Zázvor a jeho léčivá síla. Je lepší sušený, nebo čerstvý?
Taťána Kročková
6. 10. 2021
Zázvor je velice oblíbenou léčivkou i kořením. Jakmile se přiblíží chřipková sezóna nebo nás pronásleduje nepříjemné nachlazení, bolesti v krku a kašel kdykoliv po celý rok, automaticky všichni saháme po zázvoru. Oddenek zázvoru je totiž tím nejlepším, co pomáhá likvidovat viry a bakterie. Co všechno o zázvoru víme, jaké má zázvor účinky a jaké je jeho použití? Do jakých jídel se hodí sušený zázvor a kdy je lepší upřednostnit zázvor čerstvý? Prozradíme vám něco málo i o pěstování zázvoru, představíme recepty a zajímavost z historie. Víte, jak používali zázvor naši předkové?
Pěstování zázvoru
Zázvor lékařský, zastarale pravý (Zingiber officinale), pochází z tropických a subtropických oblastí, roste hlavně v Číně, Indii, Indonésii nebo Thajsku. Nejčastějším dovozcem zázvoru je Indie, která zázvor pěstuje ve velkém.
Zázvor si můžete pěstovat i doma v květináči, ale je třeba si uvědomit, že nesnáší chlad, natožpak mráz. Rostlinka nemusí být na přímém slunci, ale potřebuje dostatek vlhkosti a s příchodem prvních mrazíků ji vždy dejte do vnitřních prostor. Sledujte velikost oddenku, ze kterého si můžete průběžně ukrajovat tolik, kolik potřebujete. Velký kořen můžete sklidit přibližně za rok pěstování zázvoru, v květináči pak ponechte jen malé oddenky, které se zase rozrostou.
Zasadit si můžete naklíčený oddenek zázvoru, ale pokud si koupíte zázvor v supermarketu, dobře ho celý omyjte a osušte, protože je ošetřen látkami proti klíčení.
Účinky zázvoru
Zázvor má výrazné léčebné účinky. Obsahuje aminokyseliny, sacharidy a vlákninu, z vitamínů jsou to vitamín C, vitamín E a kyselina pantotenová (B5), z prvků hořčík, vápník, draslík, sodík, zinek či fosfor. Dále obsahuje různé silice a aromatické látky, flavonoidy, alkaloidy, saponiny, steroidy, taniny, fenoly. Mezi konkrétní účinné látky patří hlavně bisabolen, zingiberen, kurkumen a gingerol. Ty dávají zázvoru jeho typickou chuť, barvu a vůni.
Co léčí zázvor?
Pojďme si shrnout léčebné účinky zázvoru a na co všechno můžeme zázvor použít:
- působí proti virózám, respiračním nemocem, nachlazení, zánětu dutin, rýmě a kašli (i astmatu)
- zabírá i na bolesti a záněty v krku
- podporuje trávení a pomáhá při žaludeční nevolnosti
- využívá se při kinetóze (nevolnost v dopravních prostředcích)
- pomáhá při těhotenských ranních nevolnostech
- pomáhá při nevolnostech při chemoterapii
- prohřívá, prokrvuje sliznice
- zrychluje metabolismus
- snižuje hladinu cholesterolu
- snižuje hladinu cukru v krvi
- povzbuzuje a podporuje činnost mozku a paměti
- pomáhá při bolesti hlavy a migrénách
- zvyšuje tlak
- pomáhá při revmatu a chronické únavě
- zvyšuje imunitu
- působí jako afrodiziakum
- má antivirové, antibakteriální a celkově protizánětlivé účinky
- má analgetické účinky (působí proti bolesti)
- podporuje zdraví srdce a celého kardiovaskulárního systému
- působí proti stárnutí buněk
- snižuje srážlivost krve
Zázvor v těhotenství
Na začátku těhotenství zázvor pomáhá s typickými ranními nevolnostmi. Ideální je však konzumovat zázvor v kombinaci s cukrem, tedy buď zázvorové bonbóny a lízátka, anebo kandovaný zázvor. Silný čaj z čerstvého zázvoru se v průběhu těhotenství nedoporučuje, protože příliš zahřívá, zvedá tlak a prokrvuje sliznice, což by mohlo být v mnoha ohledech nežádoucí.
Pozor na zázvor!
Jaké jsou nežádoucí účinky zázvoru? Silný zázvorový čaj se nedoporučuje v těhotenství, ale ani u osob se žaludečními vředy, nemocemi jícnu, refluxem či onemocněním ledvin a močovými kameny. Větší množství čerstvého strouhaného zázvoru by totiž mohlo působit velmi dráždivě, způsobit pálení žáhy a žaludku nebo bušení srdce. Dlouhodobé užívání také může podpořit vznik žlučových kamenů. Zázvorový čaj nebo zázvor jako koření stejně jako jiné ostré koření také zhoršuje atopický ekzém a může způsobovat svědění kůže. Zázvor není vhodný ani pro malé děti.
Doporučená denní dávka zázvoru
Doporučená denní dávka zázvoru by neměla přesáhnout 3 – 4 gramy čerstvého zázvoru, anebo 1 gram sušeného zázvoru. U dětí by měla být dávka nejvýše třetinová, dětem do tří let nedáváme zázvor vůbec!
Jak se zahřát v zimě? Rady ajurvédské terapeutky proti zimomřivosti
Využití zázvoru v kuchyni
Zázvor se hojně využívá v indické a čínské kuchyni. Je známým lékem ajurvédy. Jeho použití v kuchyni je naprosto všestranné. Hodí se jak do slaných, tak do sladkých jídel, ale i do nápojů, limonád i likéru a piva. Typické jsou například zázvorové pivo, zázvorové víno, zázvorová limonáda, zázvorové bonbóny a lízátka (proti nachlazení nebo proti žaludeční nevolnosti v těhotenství a v dopravních prostředcích), kandovaný zázvor (prodává se ve zdravých výživách), zázvorové sušenky, zázvorový perník. Hodí se i k masu, do zeleninových jídel, připravuje se z něj čaj nebo se také nakládá.
Setkat se můžeme i se zázvorovým sirupem, zázvorovým oleje nebo zázvorovou šťávou. Jako koření se používá sušený mletý zázvor, z čerstvého oddenku zázvoru se většinou připravuje zázvorový čaj.
Recepty se zázvorem
Zázvorový čaj
Pokud si chceme připravit silnější zázvorový čaj, když cítíme, že na nás jde podzimní nachlazení, sáhneme po oddenku čerstvého zázvoru, který oplývá velkou silou. Je třeba jej oloupat a nakrájet na drobná kolečka, anebo přímo nastrouhat zázvor do velkého hrnku či konvičky a přelít vroucí vodou. Podle toho, kolik zázvoru do čaje dáte a jestli ho nastrouháte, nebo necháte jen pokrájený na kolečka, bude určena síla vašeho čaje. Strouhaný zázvor do čaje se lépe vylouhuje a váš čaj bude tak mnohem silnější a účinnější.
Jak připravit zázvorový čaj. Pomůže od nachlazení i nevolnosti
Zázvorový čaj se doporučuje pít horký, případně ještě s citrónem a medem. Můžete také zázvor přidat do heřmánkového čaje. Heřmánek a zázvor se k sobě velmi hodí a navzájem podporují své protizánětlivé a léčebné účinky.
Čaj lze připravit i ze sušeného zázvoru, účinky má úplně stejné, ale lepší je vědět, jak nastrouhat čerstvý zázvor do čaje a nedat si ho tam ani málo, ani moc. Sušený zázvor se často přidává do porcovaných čajových směsí, ale jeho hlavní využití je jako koření v kuchyni, například do pečiva.
Jak léčit kašel a nachlazení? Vede med, zázvor a bylinné čaje
Zázvorový sirup
Léčivý zázvorový sirup si můžeme připravit jednoduše: nastrouháme nebo nadrobno nakrájíme zázvor, smícháme ho s medem a necháme stát v misce při pokojové teplotě. Další varianta je smíchat kousky zázvoru s pokrájenou cibulí, osladit medem a opět nechat stát v místnosti při pokojové teplotě, dokud směs nepustí šťávu. Tuto léčivou šťávu pak užíváme po lžičkách.
Dušená mrkev se zázvorem
Pokud chcete mít zdravé jídlo nabité vitamíny, vyzkoušejte k obědu mrkev se zázvorem a tmavou rýží basmati.
Připravíte si:
- 3 středně velké mladé mrkve
- sušený zázvor
- kurkumu
- himalájskou růžovou sůl
- rostlinný olej
- celozrnnou rýži (basmati, či jinou dle vlastního výběru)
- mandlovou veganskou smetanu
Postup:
Rýži si uvařte běžným způsobem. Mrkve omyjte, oloupejte a nastrouhejte najemno. Usmažte mrkev na oleji s kurkumou a sušeným zázvorem, přidejte sůl a mrkvičku poduste ve vodě. Pak přilijte smetanu a chvíli povařte. Hotové jídlo podávejte s uvařenou celozrnnou rýží. Množství zázvoru volte podle toho, jak silné a pálivé jídlo chcete mít a také pro koho je určeno. Někdy je méně, lépe než více.
Zázvor v magii
V magii má zázvor velký potenciál a všestranné pozitivní využití. Přináší hojnost, radost, zdraví, pozitivní mysl a lásku.
Zázvor a jeho účinky podle Matthioliho
I známý renesanční lékař a botanik píše ve svém proslulém herbáři, jaké účinky má zázvor, který se využíval již od starověku. Kdysi se zázvoru u nás říkalo také cicvár nebo cicvárový kořen. Již v dávných dobách se kořen zázvoru nakládal do cukru, používal se na žaludek, proti souchotinám (tuberkulóza) nebo na bolesti zubů, kdy zabíralo svařit zázvor v červeném víně a tento obklad držet na bolavém zubu.
Zázvorové víno bylo skvělou dezinfekcí při všech nakažlivých nemocech včetně moru!