Bolest zubů je něčím, co dokáže potrápit snad úplně každého. Někdy si stačí vzít“růžový prášek“ a je pryč, ale i tak se nevyplatí opomíjet návštěvu zubaře – může jít „jen“ o zubní kaz, ale také o vážnější zánět zubního nervu. Co ho způsobuje a jak se léčí?
Zánět zubního nervu – příčiny
Zánět zubního nervu, nebo také zánět zubní dřeně, či odborně pulpitida, je podráždění či destrukce nervu, který se skrývá v pulpě – v zubní dřeni. Nejčastější příčinou záněte zubního nervu je neléčený zubní kaz, který se přes tvrdou část zubu (zubní sklovinu a zubovinu) provrtal až do této měkké části. Zubní kaz pak dovnitř zubu zanese bakteriální infekci.
Nejčastěji jím proto trpí lidé, kteří i přes velkou bolest zubu dlouho odmítají navštívit zubaře. Někdy však bývá zánět zubního nervu způsoben nevhodnou protézou či příliš hlubokou či nedokonale podloženou výplní, které zapříčiní přetížení zubu, případně nesprávným ošetřením hlubokého zubního kazu. Pulpitida se může objevit také po odlomení části zubu, například po úrazu.
Zánět zubního nervu – příznaky
Hlavním příznakem zánětu zubního nervu je urputná bolest zubu, přičemž jde o výraznější a častější bolest než u obyčejného zubního kazu – mnohdy až ta donutí navštívit stomatologickou ordinaci i nenapravitelné jedince, kteří považují zubaře za své úhlavní nepřátelé.
Mírnou fází je překrvení pulpy, kdy se dostavuje zvýšená citlivost na teplé a studené podněty, avšak postižený zub nelze přesně lokalizovat. V akutní fázi bývá bolest pulsující, objevuje se bez podráždění a v noci se zhoršuje, přičemž bolestivý zub lze přesně lokalizovat.
Zánět zubního nervu – léčba
V případě mírné fáze je možné zánět vyléčit bez odstranění zubní dřeně – zubní kaz se musí důkladně ošetřit, tedy odstranit kazivou hmotu a zub opatřit podložkou z hydroxidu vápenatého. Poté je možné zub vyplnit klasickou výplní.
U akutní formu zánětu již dochází k odumírání zubní dřeně, kterou je tudíž potřeba odstranit. V opačném případě by se zánět z nemocné zubní dřeně mohl přemístit až do kosti u hrotu zubu a vyústit v chronickým zánětem s trvalými obtížemi. Dále je potřeba vyčistit kořenové kanálky, které rovněž mohou být napadeny infekcí. Tomu se říká endodontické ošetření.
Endodontické ošetření – ošetření zubních kanálků
O nesnesitelně bolestivém čištění zubních kanálků kolují mezi lidmi doslova legendy. A obávané endodontické ošetření skutečně nepatří k nejpříjemnějším a ani k nejkratším – trvá zhruba hodinu. Na druhou stranu při řádném znecitlivění se nejedná o nic horšího než vrtání. Pro vyléčení více zubů je však standardně potřeba absolvovat více sezení, i proto je lepší při sebemenším podezření na zubní kaz raději vyhledat zubaře hned.
Při návštěvě zubní ordinace je nejprve nutné zjistit rozsah zánětu – používají se různé klinické testy či rentgen. Samotnému šetření předchází otevření dřeňové dutiny a odstranění nemocné zubní dřeně (exstirpace), dále pak probíhá opracování, vyčištění, rozšíření a zaplnění kořenového kanálku. Vrchní část zubu se poté spraví obvyklým způsobem jako by šlo o obyčejný kaz, tedy plombou.