Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Žaludeční vředy dokážou pořádně potrápit. Jak je poznat a co na ně pomáhá?

Žaludeční vřed představuje velmi nepříjemné onemocnění žaludku, kterým alespoň jednou za život onemocnění každý desátý člověk. Proč žaludeční vředy vznikají, jaké jsou jejich příznaky a kdy navštívit lékaře? Co na žaludeční vředy pomáhá dle babských rad a jak je léčí moderní medicína?

Co jsou žaludeční vředy a jaké jsou jejich příčiny?

Žaludeční vředy (označované také jako peptické nebo gastroduodenální vředy) jsou zánětlivé onemocnění, které postihuje sliznici trávicího systému. Nejčastěji vznikají v žaludku nebo dvanáctníku, mohou se však objevit také v jícnu nebo vzácně v tenkém střevě.

Jejich příčinou bývá působení kyseliny chlorovodíkové, jež se přirozeně nachází v žaludečních šťávách. U zdravých lidí je sliznice trávicího ústrojí chráněna hlenem, nicméně pokud se tato ochranná vrstva poškodí, sliznice se natráví a vznikne vřed.

Na oslabení sliznice a vzniku peptických vředů se podílí infekce bakterií Helicobacter pylori, dlouhodobé užívání protizánětlivých léků (např. ibuprofenu nebo diklofenaku) a u lidí se Zollinger-Ellisonovým syndromem rovněž nadprodukce žaludeční sekrece. U některých jedinců se žaludeční vředy objevují také po těžkých operacích.

Vhodné prostředí pro vznik žaludečních vředů dále vytváří špatná životospráva, zejména pravidelná konzumace alkoholu a kouření. Nezanedbatelný vliv na celkové zdraví člověka má pochopitelně i stres, zejména jeho chronická forma.

Jitrocel kopinatý a jeho účinky. Víte, jak si vyrobit sirup proti kašli?

Příznaky žaludečního (peptického) vředu

Mezi nejčastější příznaky peptického vředu patří bolest kolem žaludku, nevolnosti, zvracení, nechutenství, pálení žáhy, říhání a průjem. U dvanáctníkových i žaludečních vředů se objevují bolesti v nadbřišku, které mohou vystřelovat až do zad. Bolest bývá svíravá a v případě vředu v žaludku se objevuje zhruba do dvou hodin po jídle, u dvanáctníkových vředů naopak před jídlem a po jídle se zmírní.

Tři stádia žaludečních vředů:

  • V prvním stadiu, kdy dochází k překyselení žaludku, se zpravidla objevuje pálení žáhy, rentgenologické vyšetření však zatím onemocnění neodhalí.
  • V druhé fázi nemocný trpí pravidelnými bolesti, které se objevují nalačno/po jídle v závislosti na lokaci vředu, lékařské vyšetření je již s to vřed odhalit.
  • V posledním stadiu vřed krvácí a hrozí také jeho prasknutí. Stolice nemocného získává černou barvu; rovněž může docházet ke zvracení čerstvé krve.

Pokud trpíte pravidelnými bolestmi v okolí žaludku či nadbřišku, je nutné navštívit lékaře. U neléčených žaludečních vředů hrozí prasknutí, které může končit smrtí.

Vředová choroba a možné komplikace

Mezi komplikace spojené se žaludečními vředy patří zmíněné krvácení, které signalizuje proniknutí vředu do cévy žaludeční stěny. Jedná se o vážný stav doprovázený zvracením krve či jejím natrávením, při kterém je nutné neprodleně navštívit lékaře.

Může dojít také k prasknutí žaludečního vředu a následnému zánětu pobřišnice. Tento vážný stav se projevuje velmi silnými bolestmi a je nutné jej řešit chirurgicky. V opačném případě hrozí zastavení činnosti střev, otrava krve a nakonec smrt.

Překvapující účinky křenu. Vyzkoušejte účinné antivirotikum!

Vyšetření a diagnostika žaludečních vředů

Výskyt žaludečních vředů potvrdí gastroskopie, což je lékařské vyšetření, při kterém je pacientovi hadičkou zavedena sonda do žaludku. Pomocí ní se také zjistí lokace a závažnost vředu. Lékaře bude zajímat mimo jiné i informace ohledně natrávené krve ve stolici, respektive zda má stolice tmavou barvu.

V případě, že se žaludeční vředy nepotvrdí, se díky tomuto vyšetření s velkou pravděpodobností zjistí skutečná příčina obtíží. Často jí bývá již zmíněná infekce Helicobacterem, která má podobné symptomy a která by navíc v budoucnu mohla vředy způsobit.

Co pomáhá na žaludeční vředy? Babské rady vs. moderní medicína

Lékař pacientovi s žaludečními vředy nejspíše doporučí změnu životního stylu, tedy abstinenci, méně stresu, žádné kouření a také dodržování speciální diety. Při silných bolestech je možné užívat léky snižující kyselost v trávicím systému. Cílem těchto opatření je posílit ochrannou vrstvu pokrývající sliznici trávicího ústrojí. Pokud žaludeční vřed praskne, je nutné co nejrychleji provést chirurgický zákrok.

A co pomáhá na žaludeční vředy dle babských rad? Údajně je vhodné pít šťávu z kyselého zelí, a to denně po dobu několika týdnů. S vředy prý zatočí také některé bylinky, například heřmánek, světlík lékařský, kostival nebo puškvorec. Pro obnovení hlenové bariéry, která chrání sliznici trávicí soustavy, je rovněž možné vyzkoušet lněné semínko vylouhované v ohřáté vodě.

Pálivá jídla a zdraví. Co milovníci chilli papriček riskují?

Dieta při žaludečních vředech

Pacientům s žaludečními vředy (a dalšími nemocemi žaludku) je doporučována tzv. šetřící dieta, která má potlačit vylučování žaludečních enzymů a tím zmírnit veškeré výše zmíněné příznaky. Spočívá v dodržování pravidelnosti v jídle, vyhýbání se příliš horkým či naopak studeným pokrmům, konzumaci vhodných potravin a také eliminaci stresu a zanechání kouření a pití alkoholu.

Mezi vhodné způsoby přípravy jídla v rámci této diety patří vaření, pečení ve vodě a dušení. Rozhodně je nutné se vyhýbat čemukoliv smaženému. Pokud používáme tuky, například máslo, olej nebo smetanu, vždy je do pokrmu přidáváme až nakonec, aby se během přípravy jídla nepřepalovaly. Z jídelníčku je vhodné vyřadit také cukry, které zvyšují kyselost žaludku, kávu a silný čaj, kořeněné pokrmy a samozřejmě i alkoholické nápoje.

Kostival lékařský vykopáváme na jaře a na podzim. Vyrobte si z něj mast či tinkturu?

Prevence žaludečních vředů

Nejúčinnější prevencí je v tomto případě dodržování zdravé životosprávy. Ta zahrnuje pravidelnou konzumaci zdravého jídla, vyhýbání se alkoholu a cigaretám, omezení stresu a dostatek odpočinku. Od věci není ani omezení kofeinu, kořeněných a aromatických pokrmů a sycených nápojů.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Žaludeční vředy dokážou pořádně potrápit. Jak je poznat a co na ně pomáhá?