělat nesmí.
Zakrslý králík byl vyšlechtěn z králíka domácího ve Velké Británii. Existují různá plemena zakrslých králíků, například zakrslý beránek, zakrslý rex, zakrslý teddy, zakrslý hermelín nebo zakrslý liščí. Všechna plemena jsou menší než běžní domácí králíci. Nevýhodou je, že bývají také náchylnější k různým onemocněním.
Základní informace:
- Délka života: 5–8 let (při dobrých podmínkách chovu až 10 let)
- Hmotnost: 1–1.5 kg (zakrslý beránci až 2 kg)
- Krmivo: seno, listová zelenina, tráva, bylinky, granule
- Nároky na pohyb: střední (alespoň 4 hodiny denně mimo klec)
- Typ chovu: zájmový
Zakrslého králíka byste měli pořídit v registrované chovatelské stanici, jinak hrozí, že z inzerovaného „zakrslého králíčka“ vyroste běžný domácí králík. U králíčka od ověřeného chovatele navíc budete mít jistotu, že o něj bylo dobře postaráno a že je socializovaný. Většinou jsou králíci z chovatelské stanice také naučeni vykonávat potřebu na záchodku, což jistě oceníte.
Morče je ideální mazlíček nejen pro děti. Jak na to, aby bylo spokojené?
Z finančního hlediska je zakrslý králík velmi nenáročný. Nízká je jak pořizovací cena, tak ceny za krmení, podestýlku a pravidelnou péči u veterináře (zastřižení drápků, vakcinace). Dostupné je i vybavení pro zakrslého králíka včetně klece, kterou seženete do 2 000 korun.
Jednoho, nebo dva?
Podobně jako v případě morčat platí, že je lepší pořídit rovnou dva jedince. Králíci jsou totiž velmi společenští a interakce s ostatními jedinci jejich druhu je pro ně takřka základní potřebou.
Při pořizování dvou zakrslých králíků je ideální zvolit samečka a samičku. Samice může rodit až desetkrát za rok, proto je potřeba samce vykastrovat. Kastrace je vhodná i v případě chovu dvou samců, protože jinak hrozí neutuchající boje o teritorium.
Proč si zakrslého králíka (ne)pořizovat
Zakrslí králíci patří k nejméně časově i finančně náročným domácím zvířatům. To však určitě neznamená, že nepotřebují vůbec žádnou péči. Před jejich pořízením byste proto měli zvážit, zda se chov zakrslého králíka shoduje s vaším životním stylem.
- Zakrslí králíci potřebují pozornost.
Tu jim musíte věnovat odmala, aby v dospělosti nebyli bázliví a vystrašení z lidí. Také různé dovednosti, například vykonávání potřeby na jednom místě nebo přivolání, je musíte začít učit dostatečně brzy.
- Zakrslí králíci jsou učenliví a inteligentní.
Pokud vás baví učit zvířata různé dovednosti a triky, se zakrslým králíkem se bezpochyby vyřádíte. Kromě toho, že se naučí používat záchodek a přijde na zavolání, ho lze trénovat také pomocí clickeru. Můžete jej naučit například panáčkovat nebo udělat otočku.
- Zakrslí králíci jsou milí a přítulní.
Je pravděpodobné, že si vás králíček brzy oblíbí. Bude za vámi běhat, vyžadovat pohlazení a trávit s vámi čas. Při hledání místa pro klec myslete na to, že králíci jsou aktivní hlavně večer. Z tohoto důvodu nemusí být vhodné dávat klec do ložnice nebo dětského pokoje.
- Zakrslí králíci žijí dlouho.
Průměrně se dožívají 5 až 8 let, nicméně je-li o ně dobře postaráno, mohou žít i 10 a více let. Chov zakrslých králíků je tedy dlouhodobá záležitost, stejně jako například chov psa nebo kočky. Pokud hledáte mazlíčka na kratší dobu, popřemýšlejte spíše nad pořízením potkana, křečka či například pískomila.
- Zakrslí králíci jsou čistotní.
Jak jsme již zmínili, zakrslí králík se relativně snadno naučí používat toaletu. Nezapomeňte záchodek pravidelně čistit, jinak ho králík přestane používat a potřebu začne vykonávat jinde. Vhodnou podestýlkou do toalety jsou dřevěné pelety nebo hrudkující dřevitá podestýlka pro kočky.
- Zakrslí králíci potřebují pohyb.
Králíka je potřeba každý den vypustit z klece na alespoň 4 hodiny, aby se proběhl. Také je důležité pořídit dostatečně velkou klec a různé prolézačky, například tunely, úkryty a podobně. Pohyb včetně skákání a kličkování je přirozenou potřebou králíků a je tedy nutné jim ho dopřát v dostatečné míře.
- Zakrslí králíci potřebují klid.
Běžný domácí provoz králíčkům nijak nevadí, pokud jsou na něj od mala zvyklí. Je však nutné mít na paměti, že zakrslý králík není hračka pro děti ani další domácí zvířata. V přítomnosti králíka byste také neměli pouštět nahlas hudbu nebo televizi. Není nutné kolem zakrslého králíka našlapovat po špičkách, nicméně přehršel podnětů zvenčí jej bude akorát tak stresovat.
- Výše zmíněné neplatí pro všechny zakrslé králíčky bez výjimky.
Každý zakrslý králík má do jisté míry svou vlastní hlavu. Ten váš proto nemusí být nutně čistotný, přítulný ani učenlivý. I s tímto je potřeba počítat.
Co obnáší chov zakrslého králíka?
Zakrslému králíkovi je nutné se věnovat, občas ho pomazlit, hrát si s ním a dopřát mu dostatek pohybu. Ještě před tím, než si chlupáče přinesete domů, byste měli mít alespoň základní vybavení, tedy krmivo a klec s podestýlkou, domečkem, miskou na krmení a pítkem. Ušákovi určitě uděláte radost také zábavními prvky, jako jsou například tunely nebo různé schovky.
Klec
Klec pro jednoho zakrslého králíka by měla měřit alespoň 40 × 60 cm. Nicméně vzhledem k tomu, že králíci ocení dostatek prostoru, je vhodnější pořídit klec větší. Také je třeba vzít v potaz to, že do klece pravděpodobně pořídíte nějaké vybavení (domeček, tunel apod.), které prostor zmenší. Jestliže pořizujete dva králíčky, což je doporučeno, kupte také dvě klece. Ve většině případů totiž dva králíci jednu klec sdílet nemohou, protože by se prali.
Podestýlku (ideálně dřevěné pelety nebo hrudkující dřevitou podestýlku) dejte pouze do toalety, nikoliv na celé dno klece. Králíci ji nemají příliš rádi a mohli by ji vyhrabávat ven. Namísto ní do klece dejte tkaninu, kterou snadno vyperete. Toaletu je potřeba minimálně jednou denně čistit a podestýlku jednou za čas vyměnit.
Andulka vlnkovaná: Milý a inteligentní společník do každé domácnosti
Nezbytnou součástí klece je miska na potravu, která by měla být dost těžká, aby ji králíček nepřevrhl. Na vodu je vhodnější pítko než miska, protože nehrozí znečištění ani vycákání. Králík by měl mít neustále přístup k vodě, granulím a také senu, proto je nutné do klece umístit jesličky na seno. Do jesliček by se králík neměl dostat, aby se v nich nezaklínil a neporanil se. Králíčci se rádi schovávají v různých úkrytech, proto do kelce pořiďte také domek.
Krmení
Základem jídelníčku zakrslých králíků je seno. Přilepšit jim můžete listovou zeleninou, bylinkami nebo trávou. Jako doplňkové krmivo poslouží granule, jako pamlsek zase ovoce nebo kořenová zelenina.
Pravidelná veterinární vyšetření
Králíci nedávají najevo bolest, proto je vhodné s nimi pravidelně navštěvovat veterináře a mít tak jistotu, že jsou v pořádku. Péče o zakrslého králíka zahrnuje očkování a také péči o drápky, které se musí zastřihávat. V některých případech je nutné králíčkovi nechat zkrátit zuby, většinou si je však obrousí sám díky konzumaci sena.
Péče o srst
U dlouhosrstých zakrslých králíků je nutné věnovat pozornost také srsti. Ta by se měla každý den opatrně česat speciálním hřebenem, aby se nezacuchávala. Nejvhodnější jsou hřebeny s otočnými hroty, které minimalizují tahání. Pokud srst zasahuje do očí, což se občas stává u zakrslých králíčků teddy, je lepší ji ostříhat. Nikdy byste králíčkovi neměli dávat gumičku, protože může být příčinou vypadávání srsti.
Zdroje: kralici.cz, chsthesia.cz, zoohit.cz, mujchlupac.cz, vlastovka.info, wikipedia.org