Manželé Subhas a Mithu z Bengálska ukázali světu, že svůj svatební slib, v němž si slíbili, že při sobě budou stát v časech dobrých i zlých, myslí smrtelně vážně. Vyřčená slova proměnili v činy.
Subhasovi z Bengálska byla diagnostikována cirhóza jater
Když lékaři 44letému Subhasovi diagnostikovali cirhózu jater, prošel si on i jeho blízcí doslova peklem. Příjmy rodiny na nákladnou léčbu nestačily a jedinou nadějí na záchranu Subhasova života se ukázala být transplantace jater. Lékaři však nemohli najít vhodného dárce.
Jeho žena Mithu byla vhodnou dárkyní
Mithu byla zoufalá, poprosila tedy doktory, aby testovali i ji, zda je vhodnou dárkyní. Testy naštěstí dopadly dobře, a tak 29letá Mithu darovala svému muži 60 % vlastních jater. Vedoucí lékaři gastroenterologického oddělení v Kalkatě Gopal Krishna Dhali a Abhijit Chowdhury provedli 1. listopadu loňského roku náročnou transplantaci. Operace i následná pooperační péče byla dotována státem.
Operace manželský pár ještě více sblížila
Mithu strávila měsíc v nemocnici se svým manželem. Na konci listopadu 2017 byli oba propuštěni domů a daří se jim dobře. Nyní si o to víc užívají každou společně strávenou chvilku.
Souhlas s posmrtným darováním orgánů je v ČR automatický
V české legislativě je zakotveno, že orgány je možné pouze darovat, nikoli prodávat. Souhlas s darováním orgánů a tkání po smrti se předpokládá automaticky, každý člověk však může za svého života vyjádřit nesouhlas, jenž musí lékaři respektovat. Dárcem je nejčastěji člověk, u kterého prokazatelně došlo k mozkové smrti. Jedno lidské tělo může zachránit až šest životů.
Žijící dárce může darovat párový orgán jako je ledvina, nebo část orgánu schopného regenerace, například již zmiňovaná játra. S dárcovstvím orgánů je spojené nemalé zdravotní riziko, proto musí být dárce v dobré kondici a zdráv. Nejčastěji daruje rodič ledvinu svému dítěti nebo si orgán věnují sourozenci či manželé navzájem.
Český transplantační program je na vysoké úrovni
Podle ředitele Koordinačního střediska transplantací Miloše Adamce je transplantační program v Česku z hlediska počtu dárců a provedených transplantací na špičkové evropské úrovni. Čekací doba na transplantaci orgánů je u nás dokonce jedna z nejkratších v Evropě. Čeští lékaři nejčastěji provádí transplantaci ledviny od živého dárce. Pro představu se jedná o více než 400 přenosů za rok.
Co jste schopná podstoupit pro lásku vy?
Nikdy nevíme, co nám osud přichystá, s čím se budeme muset v životě potýkat. Mnoho z nás má největší strach ze smrti či nemoci blízkého člověka. Co všechno jste ochotná riskovat a vytrpět pro milovanou osobu? Darovala byste svému partnerovi nebo dítěti orgán, i kdyby to mohlo ohrozit vaše zdraví? Dokud se do podobné situace nedostanete, můžete se jen domnívat, jak byste se zachovala. Snad to ani nikdy nebudete muset řešit.