Hledáte recept na lesklé a zdravé vlasy, které byste neschovávala do culíku? Pomoci mohou zábaly, kvalitní péče i henna. Kterou cestu si zvolíte vy?
Kvalitu vlasů ovlivňuje řada věcí
Vlasy plné lesku, na pohled zdravé a na dotek hebké a příjemné… Která žena by si je nepřála? Ne všechny ale máme vlasy jako z reklamy. Naše vlasy se třepí, jsou vysušené nebo naopak velmi mastné a snažíme se je zachránit předraženými kosmetickými přípravky, které nefungují.
Důvod, proč máme mastné nebo naopak velmi suché nikdy není jen jeden, ale je to kombinace několika viníků. Někdy je to špatná péče o vlasy nebo nekvalitní vlasové produkty, jindy je na vině psychiky či strava, moc tvrdá nebo moc měkká voda a mnoho dalšího.
Jak tedy mít zdravé a lesklé vlasy, když je toho tolik, co může jejich kvalitu ovlivnit? Pokud se vám nechce kvůli vlasům měnit jídelníček a stresu se zkrátka nelze pokaždé vyhnout, mohou pomoci vlasové zábaly, ale také henna nebo jen obyčejný olej.
Máte jemné vlasy? Zvolte správný účes a naučte se, jak o ně správně pečovat
Vlasové zábaly na všemožné způsoby
Ke zdravým a lesklým vlasům vám mohou pomoci vlasové zábaly. Tipů existuje celá řada a záleží jen na tom, co máte zrovna k dispozici i kolik času chcete péči o vlasy věnovat.
Olej jako vlasový specialista
Na suroviny nejsnazším, ale zároveň časově náročnějším je aplikace nahřátého slunečnicového, olivového nebo kokosového oleje na umyté, mokré vlasy. Olej poctivě ho vmasírujte a vlasy zabalte do ručníku nebo koupací čepice. Nechte je takto zabalené a v teple několik hodin.
Olej jako rychlý pomocník
Pokud máte vlasy už umyté a usušené, ale jsou stále bez lesku a naopak připomínají slámu, opět vás zachrání olej. Trocha arganového nebo mandlového oleje dodá vašim vlasům vytoužený lesk. Olej rozetřete v dlaních, čímž ho mírně nahřejete a následně ho vetřete do střední části vlasů a konečků.
Domácí vlasové tonikum
Vlasové tonikum je perfektním pomocníkem pro ženy, které mají vlasy zničené od častého barvení. Pro jeho výrobu budete potřebovat: směs ze sušených bylinek (1 lžíce kopřivy, 2 lžíce lopuchu, 1 lžíce břízy, 1 lžíce šalvěje), převařenou vodu a 40 – 50 % alkoholem.
Směs bylinek nasypte do sklenice a zalijte alkoholem tak, aby byla směs ponořena celá. Nechte ji louhovat cca dva týdny a poté ji sceďte přes filtrační papír ideálně do skleněné lahve. Tonikum je ještě třeba zředit a to převařenou vodou v poměru 1:1.
Po každém umytí vlasů pak vaše nové tonikum vmasírujte do vlasové pokožky. Efekt tonika můžete několikanásobně zvýšit, pokud ho použijete jako součást vlasového zábalu. Smíchejte ho v poměru 1:3 s arganovým olejem. Nejlepších výsledků dosáhnete, když si na takový zábal uděláte čas alespoň jednou týdně.
Vlasové masky na suché vlasy: Vyrobte si ji jednoduše doma
Henna přináší nejlepší výsledky
Ať už si celý život barvíte vlasy nebo jste barvu na vlasy nikdy nepoužila, henna je vhodná pro jakékoliv vlasy. Výhodou je fakt, že není určena jen pro ženy, které chtějí změnit barvu své hřívy, ale i pro ženy, které jen hledají vhodnou výživu pro zničené vlasy.
Na trhu existuje hned několik značek, jejichž složení se výrazně liší. Odborníci doporučují sledovat složení. Henna je rostlina a skvěle funguje jako přírodní barvivo, tudíž žádná přidaná chemie není třeba. V opačném případě se takovému produktu vyhněte.
Do henny naopak patří bambucké máslo, esenciální oleje a další přírodní látky, které znásobí její benefity. Hennu můžete používat pravidelně, kolikrát jen chcete a nikdy neuškodí. Henna má regenerační účinky, zbaví vlasy nadbytečné mastnoty, dodá jim lesk a každý vlas obalí jakousi ochrannou vrstvou. Výsledky jsou viditelné hned po prvním použití a všimnete si jich nejen vy.
Změňte způsob mytí i následnou péči
Někdy jsou vlasy zkrátka jen unavené ze vší té péče, kterou jim věnujete. Pokud jste byla dosud závislá na fénování, používání mnoha vlasových přípravků a častému mytí, dejte si pauzu. Častým fénováním vlasů vaši hřívu přesušujete a vlasy tak mají tendenci se více mastit. Čím častěji pak vlasy myjete, tím více suché bývají.
Dejte vašim vlasům dovolenou a dopřejte jim jen jednoduchou péči v podobě kvalitního šamponu, např. s olejíčkem, kopřivový, kokosový atd. a kondicionéru, nejlépe od stejné značky. Na tužidla, pěny a další podobné produkty na nějaký čas zapomeňte. Vlasy fénujte převážně studeným vzduchem nebo je nechte uschnout přirozeně. V neposlední řadě zkontrolujte etikety na vlasových přípravcích. Ty s obsahem alkoholu a bez olejů vlasům nejvíce škodí a vysušují je.
Trháte si vlasy? Možná trpíte poruchou známou jako trichotilománie. Co s tím?
A zase ten jídelníček
Zdá se, jako kdyby nevhodná konzumace potravin mohla snad za všechny naše problémy. Není tomu jinak ani v případě, kdy dojde řeč na lesk a zdraví vlasů. Nemusíte mít obavy, kvůli vlasům vám nikdo víno, čokoládu ani pizzu nezakáže. Stačí do vašeho jídelníčku přidat některé potraviny.
Čím více zelené bude váš talíř zdobit, tím lépe pro vaše vlasy. Brokolice, fazolky, špenát… Nejen díky nim získáte hodnotné množství vitaminu A a C, které jsou přirozeným kondicionérem pro vaše vlasy. Oříšky nejsou jen skvělým parťákem ke skleničce vína, ale také do kabelky na cesty po městě nebo do práce. Takové para ořechy či vlašské ořechy ovlivňují celkový stav vlasových kořínků. Vlasy posílíte a ovlivníte i jejich objem.