Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Ženšen pravý. Kořen života vás zbaví stresu či srovná hladinu cukru

Redakce

Redakce

25. 7. 2018

Dlouhou dobu byl ženšen pravý natolik vzácný a ceněný, že k němu měli přístup pouze panovníci a aristokracie. Léčivá droga pochází z kořene rostliny latinsky označované jako Panax ginseng. V divoké přírodě již není korejský pravý ženšen k nalezení, ale pěstuje se na několika speciálních farmách. Čínský divoký ženšen dosud roste na horských svazích Číny.

Kořen ženšenu

Z ženšenu je nejužívanější částí kořen, který se suší umělým teplem nebo na slunci. Dále se zpracovává na přípravky určené pro zlepšení jak fyzické, tak psychické kondice. K dostání jsou nejrůznější ženšenové tablety, kapsle, sirupy, granulát a také extrakty. Z vyrobených přípravků je třeba vybírat takové, u nichž byl potvrzen doporučený obsah ženšenu v procentech. Obsah účinné látky v nich může kolísat.

Ženšen může mít i nežádoucí účinky, a tak by každá osoba měla dodržovat a nepřekračovat doporučené dávkování. Suší-li se kořen ženšene na slunci – vzniká takzvaný bílý ženšen (radix ginseng album). Paří-li se kořen ženšene v bylinném nebo cukerném nálevu, a poté se suší při umělém teple, vzniká takzvaný červený ženšen (radix ginseng rubrum), který je považován za účinnější a silnější.

Léčebné účinky ženšenu

I dnes je ženšen zařazován mezi nejvýznamnější léčivé přírodní prostředky, stejně jako tomu bylo kdysi ve staré Číně. Spektrum jeho použití je natolik široké, že jej můžeme nazvat doslova kořenem života či zázrakem přírody. Často proto bývá označován i jako dar bohů. Vzhledem k mimořádným schopnostem ženšenu jako adaptogenu můžeme s jeho pomocí harmonizovat veškeré důležité životní funkce. Dokáže zvýšit duševní i fyzickou odolnost organismu. Posiluje činnost nervové soustavy, ale i hormonálního systému. Podporuje hojení ran všeho druhu a zlepšuje metabolismus organismu.

Co vše léčí ženšen? Využití, použití, užívání a účinky na zdraví

Funguje jako léčebný prostředek při onemocnění Alzheimerovou i Parkinsonovou chorobou. Dokáže zbystřit naše smysly a účinně bojovat i s chudokrevností. Doporučuje se pacientům s vysokou hladinou krevního cukru, kterou dokáže účinně regulovat, stejně jako vysokou hladinu cholesterolu. Chrání organismus před účinky volných radikálů, před škodlivým zářením, působením těžkých kovů a před stresem. Zapomenout nesmíme na jeho pozitivní vliv na mužskou i ženskou hormonální hladinu a s ní spojenou sexuální aktivitu.

Kde koupit ženšen a za jakou cenu

Ženšen se dnes objevuje na trhu v mnoha různých formách. Koupíme jej jako detoxikační kůru, ve formě zubní pasty, ženšenových tablet, nebo měkkých tobolek, ve formě potravinových doplňků, jako jsou zdravotní čaje, kapsle, extrakty, nebo jako kosmetické přípravky či multivitamínové čisticí prostředky. Z produktů vybírejte podle toho, jaký zdravotní problém chcete s pomocí ženšenu léčit. Při nákupu ženšenových přípravků v lékárně neváhejte konzultovat podrobnosti s lékárníkem. Výběr nezaměřujte pouze na cenu výrobku, ale hlavně na obsah účinné látky v produktu. Anebo vybírejte formu, která je pro váš organismus lépe přijatelná či více stravitelná.

Ženšen korejský – zkušenosti

U ženšenu byl prokazatelně potvrzen kladný vliv dokonce i při boji s tak závažným onemocnění jako je rakovina. Jeho prokazatelné protinádorové působení, kdy nemocné osoby díky látkám v ženšenu obsaženým méně vnímají bolest i únavu a jsou psychicky odolnější, ještě navíc tlumí rozvoj metastáz. V tomto případě má ženšen i silné antibakteriální účinky.

Ženšen čaj

Kromě kandování, přípravy zeleninových polévek se ženšenem anebo výroby vína se ženšenem nejčastěji dochucují jak klasické, tak i ovocné čaje. Například v Koreji se kořen ženšene běžně také kanduje v cukerném roztoku. Pátráte-li v obchodech po ženšenovém čaji, hledejte ho i pod názvem Ginseng Tea. Účinné látky – saponiny v ženšenu obsažené mají pozitivní vliv při působení jak na lidský organismus, tak i na zvířata. Nedoporučuje se však kombinovat pití ženšenového čaje s konzumací čaje černého nebo zeleného.

Bylinky na hubnutí. Uvařte si čaj z kopřiv či ženšenu

Korejský ženšen čaj

Základem dlouhověkosti je vyvážený imunitní systém. Máte-li tedy s imunitou problémy a rádi byste ji posílili, vsaďte právě na korejský ženšenový čaj. Pod názvem Kombe jej naleznete jako bylinný korejský ženšenový čaj jak v síti kamenných prodejen, tak v internetových e-shopech. Pravý ženšen korejský má prokazatelně nejlepší účinky na lidské zdraví. Nejkvalitnější a tím pádem i nejdražší kořen ženšene pochází z vyhlášené oblasti Punggi v provincii Gyeongbuk v Koreji. Jeho pěstování zde má dlouhou tradici. Pro maximální účinky se sklízí v době zralosti šesti let. Právě stáří kořenů má přímý vliv na celkovou účinnost ženšenu. Kombe čaj ze ženšene obsahuje 70 mg/g účinných látek, tedy saponinů, což znamená, že bezpečnostní profil tohoto přípravku je v pořádku a léčebné účinky takového čaje jsou ve vědecky potvrzeném účinném množství.

Ženšen pravý

Ženšen pravý

První zprávy o ženšenu pravém pocházejí z 1. století př. n. l. Dočítáme se o něm v čínské knize o bylinách. Tam se ženšen zmiňuje z hlediska byliny podporující 5 vnitřních orgánů. Kromě toho má zklidňovat mysl, zastavovat křeče, čistit zrak, tišit nervy a kromě vyhánění zlých duchů má účinkovat i na zlepšení paměti. Není snad člověka, který by některé z těchto jeho účinků nepotřeboval vyzkoušet na vlastním těle. Dnes působí velmi zvláštně zmínka o tom, že obyvatelstvo staré Číny doslova riskovalo život pro získání kořeně ženšenu, ať už jej využívali pro obchodování anebo pro vlastní léčbu. K nám do Evropy se ženšen pravý dostal až ve 13. století, kdy jej přivezl na lodích z Číny Marko Polo. Ale i po tom trvalo ještě dlouho, než se ženšen v Evropě stal známým a rozšířeným lékem.

Ženšen a jeho nežádoucí účinky

Od dob dávno minulých až do současnosti je ženšen předmětem neustálého zkoumání. Světová zdravotnická organizace vydala detailní zprávu, v níž zmiňuje veškeré informace o této bylině, včetně jejího chemického složení a možných nežádoucích účinků, to vše pochopitelně na základě klinického výzkumu. Jako každou drogou, i ženšenem je možné se předávkovat. Naštěstí byly takřka vyloučeny závažnější nežádoucí účinky ženšenu. Ale i tak bychom při jeho užívání měli dodržovat maximální doporučenou denní dávku drogy. Při užívání příliš vysokých dávek ženšene byly zaznamenány vedlejší účinky jako bolest hlavy, podrážděnost a nespavost.

Kontraindikace

Pozor bychom měli na užívání ženšene dávat v případech, kdy užíváme některé lékařem předepsané léky jako například warfarin, digoxin, fenelzin, heparin. Není vhodné ženšen užívat společně s mléčnými výrobky a mlékem. Pokud ženšen užíváte, nekonzumujte jej zároveň s kýchavicí černou nebo ředkví setou.  Při užívání ženšenu v souvislosti s onkologickým onemocněním se nedoporučuje kombinace s mateří kašičkou.

Ženšen – dávkování

Množství v rozmezí 3 – 10 g suché drogy na den je považováno za naprosto bezpečné dávkování. Jak praví jedno staré přísloví: Všeho dobrého po málu. Kvalitní ženšenové přípravky by měly obsahovat účinné látky, tedy saponiny v rozmezí 40 – 70 mg/g. Konzumace ženšene u dětí do 12 let se nedoporučuje, stejně jako u těhotných a kojících žen. Naopak velmi doporučovaný je ženšen pro kategorii seniorů.

Vybíráme bylinky a vitamíny na kosti a klouby. Hlavně posilte imunitu!

Ženšen pěstování

Pěstování ženšene v našich podmínkách je sice možné, ne však jednoduché. Za vše hovoří v tomto směru staré čínské přísloví, které praví, že „Je snadnější vycvičit starého tygra, než vypěstovat kořen ženšenu“. Do pěstování ženšene má smysl se pustit pouze v tom případě, je-li možné zajistit mu zcela specifické mikroklimatické a půdní podmínky, v jakých roste na svých původních stanovištích. Ženšen je stejně náročný na půdu jako na teplotu a vlhkost vzduchu. Velmi negativně na jeho růst působí nadbytek dusíku v půdě. Ten snižuje jeho schopnost vyklíčit a spolehlivě růst.

Velmi citlivý je jak na přísušky, tak na přemokření půdy. V oblibě má spíše slabě kyselé, dobře propustné a na humus bohaté půdy. Požaduje v době vegetace průměrnou teplotu mezi 18 – 24 °C při relativní vlhkosti vzduchu 70 – 80 %. V našich podmínkách mu nejlépe vyhovuje prostředí v nadmořské výšce mezi 300 – 800 metry. Musí růst pod listnatými stromy v lesích anebo na volných plochách výhradně se stabilním přistíněním. Ačkoli je mrazuvzdorný, nepřežije obvykle mírné a vlhké zimy, za nichž dochází k poškození kořenů.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Ženšen pravý. Kořen života vás zbaví stresu či srovná hladinu cukru