Menu
WomanOnly
Zahrada

Zelenec chocholatý. Čistička vzduchu vhodná pro každého

Zelenec je vděčná rostlina, které se výborně daří v interiéru. Vyznačuje se čárkovitými listy, které mohou být čistě zelené nebo bíle panašované, a v letních měsících také drobnými bílými květy. Zelenec je velmi nenáročná pokojovka, jejíž pěstování zvládne bez nadsázky úplně každý. Jak často zelenec zalévat a hnojit, jak jej pěstovat venku a co dělat, když má zelenec hnědé listy?

Zelenec čistí vzduch a hodí se do každé domácnosti

Jedním z důvodů, proč se zelenec chocholatý řadí k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám, je jeho schopnost čistit vzduch. Zelenec totiž dokáže absorbovat oxid uhelnatý, benzen, amoniak, formaldehyd a aceton, což jsou látky, které se mohou uvolňovat například i z věcí kolem nás. Zároveň umí likvidovat také mikroby, které mohou způsobit různá onemocnění, a významně zvyšuje obsah kyslíku v místnosti.

Z výše zmíněných důvodů je pěstování zelence doporučováno alergikům, astmatikům či osobám trpícím plicními chorobami. Jeho výjimečných vlastností využívají dokonce i odborníci z NASA, kteří jej na základě výzkumu vyhodnotili jako jeden z nejlepších přírodních filtrů.

Další výhodou je, že zelenec není jedovatý a hodí se proto i do domácnosti s dětmi či zvířaty. Je však třeba počítat s tím, že zvláště kočkám zelenec velmi chutná.

Kam umístit pokojové rostliny a jak je správně vybrat?

Pěstování zelence jako pokojovky

Pěstování zelence je velmi nenáročné. Pochází sice z Afriky, nicméně i u nás se cítí jako doma. Prospívá v podstatě na jakémkoliv stanovišti, nejlépe se mu však daří na světlých místech, tedy například u okna, na balkoně nebo lodžii. K tomu, aby se velmi intenzivně rozrůstal, mu stačí teplota nad 5 °C. Bez problému snese i velmi nepravidelnou péči, proto jej lze jako pokojovku doporučit i začínajícím pěstitelům.

Zelenec chocholatý patří do čeledi chřestovité. Jeho dlouhé trávovité listy mohou být pouze zelené, nicméně rozšířenější jsou druhy s bílými pruhy uprostřed (odrůda Vittatum) či na okrajích listů (odrůda Variegatum). Květy zelence jsou drobné a bílé a objevují se kdykoliv během celého roku, nejčastěji však v letních měsících.

Pěstování zelence venku

Zelenec je velmi přizpůsobivý a bude se mu dobře dařit i venku, a to jak v květináči nebo truhlíku, tak v záhoně. Můžeme jej umístit do stínu i na slunné stanoviště, jen je třeba počítat s tím, že ve stínu se méně vybarvuje. Do záhonů zelenec vysazujeme společně s letničkami.

Nenáročné pokojové rostliny. Které čistí vzduch a udělají parádu?

Hnojení a zalévání zelence

Substrát by měl být humózní, propustný a s drenáží na dně nádoby. Zalévat zelenec bychom měli jednou za čas větším množstvím vody. Má totiž speciální kořeny, ve kterých si vodu ukládá na později, díky čemuž si poradí i při úplném vyschnutí substrátu.

Zároveň je vhodné, ovšem nikoliv nutné do zálivky občas (cca jednou až dvakrát za měsíc) přidat hnojivo a tím podpořit krásu rostliny. Hnojit je možné i pomocí tyčinek, které se zapíchnou do substrátu a postupně se rozpouštějí.

Jak zelenec rozmnožit?

Zelenec vytváří spoustu vzdušných odnoží, které stačí odstřihnout a ponořit do vody. Jakmile pustí kořínky, můžeme je zasadit do květináče. Další možností, jak rozmnožit zelenec, je zasazení vzdušné odnože rovnou do vlhkého substrátu, kde rovněž zakoření.

Pokud se zelenec rozrostl natolik, že vyplnil celý květináč, můžeme ho rozdělit na dvě rostliny. Opatrně jej vyndáme z nádoby, rozpleteme kořeny a bal rozdělíme na dvě části, z nichž každou dáme do jednoho květináče.

Pokojové rostliny, které čistí vzduch ve vašem domě. Čím si ozdobit okolí?

Zelenec a hnědnutí listů. Co to znamená?

Může se stát, že rostlině zhnědnou konce listů. Zpravidla to znamená nedostatek vody nebo příliš suchý vzduch. Poměrně snadno lze hnědnutí listů u zelence předejít pravidelnou a dostatečnou zálivkou a také pravidelným rosením listů.

Jaké choroby a škůdci zelenec ohrožují?

Zelenec chocholatý je velmi odolný a má výjimečné vlastnosti. Krom toho je jeho výhodou také skutečnost, že choroby a škůdci jej napadají málokdy. Na rostlině v záhonu se mohou vyskytnout mšice, kterých se zbavíme pomocí chemických nebo přírodních postřiků.

Na zelenci v květináči se mohou výjimečně objevit svilušky, které tvoří jemné pavučinky na spodní straně listů a které bohužel dokážou rostlinu zahubit. Napadení sviluškami poznáme tak, že se na listech tvoří skvrny a nové výhonky jsou nezvykle malé. Svilušek není těžké se zbavit, stačí rostlinu osprchovat a dále se o ní starat jako doposud.

Rostliny umístěné ve vlhkém prostředí mohou trpět plísňovými infekcemi, které se projevují hnědými skvrnami na listech. V takovém případě je nutné odstranit napadené listy a zelenec přemístit na jiné stanoviště.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Zelenec chocholatý. Čistička vzduchu vhodná pro každého