Zánět středního ucha je celoročním problémem. Jak ho léčit?
Redakce
26. 7. 2017
Zánět středního ucha neboli otitida, postihuje velké množství malých pacientů, ale může se objevit i v dospělosti. Jde o onemocnění zánětlivé, nepříjemné a velmi bolestivé. Okolí ucha je citlivé a může být mírně oteklé a horké.
Zvláště u velmi malých dětí je někdy poměrně obtížné rozpoznat první příznaky nemoci. Děťátko se může jevit jen podrážděné, uplakané, unavené nebo rozmrzelé a bolestivá oblast ouška ujde, v první fázi, naší pozornosti. Zvláště tehdy pokud dítě ještě nemluví. Zánět mohou, ale nemusí, provázet teploty, a pokud je neléčený, může způsobit trvalou sluchovou ztrátu. Propuknout může v jakékoli roční době, nejen v zimních měsících, jak se dříve uvádělo. Většinou jde o komplikaci spojenou s rýmou nebo jiným virovým onemocněním horních cest dýchacích. Zánět středního ucha může být jednostranný nebo oboustranný, postihující tedy jedno, nebo obě uši.
Infekce proniká z nosu a nosohltanu, pokračuje sluchovou trubicí (Eustachovou) do středního ucha, dále do středouší kde dochází k zánětu sliznice, hromadění hnisu nebo hlenu, který nemůže odtékat. Ušní bubínek se napíná a vyvolává velké bolesti. Úleva se dostaví až po prasknutí bubínku, a to buď samovolně, v domácím prostředí nebo mechanicky u lékaře. Často se nasazuje antibiotická léčba, opadají teploty a po několika dnech ustává výtok a bubínek se uzavírá. Pokud ouško trápí vaše dítě poměrně často, někdy je doporučeno odstranění nosních mandlí nebo zavedení drenážních trubiček. Bohužel, ani tak nemusí být problém, trvale vyřešen.
Zánět středního ucha – domácí léčba a babské rady
Pokud vaše děťátko naříká a vy jste si jistá, že jde opravdu o zánět středního ucha, existuje mnoho návodů, jak si poradit nejprve doma. Některé jsou v rodinách předávány z generace na generaci a prý zaručeně fungují. Jeden z nich třeba doporučuje zabalit kousek česneku do gázy nebo kousku plátýnka a takto vložit do ucha. Česnek nemoc údajně „vytáhne“. Určitě to nezkoušejte, mohlo by dojít k poleptání a babské rady přijímejte vždy a pouze, s nemalou rezervou.
Odborní lékaři, u zánětu středního ucha, doporučují klidovou polohu, která poskytuje dítěti úlevu, dále vypodložit hlavu polštáři a přikládat na postiženou stranu teplý, ale suchý obklad. Můžete přežehlit čistý kapesník horkou žehličkou nebo použít nahřívací polštářek. Důležité je malým dětem, které ještě neumí sami smrkat, odsávat z nosu hlen a větší děti nenutit, aby příliš silně smrkaly do kapesníku, protože i to jim znásobuje bolest v uchu. Dítě pak důsledně chránit před průvanem a zimou.
O bolesti ucha u dětí s dětskou ORL lékařkou Annou Zelinkovou
Píchání ucha jako prvotní projev
Zánět středního ucha začíná většinou pocitem jakési“ plnosti“ v uchu, někdy je pacienty popisován jako pocit „vody“ v uchu. Jde o naprosto první příznaky. V průběhu několika hodin začne pacient cítit první pichlavé bolesti, může se vyskytnout teplota nebo bolest hlavy. Bolesti mohou ustupovat a zase se vracet. Pichlavé bodání přechází v trvalé píchání a bolest palčivou. V uchu se shromažďuje tekutina, která tlačí na kůži bubínku a způsobuje zhoršený sluch. Nemoc už se přihlásila v plné síle.
Zánět středního ucha – propíchnutí
Někdy i přes tu nejlepší péči ouško pořád nesnesitelně bolí a nedostavuje se kýžená úleva. Potom je nezbytné převést dítě na nejbližší oddělení ORL, kde lékař doporučí další postup a léčbu. Nejprve musí posoudit fázi zánětu. K tomu použije Otoskop, přístroj, kterým se podívá do ucha a prohlédne vnější zvukovod, aby zjistil případné změny na ušním bubínku.
Pokud jste přijeli v čas, zánět ještě není v pokročilém stavu, ale ve fázi počínajícím, předepíše lékař speciální nosní kapky a kapky proti bolesti. Pokud už zánět pokročil, musí dojít k propíchnutí ušního bubínku. Jde o velmi rychlý zákrok, sice nepříjemný, ale u většiny pacientů přinese okamžitou úlevu od bolesti. Propíchnutí, neboli paracentéza bubínku, je prováděna speciální jehlou. Doma je potřeba udržovat zvukovod čistý, protože stále může vytékat hnisavý sekret a to i několik dní. K tomu účelu se doporučuje použít borovou vodu, nakapat ji přímo do ucha, po chvíli lehnout na bok a na čistý kapesník nechat samovolně vytéci.
Zánět středního ucha bez teploty?
Mnoho lidí se mylně domnívá, že všechna zánětlivá onemocnění, musí nutně probíhat ruku v ruce se zvýšenou teplotou. Opak je pravdou. Zánět středního ucha může přijít zcela bez teplot, a přesto vyžaduje včasnou léčbu. Problém může nastat v jeho rozpoznání u malého miminka nebo děťátka, které ještě neumí mluvit nebo vysvětlit, že ho něco bolí. Vy jste maminka a nejlépe znáte vaše dítě. Pozorujte jeho chování. Tyto děti někdy dávají hlavičku k bolestivé straně, snaží se instinktivně ulevit si a najít lepší polohu. Někdy napoví mírný otok tváře. Takové děti jsou neklidné i při spaní. Pokud bolí ouško při zatahání za ušní boltec nebo při vyvinutí tlaku na ušní chrupavku, máte absolutní jistotu, že vaše dítě trpí v důsledku zánětu středního ucha.
Kapky na zánět středního ucha
Pokud navštívíte odborné pracoviště a lékař určil jako diagnózu zánět středního ucha, nejspíše předepíše vašemu dítěti speciální kapičky proti otoku sliznice. Někdy i preparát k uvolnění hlenu, který se nashromáždil v zevním zvukovodu a proti silným bolestem, doporučit léky obsahující paracetamol. Zánět vnějšího zvukovodu je vždy ošetřován léky, které zabraňují tvorbě pokračujícího zánětu a tlumí bolest. Pro urychlení léčby je doporučováno, aby spal pacient na boku, na tvrdším polštáři, a to tak, aby mu samovolně vytékal sekret z ucha.
Co na bolest ucha? Mezi babské rady patří česnek, ledový obklad či peroxid
Chronický zánět středního ucha
Někdy se zánět středního ucha dostane do chronické fáze. Chronický zánět může způsobit trvalé poškození sluchu. Nejčastěji uváděnou příčinou jsou často se opakující, neléčené nebo nedostatečně léčené záněty. Někdy se doporučuje nasadit jiná, než doposud aplikovaná antibiotika. Ve vážnějších případech se přistupuje k operačnímu výkonu.
U malých pacientů a také u opakujících se zánětů, se lékaři poměrně často, přiklánějí k variantě dočasného a případně opakovaného zavedení drenážních trubiček. Tento postup je doporučován i v případě, kdy ucho nebolí, ale ani není v pořádku, protože za bubínkem je viditelné ložisko infekce, která v budoucnu zánět vyvolá. Rodiče, kteří přemýšlí o drenážních trubičkách, by měli vědět, že jde o krátký operační výkon v celkové narkóze. Trubičky jsou do ucha vpraveny pouze na šest měsíců. Po této době se obvykle samy vyloučí a otvor v bubínku zaroste. Toto časové období je nicméně dostačující k tomu, aby se ouško dostalo do normy a zregenerovalo. Někdy se tento zákrok doporučuje v kombinaci s odstraněním nosní mandle.
Je zánět středního ucha nakažlivý?
Mnoho maminek se často zabývá otázkou, zda je zánět středního ucha nakažlivý a mohl by tedy onemocnět i někdo další. Odpověď je jednoduchá. Zánět středního ucha opravdu není nakažlivý! Nakažlivý je samotný infekt! Tedy infekce, která zánět středního ucha vyvolala. Je tedy vysoce pravděpodobné, že pokud se v rodině vyskytuje ještě další dítě, infekce se rozvine i u něj a může se šířit dál a postupně ochromit všechny členy rodiny. Proto se v rodině vyplatí dodržovat úzkostlivou hygienu a raději nemoci preventivně předcházet.
Preventivní opatření při zánětu středního ucha
Jako preventivní opatření se doporučuje zvyšovat funkci imunitního systému, předcházet rýmám a zánětu nosohltanu. Dítě otužovat a zvyšovat postupně jeho odolnost. Na druhou stranu chránit ouška před větrem, průvanem a vodou. Což může být, samo o sobě, obtížné. I tady platí osvědčené: „Babo, raď!“
U větších dětí se za nejdůležitější považuje správná a vyvážená životospráva, s převahou vitamínů a minerálů. U miminek se doporučuje plně kojit alespoň do šestého měsíce věku dítěte. V chladných obdobích roku dávat dětem čepici a šálu kolem krku a nepřebývat s nimi v přetopených místnostech. Vždy se vyhýbat zakouřenému a nevětranému prostředí. Když už děťátko rýmu má, naučte ho dobře si vyprázdnit nos smrkáním a menšímu pomozte odsávačkou, aby nedošlo k rozvinutí zánětu a možným komplikacím ani u něj, ani u ostatních členů vaší rodiny.