Zánět prsu se může objevit i u nekojících žen. Proč k němu dochází?
Taťána Kročková
31. 8. 2022
Prsa jsou bez ohledu na svou velikost chloubou každé ženy a je třeba se o ně pečlivě starat. Ročně u nás onemocní rakovinou prsu kolem sedmi tisíc žen a toto onemocnění také bývá jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Pokud něco s prsy není v pořádku, každá žena hned zbystří a dostane strach, že jí hrozí nejhorší diagnóza. Velmi častým onemocněním prsu však bývá i mastopatie a mastitida, která se může docela klidně objevit i u nekojících žen. Vysvětlíme si, jaký je mezi těmito dvěma pojmy rozdíl a jak se diagnostikuje a léčí zánět prsu. Ten mohou mít dokonce i muži.
Zánět prsu u žen při kojení
Každá žena, která se za svůj život stala matkou a kojila své dítě má povědomí o tom, co to znamená mít zánět prsu při kojení a jak k němu dochází. Příčinou je vysoká hladina hormonu prolaktinu a problémy při kojení. Je rozdíl mezi tím, když dojde pouze k městnání mléka v nedostatečně vyprázdněném prsu, anebo přímo k infekci. V prvním případě se dá všechno ještě takzvaně rozchodit a dobře zvládnout tím, že budeme dítě častěji přikládat k prsu, vylepšíme techniku kojení nebo mléko z prsu začneme pořádně odsávat odsávačkou. Pomohou horké obklady před kojením, které umožní lépe spustit mléko.
V druhém případě se jedná o skutečný zánět prsu způsobený bakteriemi, které se při procesu kojení mohou velmi snadno dostat do prsu přes citlivou nebo rozpraskanou bradavku. Stačí pak vyčerpání v šestinedělí, prochladnutí, obtíže s kojením a pořádný zánět je na světě. Ten poznáte naprosto spolehlivě a není to nic příjemného. Kromě otoku, bolestivosti a zatvrdnutí prsu je prso často i celé horké nebo zarudlé. Může se dostavit, a to i ještě před těmito zmíněnými příznaky, horečka až 40°C a celková schvácenost. Jistě si novopečená maminka jen těžko dokáže představit v tomto stavu pečovat o dítě, pokud je třeba ještě ke všemu po císařském řezu.
Růst prsou: Jak ho poznat v pubertě a lze ho podpořit v dospělosti?
Léčba zánětu prsu při kojení
K těmto silným zánětům dochází často brzy po porodu a opravdu není možné zvládnout je bez antibiotik a patřičného odpočinku. Obvykle se nasazují antibiotika penicilinové řady a doporučuje se nadále kojit dítě nebo mléko odstříkávat. Z babských rad se osvědčují studené obklady nebo například udělat si zábal ze studeného tvarohu, nejlépe na noc. Prso můžete omotat potravinovou folií a větším šátkem, ať si neznečistíte postel. Z bylinek je vhodné popíjet čaj z heřmánku nebo měsíčku.
Tyto potíže jsou typické pro období kojení po porodu a zánět prsu se nazývá mastitida. Někdy se v prsu utvoří absces nebo nějaké ložisko, které jen tak samy nezmizí. Pokud je to možné, zavčasu se provádí punkce pomocí jehly, která umožní odsát hnis a zanícený obsah zatvrdlého útvaru v prsu. Pokud se to nepodaří či neudělá, v prsu může pak trvale zůstat zahuštěná a zatvrdlá bulka či cysta, která už nejde odstát a musí pak být sonograficky sledována.
Cystická mastopatie u žen
Zánět prsu se může vzácně vyskytnout i u mužů, ale spíše u nich souvisí s nějakou hormonální poruchou. V souvislosti s hormony ale není ničím vyloučeným ani zánět prsu u nekojících žen. Zejména se to týká žen, které mají vysoké hladiny estrogenů nebo hormonu prolaktinu. Větší pravděpodobnost, že dojde k zánětu prsu, se objevuje u těhotných žen nebo žen po čtyřicítce. Ve vyšším procentu pak i u žen, které trpí cystickou mastopatií. Tato, řekněme porucha, je chronická a také dědičná.
U určitého typu žen se objevuje tvorba cyst v prsu a jejich zvýšené napětí a bolestivost (mastodynie), zejména v období před menstruací. U některých žen ale typické nalití prsou může přetrvávat a začínat již od druhé poloviny cyklu, nejen pověstný týden před menstruací. Tyto potíže někdy znemožňují ženám kvůli bolestivosti prsou sportovat nebo například spát na břiše. Pomáhá nosit pevnou podprsenku a na prsa jednoduše netlačit.
Při ultrazvukovém vyšetření se někdy před menstruací objevuje tvorba mnoha cyst o různé velikosti naplněných tekutinou, které mohou způsobovat různé potíže. Cysty některého druhu mohou být i zánětlivé a samozřejmě mohou i bolet. Pokud se na prso hodně tlačí nebo se žena prudce udeří, cysta může klidně i prasknout.
Jak na samovyšetřování prsu? Byli jsme na školení od profesionálů
Zánět prsu u nekojících žen
Při velkém dráždění bradavek se jednak uvolňuje hormon prolaktin, rovněž se do prsu může dostat infekce. A stačí snížená imunita, chladnější počasí nebo stres, bakterie se rozšíří do prsu a zánět je na světě. Zánět prsu mimo období kojení nemusí mít tak dramatický průběh, ale i tak ho poznáte. Může se objevit bolest prsu, horkost a zatvrdnutí prsu, zvýšená teplota nebo jen únava.
Postup léčby je v podstatě totožný s léčbou při zánětu prsu v období kojení. Diagnostika ovšem není tak jasná, je třeba provést ultrazvukové vyšetření prsu, a poté ho opakovat po skončení léčby. Při nálezu podezřelých útvarů se doporučuje provést mamografii a prsa detailně vyšetřit. V prsou se mohou trvale nacházet cysty různého charakteru, ale teprve odborník musí vyšetřit, zda jde o neškodné útvary.
Odsátí cyst z prsu. Je to nutné?
Cysty v prsou se někdy doporučuje odsát a případně cytologicky ověřit jejich obsah. Toto vyšetření bývá velmi nepříjemné a bolestivé, provádí se obvykle bez umrtvení. Dříve se považovalo za nutnost, dnes se již provádí spíše v nutných případech. Pokud žena trpí cystickou mastopatií, může se cysta stejně vytvořit vlivem působení hormonů znovu. Některé cysty pak mají zahuštěný charakter a odsát nejdou. Pokud nepřekáží a jsou benigní, není potřeba je složitě chirurgicky odstraňovat a zasahovat do struktury prsu. Doporučuje se však jejich pravidelné sledování ultrazvukem, jestli se časem nějak nemění či nezvětšují.
Důležité je vědět, že ne každý nález v prsu hned znamená rakovinu a že obrovskou roli hraje psychika ženy, která úzce souvisí i s celou její cykličností.
Skutečný příběh: Jde žít „normálně“, když se rakovina 6x vrátí?
Proč se v prsou tvoří cysty?
Lékaři se shodují na tom, že za tvorbu cyst v prsou mohou estrogeny, tedy jejich nadbytek, a zároveň nedostatek hormonu progesteronu. Zkrátka je to způsobeno hormonální nerovnováhou. Jak již bylo zmíněno, jde i o dědičnou záležitost. Potíže obvykle ustupují až v přechodu.
Problémy s hormonální nerovnováhou a prsy může výrazně zhoršovat snížená funkce štítné žlázy nebo také v dalším případě užívání některých druhů hormonální antikoncepce, zejména pak i její vysazení, které způsobí chaos v dosud uměle udržovaném hormonálním cyklu ženy. Pokud chcete a potřebujete užívat hormonální antikoncepci, poraďte se s gynekoložkou o tom, která by pro vás mohla být nejvhodnější. Doporučuje se však se raději hormonální antikoncepci vyhnout.
Mastopatie a potíže s prsy: přírodní léčba
Pomoci mohou přírodní preparáty ovlivňující hormonální hladiny, například prášek z kořene peruánské rostliny maca. Doporučuje se také čaj z měsíčku lékařského. Velmi doporučovaný kontryhel často naopak ještě hladinu estrogenů zvyšuje. Záleží však na individuální snášenlivosti, každá žena má zcela jiný hormonální koktejl ve svém těle a co pomůže jedné, může klidně uškodit druhé. Pozor na obecně míněné rady, raději vyzkoušet individuálně, co každé ženě vyhovuje. Pomoci mohou i vhodně zvolená homeopatika.
Zdroje: stefajir.cz, uzis.cz, nemoci.vitalion.cz, celostnimedicina.cz, diskuze.doktorka.cz, mojezdravi.cz, zdravi.euro.cz, wikipedie