Menu
WomanOnly
Domácnost

Zařizujeme vlastní byt

I když se to nezdá, zařídit si vlastní byt je poměrně náročná záležitost a ne vždycky vše dopadne podle vašich představ. Netroufáte-li si na vybavení bytu sami, je dobré využít služeb bytových architektů, kteří vám s umístěním všeho potřebného pomohou a zohlední v návrhu i váš oblíbený styl. Pokud jste se ale finančně vyčerpali koupí bytu a na architekta už vám nezbývají finance, poradíme vám pár tipů, které vám mohou v zařizování pomoci. Nejprve je třeba si ale dobře rozmyslet, kde si vlastně byt chceme pořídit a k jakému účelu nám bude sloužit. Budeme v něm bydlet s rodinou nebo ho chceme mít jako investici a dál ho pronajímat?

Vlastnit vytoužený byt – ale kde?

Uvažujete o koupi bytu? Dnešní realitní trh je poměrně široký a nabízí mnoho nemovitostí, které odpovídají vaší finanční situaci a požadavkům. I developeři budují nové projekty, a to nejen ve městech, ale i v menších obcích. Pokud jste se ještě nerozhodli, dobrým kompromisem pro vás může být bydlení na okraji města – prodej bytů Horoměřice je toho důkazem. Pro ty, kteří nechtějí bydlet v Praze, ale přesto ji chtějí mít na dosah, je tento projekt dobrou volbou.

Každý dává přednost jiné lokalitě, nicméně při koupi nového bytu je to právě lokalita, od které se odvíjí cena bytu. Podle realitních kanceláří je cena vždy zohledněna podle místa, kde se nemovitost nachází, a pak samozřejmě i podle velikosti, orientaci a dalších atributů, kterými jsou např. dopravní dostupnost a občanská vybavenost v místě.

Pokud jste tuto část rozhodování už vyřešili – gratulujeme! Můžete se teď tedy plně soustředit na to, jak si byt zařídit tak, aby se vám v něm dobře a příjemně žilo.

Zařizujeme vlastní byt

Existuje pár tipů, které byste měli vzít v potaz, pokud hodláte zařizovat byt sami, bez pomoci bytového architekta. Poradíme vám některé z nich:

  • Plánujte a pak teprve nakupujte

I když jsou vaše finanční možnosti omezené a ne na všechno vybavení budete mít peníze, můžete si i tak vše dopředu naplánovat. Vše si pečlivě rozkreslete, dívejte se a hledejte nábytek, který vám bude vyhovovat. Pokud jste se rozhodli, zapište si přesný název, či výrobní číslo a rozměry a zakreslete vše do plánku. Ideální je použít čtverečkovaný papír s rozměry místností a nábytek si v měřítku nakreslit a nastříhat tak, abyste v případě potřeby s ním mohli v plánku pohybovat či ho vyměňovat za jiný. Nábytek vybírejte nejlépe z jedné série, aby dezén a barvy byly jednotné a ladily vzhledem k celku. Nedokupujte nábytek nahodile – lehce se pak může stát, že odstíny budou jiné a interiér bytu bude vypadat nesourodě a přeplácaně.

  • Nakreslete si vše křídou na podlaze

Navrhli jste si rozmístění nábytku na čtverečkovaném papíře, ale nejste si jisti, jestli se vejde komoda do rohu místnosti? Pokud máte byt prázdný, stačí vzít křídu a jednotlivé kusy nábytku si pro lepší představivost nakreslit přímo na podlahu. Leckdy přijdete na to, že i když jste si mysleli, že se vám daný kus nábytku do místnosti nevejde, opak je pravdou.

  • Otevřete dveře mezi jednotlivými místnostmi

Barvy celého bytu by měly být sjednocené, nelze vymalovat jednu místnost žlutě a druhou zeleně – pak by váš nový byt spíš připomínal cirkus než místo, které je příjemné a pohodlné. Doporučujeme otevřít vnitřní dveře v celém bytě a představit si, jaká barva by měla dominovat. V jednotlivých místnostech pak můžete použít i jiné barvy, hrajte si spíš ale se sytostí barvy a odstínem, nevolte barvu úplně jinou.

  • Nepřehánějte to s různými druhy dřeva

Máte rádi dřevo? V interiéru byste měli kombinovat pouze dva druhy. Pokud máte ze dřeva podlahu a také dveře – na nábytek z masivu už pak raději zapomeňte.

  • Kuchyň a obývák dohromady? Ano, ale musí ladit!

Pokud máte propojenou kuchyň a obývací prostor, kupujte nábytek do obou částí najednou – měl by totiž ladit! Nebude vypadat dobře, pokud si kuchyňskou linku pořídíte v bílém lesku a moderním tónu, a do obývacího pokoje pak umístíte masivní sedačku a stolek z bazaru.

  •  Skříňky v obývacím pokoji neberete jako úložný prostor

Zamyslete se nad tím, kolik úložného prostoru budete potřebovat ještě předtím, než začnete byt zařizovat. Vyplatí se zřídit jednu centrální šatnu s vestavěnými skříněmi pro celou rodinu, než umístit do každého z pokojů šatní skříň. Pokud vám tedy prostor a dispozice bytu dovolí, zmenšete například ložnici na úkor šatny. Uvidíte, jak se prostor v ní provzdušní a bude působit vzdušným a uklizeným dojmem. Výklenky a niky také svádějí k zaplnění vestavnými skříněmi, ale celkový prostor pak působí sevřeně a cítit dobře se v něm asi nebudete. Výjimku tvoří knihovny, jejichž police budou v nice či výklenku vypadat dobře a ušetří vám místo.

  • Pozor na kombinaci starých a nových věcí

Největší chybou při zařizování bytu je, že v ní umístíte staré a nepoužívané věci z druhé ruky vedle nových. Doporučujeme se i zbavit nevhodných dárků v podobě jednotlivých kusů křesel či židlí. Jiná situace je, pokud vlastníte opravdu cenný starožitný kousek – k němu je ale potřeba zvolit spíš minimalistický nábytek, aby tento poklad krásně vynikl.

  • Světlo, světlo!

V bytě jsou potřeba různé typy osvětlení – s jedním vývodem na stropě pro lustr byste se jistě spokojit neměli. Dobře naplánované a umístěné světlo v bytě dokáže divy – vytvoří v prostoru nečekaná zákoutí a opticky ho zvětší, pokud to prostor vašeho bytu vyžaduje.

Ať už je váš byt přesně podle vašich představ či mu do dokonalosti ještě nějaký ten krůček chybí – držíme vám při zařizování palce!

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Zařizujeme vlastní byt