Zdravotní účinky chmele: Jeho sběračům se chce spát a nemají chuť na sex
Taťána Kročková
23. 1. 2022
Chmel si často spojujeme se zlatavým lahodným mokem – pivem. Ale není to jeho jediné využití. Chmel se totiž sbírá i pro své léčivé účinky, a to zejména uklidňující vliv na náš organismus. Proto se i přidává do čajových směsí na uklidnění a pro dobrý spánek. Jaké má chmel ještě zdravotní účinky, jak se užívá, kdy se sklízí a jaké látky obsahuje? Většina informací je čerpána z knihy Naše rostliny v lékařství od autorů Endrise a Korbeláře.
Co je chmel a proč se vlastně pěstuje?
Chmel otáčivý (Humulus lupulus) je pravotočivá plazivá rostlina s typickými šišticovitými květy. Je to trvalka, dvoudomá rostlina a dosahuje délky klidně až 10 metrů. Existuje více druhů chmele, ale pro zdravotní účinky a pivovarnické účely se využívá právě chmel otáčivý. Chmel se vyskytuje všude po celé Evropě, vyžaduje vlhčí stanoviště v okolí vodních toků a hodně tepla, proto se mu daří více v jižních oblastech. Hojně také zplaňuje.
Cíleně se chmel pěstuje pro výrobu piva a pro účely farmaceutického průmyslu. U nás se nejvíce pěstuje na Žatecku, v Polabí a na Hané za účelem výroby piva. A pro jeho kvalitu se mu říká zelené zlato. Chmel se ale jinak u nás pěstoval i v historii a hodně se o něj zasadil například panovník Karel IV.
Chmel při pěstování mohou napadat i typičtí škůdci, kteří již nesou svůj název podle chmele, například jsou to: plíseň chmelová, mšice chmelová nebo chmelové padlí. Renesanční lékař a botanik Mathioli ve svém herbáři ale například uvádí, že chmel má schopnost mořit a odpuzovat červy i další parazity.
Jak a co inhalovat v zimě. Respirační nemoci nebudou mít šanci
Sběr chmele
Rozlišujeme samčí a samičí rostliny, což je dobré vědět, protože se sbírají pouze samičí šištice, a to krátce před úplným dozráním na konci srpna a na začátku září. Jinak chmel kvete v průběhu celého léta. Šištice se suší při pokojové teplotě do 40 °C. Chmelové šištice ale mohou být dráždivé. Nezřídka se stává, že jeho sběrači, kteří tuto práci vykonávají ve velkém, bývají nejen poněkud oblouznění a ospalí a také u nich může kromě ospalosti docházet k podráždění kůže, puchýřům nebo i k podráždění a zánětům očí. Sušený chmel má pak typický pach a hořkou svíravou chuť.
Zdravotní účinky chmele a jaké látky obsahuje?
Chmel obsahuje pryskyřici, hořčiny a silice, také vitamín B. Hlavní látkou je hořčina lupulin, který má sedativní účinky. Lupulin se na světle a vzduchu barví dočervena a má pach po syrečkách. Chmel působí močopudně a prospívá při ledvinových a urologických potížích, pánům pomáhá s prostatou. Dále podporuje dobré trávení, ale jeho hlavní účinek je tišící a sedativní. Pomáhá při nervové předrážděnosti, hysterii, nespavosti, velkém citovém rozrušení nebo při velkém sexuálním vzrušení, protože chmel působí jako antiafrodiziakum. Proto vás přejde chuť na sex a bude se vám chtít spíše spát.
Mathioli také uvádí, že chmel čistí krev a játra, podporuje zastavené močení i menstruaci, chmelová šťáva má pak silně projímavé a čistící účinky.
Proč zařadit ječmen na jídelníček a k čemu je zelený ječmen?
Použití chmele
Chmel bývá součástí čajových směsí na uklidnění a spaní, například se hodně kombinuje s kozlíkem lékařským. Existují také chmelové kapky nebo chmelová tinktura v lihu, které se užívají jako přírodní přípravek na uklidnění, na spaní nebo při velkém stresu. Sušené chmelové šištice se nedají skladovat dlouho, je třeba je po roce vyhodit a nasbírat či zakoupit si čerstvé.
Po pití čaje z chmele nebo užívání chmelových kapek je třeba počítat s tím, že budeme ospalí, nedoporučuje se řídit motorové vozidlo a je zkrátka lepší chmel užívat večer před spaním.
Čaj z chmelových šištic
Chmelový čaj je vhodné připravovat spíše zastudena jako studený macerát. Na 250 ml vody stačí jedna lžička sušených chmelových šištic. Šištice necháme ve vodě stát přes noc nebo třeba osm hodin přes den, poté scedíme a před konzumací můžeme jen lehce přihřát.
5 pokrmů, které přežily od středověku a můžete je ochutnat i dnes
Chmel v kuchyni
V kuchyni se také využívá chmelový chřest, což je vlastně mladý chmel, který obsahuje spoustu vitamínů skupiny B i minerálů a je poměrně zdravý. Upravuje se podobně jako chřest. Jsou to vlastně takové mladé puky chmele, kterým se dříve říkalo pazoušky a které můžete jíst. Tyto výhonky se dají nasekat do polévky nebo do salátu, případně se také konzumují s octem, olejem, solí a pepřem jako čerstvý salát, což jim dodává výbornou chuť.
Mathioli uvádí, že tyto mladé chmelové výhonky jsou velmi zdravé, čistí krev a podporují zastavenou stolici.