Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Zamiokulkas do bytu i do kanceláře. Na co dát při jeho pěstování pozor?

Zamiokulkas, též kulkas zamiolistý, je nenáročná rostlina, která krásně oživí každý interiér. Pochází až z Madagaskaru, nicméně při správné péči bude prospívat i v naší domácnosti či kanceláři. Jak zamiokulkas pěstovat a jakých chyb se vyvarovat, aby se mu dobře dařilo?

Rostlina vhodná pro začátečníky?

Kulkas zamiolistý je tropická rostlina, kterou u nás neohrožují v podstatě žádné choroby ani škůdci. Péče o něj navíc není náročná a nezabere příliš mnoho času. Proto je zamiokulkas často doporučován i lidem, kteří s pěstováním pokojových rostlin nemají žádné zkušenosti. Je sice pravda, že ho může pěstovat prakticky kdokoli, je však třeba vědět, jakým chybám se vyhnout. Pokud mu totiž nedopřejeme to, co potřebuje, pak zkrátka nebude prospívat.

Nenáročné pokojové rostliny. Které čistí vzduch a udělají parádu?

Je zamiokulkas jedovatý?

Nevýhodou této atraktivní pokojovky je jedovatost. Zamiokulkas ve svém pletivu obsahuje krystaly šťavelanu vápenatého, podobně jako například lopatkovec nebo monstera. Šťáva rostliny tedy může při kontaktu s kůží způsobit alergickou reakci a při pozření také zažívací potíže, problémy s dýcháním a v nejzávažnějších případech i křeče a smrt. Je proto nutné zajistit, aby se k ní nedostalo dítě ani domácí mazlíček. Při přesazování zamiokulkasu je vhodné použít ochranné rukavice.

Jak pečovat o zamiokulkas, aby správně rostl?

Kulkas zamiolistý je pokojová rostlina, která svými kožovitými listy připomíná sukulenty. Od těch se však zásadní liší, zejména pokud jde o péči, kterou potřebuje. Jak na to, aby se mu v domácím prostředí dobře dařilo?

Světla ani málo, ani moc

V přírodě zamiokulkas roste v podrostu tropických deštných lesů, kde je téměř úplný stín. Na tuto skutečnost bychom neměli zapomínat při výběru vhodného stanoviště. Zamiokulkas má rád rozptýlené světlo, proto jej neumisťujeme do tmavého kouta ani na přímé slunce. Je docela dobře možné, že v zimě, kdy je světla obecně méně, jej budeme muset přemístit blíže k oknu. V létě jej můžeme dát ven, vždy však do stínu.

Fíkus je odolná pokojovka, která čistí vzduch. Jak ho správně pěstovat?

Pozor na průvan a chlad

Při výběru vhodného místa je rovněž nutné pamatovat na to, že zamiokulkas je velmi náchylný na průvan, který může mít za následek zčernání listů. Dařit se mu nebude ani v příliš chladných místnostech. Zároveň je nevhodné zamiokulkas pěstovat v blízkosti topení, které vysušuje vzduch.

Vody a živin tak akorát

Substrát by nikdy neměl zcela vyschnout, ale zároveň není dobré zamiokulkas zalévat přespříliš. Zaléváme zhruba jednou týdně tak, abychom zeminu udržovali mírně vlhkou. Od jara do podzimu je nezbytné zamiokulkas přihnojovat, a to nejlépe pomocí tyčinek, ze kterých se živiny uvolňují postupně. V zimě rostlinu hnojit nemusíme.

Suchý vzduch? Nezapomeňte zamiokulkas pravidelně rosit

Zamiokulkas roste v deštném lese, proto má rád vzdušnou vlhkost. Tu zajistíme pravidelným rosením a otíráním listů vlhkým hadříkem. Rosení je obzvláště důležité, pokud zamiokulkas pěstujeme v bytě, kde se topí. Čas od času jej můžeme také osprchovat. Platí, že čím sušší vzduch, tím častější rosení zamiokulkas potřebuje. Chybu neuděláme ani v případě, že vedle květináče postavíme misku s vodou, která při odpařování zvlhčí vzduch kolem.

Kdy zamiokulkas přesadit?

Při správné péči se zamiokulkas během pár let rozroste natolik, že mu bude původní květináč malý. V takové situaci je načase rostlinu přesadit. Učiníme tak nejlépe na jaře. Do nové, větší nádoby nejprve nasypeme vrstvu kamínků a poté substrát pro pokojové rostliny, do něhož můžeme přidat trochu písku nebo rašeliny.

Kam umístit pokojové rostliny a jak je správně vybrat?

Jak zamiokulkas rozmnožit?

Při přesazování si zamiokulkas můžeme rovnou rozmnožit. Jednoduše odebereme část rostliny i s kořínky a zasadíme ji do samostatného květináče. Dalším způsobem množení zamiokulkasu je zakořeňování listů, které je však náročné a ne vždy úspěšné.

Zamiokulkas a žloutnutí listů. Kde je chyba?

Pokud zamiokulkasu žloutnou listy, je na vině špatná péče o rostlinu. Důvodem může být přílišná i nedostatečná zálivka, suchý vzduch, nedostatečné hnojení i příliš malý květináč. Je tedy nutné přijít na to, proč ke žloutnutí listů dochází.

Pokud je příčinou přelití, je nezbytné zamiokulkas přesadit do nové zeminy, pokud má naopak vody nedostatek, musíme ho častěji zalívat. Máme-li doma příliš suchý vzduch, dopřejeme zamiokulkasu pravidelné rosení. Jestliže se zamiokulkas příliš rozrostl, při nejbližší příležitosti jej přesadíme do dostatečně velké nádoby.

Dalším poměrně častým problémem jsou hnědé skvrnky na listech, které se objevují v důsledku popálení rostliny slunečními paprsky. V takovém případě je nutné zamiokulkas přemístit na jiné, dostatečně světlé místo bez přímého slunečního záření.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Zamiokulkas do bytu i do kanceláře. Na co dát při jeho pěstování pozor?