Menu
WomanOnly
Sex a vztahy

Země, ve kterých je násilí na ženách považováno za normální. Čemu musí ženy čelit?

Jana Albrechtová

Jana Albrechtová

27. 2. 2018

Násilí na ženách by bylo o to rozšířenější, kdyby ženy za svá práva v minulosti na světě nebojovaly. Neměly bychom se tak dobře, jako nyní. To je snad každé z nás jasné. Avšak, to co je u nás dnes samozřejmostí, v jiných zemích není. Jaké země to jsou? Kde mají ženy život tak těžký, že by daly nevím co, za to, aby se narodily raději mužem?

Násilí na ženách patří k životu

Jsme si vědomy, že násilí na ženách existuje, a to nejen u nás, kdy máme na mysli spíše rodinné násilí, ale především pak násilí na ženách celosvětově, kdy k němu dochází nejen v rámci rodiny. Toto násilí je tamější většinovou společností považováno za cosi normálního. Jsou to činnosti, které patří ke každodenní rutině jak žen – obětí, tak mužů – násilníků. Ženy ve vyspělém světě se však snaží trpícím ženám pomoci kampaněmi a celkově upozornit na tento problém.

Sebeobrana pro ženy: naučte se pět efektivních hmatů

Saúdská Arábie

Saúdská Arábie je bezesporu velmi bohatou zemí s obrovitánskými zásobami ropy. Bohužel však, tento luxusní život, který si mohou Saúdové dovolit a hlavně užívat, je jen pro muže. Saúdské ženy nemohou komunikovat s muži na veřejnosti a jejich práva jsou velmi omezená.

Bez povolení opatrovníka se žena nehne z domu

Téměř na všechno potřebují povolení svého opatrovníka (většinou jde o otce, bratra, manžela či strýce) – zda mohou studovat, cestovat, jít na operaci, vdát se, rozvést se nebo si prostě jen založit bankovní účet. A co když ženy poruší některá z pravidel? To je riziko, trest totiž může být velmi tvrdý.

Krůček za krůčkem k větší svobodě

Avšak právě za podpory světového společenství žen, bojují saudsko-arabské ženy za svá práva a pokouší se je krůček po krůčku rozšířit. V porovnání s jinými muslimskými zeměmi není tento progres tak rychlý, ale pozitivní změny se dějí.

Mali

Mali je jednou z nejchudších zemí na světě a také je jedním z nejhorších míst k životu pro ženy. Například jen velmi málo žen v Mali unikne tradičnímu mrzačení genitálií neboli ženské obřízce. Ženy jsou nuceny vdávat se velmi brzy a každá desátá žena zemře už během těhotenství nebo při porodu.

Jedna žiletka na jednu dívku

Co se ženské obřízky týče, obřízku provádějí dívkám ženy, které ji samy pochopitelně mají a považují ji za normální. Často se tamější lidé vůbec diví, že lze porodit dítě bez obřízky. Jako špatný vtip zdá se být „pokrok kupředu“ právě v souvislosti s ženskou obřízkou. V některých oblastech již používají na jednu ženu jednu žiletku. Dříve se dělala obřízka všem dívkám stejnou žiletkou.

Zdravotní problémy až do konce života

Většina dívek, které obřízku podstoupí, je ve věku 14 let. K léčení ran se používají bylinky, které jsou známé pro své léčivé účinky, nicméně ani pomocí nich nelze zabránit zdravotním problémům obřezaných dívek. Kromě velmi silné bolesti trpí dívky častými infekcemi a záněty močových cest. Občas při provádění ženské obřízky dívky zemřou, to je také důvod, proč sousední země Mali, Senegal a Burkina Faso, postavili ženskou obřízku mimo zákon.

Irák

V případě Iráku se implementace demokracie trošku vymkla z rukou. Ještě před rokem 2003 bylo v Iráku všechno diametrálně odlišné od současnosti. Ženy tehdy byly velmi studované a mohly pracovat v různých oblastech, jako je vzdělávání, letectví, lehký průmysl, zemědělství apod. Válkou se však všechno změnilo.

Africké ženy musí přetrpět suchý sex. Obřízka je mnohem bolestivější

Strach ze znásilnění a únosu

Dnes ženy raději zůstávají doma, mají strach chodit ven, protože jim hrozí znásilnění nebo únos. Rodiče mají strach posílat své dcery do škol, jelikož se bojí, že by mohly být uneseny a prodány v zahraničí.

Vražda ze cti jako nezlomná tradice

I nadále v rodinách probíhají vraždy ze cti, dochází k nuceným manželstvím, bití či lití kyseliny do tváře. Irácké ženy nemají téměř žádná práva, nemohou si vydělávat prací a jsou zcela závislé na svých manželích a rodině.

Indie

I přestože je Indie rychle se rozvíjející zemí, pozice indických žen je v tomto ohledu velmi, ale velmi pozadu. Dle oficiálních statistik dochází k přibližně půl milionu potratů každý rok. Dle tradice by měla žena dát život synovi. Vzhledem k tomu, že nejsou kontracepční prostředky v Indii tak rozšířené, ženy zkrátka rodí tak dlouho, dokud neporodí syna. Časté potraty mají pochopitelně obrovský vliv na zdraví ženy a povážlivě její život zkracují.

Včasným manželstvím proti prostituci

Další šokující tradicí je, že dívka patří ihned po narození rodině jejího budoucího manžela. I proto se dívky v Indii vdávají velmi brzy. Brzké manželství tak slouží jako jakýsi únik před prostitucí, která je v Indii tolik rozšířená.

Demokratická republika Kongo

Demokratická republika Kongo za poslední desítky let jako země zažila kruté časy. A právě těmi, kteří v této zemi trpí nejvíce, jsou ženy. Není tedy ani divu, že OSN označilo tuto zemi jako hlavní město světa sexuálního násilí.

Znásilňování dětí

Rebelové a ani vojáci nemají slitování s nikým. Klidně znásilní tříleté malé holčičky nebo staré ženy. Velmi často také dochází ke skupinovému znásilnění. Mnoho žen po takových násilnostech zemře, zbytek dostane HIV.

Válka práva konžských žen paralyzuje

Ženy ve světě neustále zdůrazňují otázku konžských žen, nicméně věčné protesty a válka dělá tuto zemi jakýmkoli změnám naprosto neprostupnou.

Pákistán

Dle statistik čelí přibližně 90 % pákistánských žen rodinnému násilí. Ženy a dívky jsou tak nuceny k manželství, dochází k různým druhům trestů či k ukamenování. V Pákistánu byl dokonce předložen návrh, který měl mužům radit, jak správně ženu bít.

Znásilnění ženy jako trest pro muže

V kmenových oblastech Pákistánu dochází ke skupinovým znásilněním žen jako trest za manželovy zločiny.

Ze cti zemře v Pákistánu na tisíc žen

Stejně tak jako je tomu v řadě jiných muslimských zemích, i zde dochází k vraždám ze cti, přičemž každý rok takto zemře přibližně 1000 žen.

Afghánistán

Afghánské ženy žijí v snad nejhorších podmínkách na světě a jejich práva jsou téměř nulová. Nejhorší na tom všem je fakt, že je to zvláště jejich vlastní rodina, která může za to, jakým peklem si jejich ženy procházejí. Řada afghánských žen je negramotná a až polovina všech afghánských nevěst je mladší 16 let.

Sebeobrana pro ženy: jak si nenechat ubližovat?

V Afghánistánu je rodinné násilí normální

Afghánské ženy totiž trpí ve velké míře rodinným násilím. Domácí násilí je na afghánských ženách tak běžné, že 87 % afghánských žen jej přiznává. Mnoho žen tak žije v nucených manželstvích a každou půl hodinu zemře jedna žena při porodu kvůli velmi špatnému stavu zdravotnických služeb a celkově nízkému věku rodiček.

Afghánské ženy umírají ve 45 letech

I z tohoto důvodu se afghánské ženy dožívají nízkého věku. V porovnání se ženami ve světě, kde se ženy v průměru dožívají 73 let, afghánské ženy žijí v průměru pouze do 45 let. Afghánistán je jedinou zemí na světě, kde je počet sebevražd mezi ženami vyšší než mezi muži.

Bez ženy není život

Je to tak, některé země nejsou pro život žen vhodné vůbec, bohužel však nelze zabránit tomu, aby se zde ženy rodily. Protože bez žen by nebyl život. Bez žen by nebyl ten konžský násilník, ani ten, co hází po ženě kamenem.

Žádná žena na světě si takové zacházení nezaslouží.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Země, ve kterých je násilí na ženách považováno za normální. Čemu musí ženy čelit?