Ženy milují krimi příběhy více než muži. Co je na nich tak přitahuje?
Alexandra Fiedlerová
26. 7. 2018
Obecně jsou krimi příběhy mezi Čechy velmi oblíbené, ostatně stačí se podívat do programů televizí. Frčí nejen zahraniční krimi seriály, ale pytel se roztrhl i s těmi českými. Proč jsou tak populární?
V Česku letí detektivky a kriminálky
Zatímco v devadesátých letech se oblibě těšily nejrůznější telenovely, hitem dneška jsou krimiseriály. Důvodů, proč je Češi rádi sledují, je několik. Je možné, že si tím, jak se snaží odhalit vraha, trénují mozek. Může to být také proto, že jsou pro ně detektivky vlastně takovými moderními pohádkami, kde nakonec všechno dobře dopadne a bídák je chycen. Případně se mohou ztotožnit s hlavním hrdinou, tedy policistou nebo detektivem, který zločin řeší. V příbězích ze současnosti už to nebývají jednoznačně kladní hrdinové, ale přesto v nich zvítězí to dobré. Svoji roli může hrát i fakt, že člověk vidí, že jsou na tom lidé i hůř než on, třeba oběť vraždy. Buď, jak buď, ve Spojených státech šli ještě dál. Tam teď letí skutečné kriminální příběhy, a to ve formě podcastů.
Agrese ve vztahu. Příběh oběti domácího násilí a rady jak z toho ven
Víte, co je to podcast?
Podcast je pravidelný audio pořad, který můžete poslouchat, kdykoliv chcete. Jejich výhodou je, že jsou zdarma a vždy k dispozici. Potřebujete k tomu jen chytrý telefon, ideálně iPhone, ve kterém jsou podcasty součástí iTunes. Zvládne je ale i Android, například přes aplikace Pocket Cast nebo OverCast. Někteří lidé si je pouští i na počítači.
Když se přihlásíte k odběru podcastu, nové epizody se vám samy stáhnou na pozadí do vašeho smartphonu, když jste na wi-fi. Vy je pak můžete sledovat třeba cestou autem do práce, při žehlení nebo čekání u doktora. Díky podcastům užitečně využijete jinak neproduktivně strávený čas.
Kolem podcastů se vytvořila silná komunita, prakticky o jakékoliv oblasti lidské činnosti existuje podcast, ať je sebedivnější. Jejich tvorba je totiž extrémně snadná, asi jako založit si blog.
V Americe sledují skutečné krimi příběhy
Ve Spojených státech jsou podcasty neuvěřitelně populární. Zvláštní oblibě se těší zejména krimi příběhy založené na skutečné události. Zajímavostí, kterou ukázal nedávno provedený průzkum sledovanosti, je, že tyto příběhy poslouchá mnohem více žen než mužů. Ve skutečnosti byl mezi srovnávanými pouze jediný, které sledovalo více mužů než žen. Poměr posluchačů byl 49 % žen a 51 % mužů. Ostatní „seriály“ měly mnohem více ženských fanoušků než mužských, u jednoho byl dokonce poměr 80:20 ve prospěch žen.
Při průzkumu se nepotvrdilo, že by na sledovanost mělo vliv třeba to, zda pořadem provází žena nebo muž. Žebříček popularity neovlivnilo ani to, zda se celý seriál točí kolem jediného případu nebo v každém díle řeší jiný zločin.
Země, ve kterých je násilí na ženách považováno za normální. Čemu musí ženy čelit?
Proč jsou u žen oblíbenější?
Otázkou zůstává, proč jsou tyto skutečné zločiny sledovány hlavně ženami. Co je na těchto příbězích tak přitahuje? Motivy jsou minimálně dva:
Bezpečné nebezpečí
Možná je to stejné jako s horory, sledovat je z bezpečí domova je zábava. Jenže to nevysvětluje převahu žen v obecenstvu. Na druhou stranu, ženy se bojí mnohem více než muži, že se stanou obětmi zločinu, možná proto si detektivky a krimi příběhy užívají víc.
Zdroj poučení
Poslech podcastů a sledování skutečných zločinů může být pro ženy zdrojem poučení, jak se mají chovat, aby se obětmi zločinů nestaly. Na druhou stranu v nich větší znalost hrůzných událostí, které se skutečně staly, může zvyšovat úroveň strachu z nich.
Nutno ovšem říci, že průzkum byl prováděn mezi fanoušky podcastů na Twitteru, nevychází z oficiálních čísel. Je tedy možné, že došlo ke zkreslení údajů tím, že se ženy zkrátka jen radši vyjadřují na sociálních sítích k tématům, která je zajímají.