Letní měsíce jsou už definitivně za námi a motorkářská sezona taktéž. Motorkáři tak stojí před důležitým úkolem, tedy zazimování motocyklu. Rozhodně totiž nestačí jen přehodit plachtu a doufat, že to váš stroj zdárně přežije. My vám poradíme jak postupovat krok za krokem při zazimování, aby vaše motorka nepřišla k úhoně a mohla jste na ni na jaře zase nasednout.
1. Krok – Důkladně umyjte motorku
Nejprve byste měla svůj stroj opravdu důkladně umýt. Není žádný snazší způsob než vzít kbelík s vodou a hadřík, kterým celou motorku vydrhnete od bláta a much, které se na ní přichytily. Je také dobré všechny pohyblivé spoje motorky vyfoukat kompresorem a namazat je. Jedině tak dáte vaší motorce dobrý základ pro to, aby zdárně přečkala dlouhou a chladnou zimu.
2. Krok – Zamezte zreznutí nádrže
Snad největší pohromou, která se může motorkáři a jeho motorce stát, je, když zrezne nádrž. V zimě je vzduch po většinu času velmi vlhký, a tak může snadno dojít k tomu, že nádrž zrezaví. Vy tomu ale můžete velmi snadno zabránit! Stačí když před zazimováním do nádrže motorky nalijete benzín až po okraj víčka. Můžete také vyplachovat nádrž směsí benzínu a oleje. Tato metoda je ale zbytečně zdlouhavá.
3. Krok – Konzervujte válce
Jediná část, do které byste opravdu měli nalít trochu oleje, jsou válce, které tak zakonzervujete a ochráníte před mrazem. Vstříkněte připravenou injekční stříkačkou malé množství (2-3 cm3) oleje do otvoru po svíčce. Jedině tak zabráníte korozi a na jaře si neuříznete kus ostudy mezi vašimi kamarády. Po takovém ošetření válce pouze protočte, ale nestartujte!
4. Krok – Vymontujte baterii
Baterie by v žádném případě neměla přemrznout, a proto je nejvýhodnější ji ze stroje vymontovat. Posléze ji dejte na chladné místo, nejlépe o teplotě kolem 10°C, ideální je proto například sklep. Je také ideální nechat akumulátor po dvou měsících úplně vybít a okamžitě zase nabít, tak zamezíte zničení elektrolytu.
5. Krok – Nechte svou motorku létat
Dále byste měla rám motorky podložit nějakým stojanem tak, aby se pneumatiky motorky nedotýkali země a nenesly tak žádnou váhu. Pokud by totiž pneumatiky stáli takovou dobu na jednom místě, mohlo by dojít k jejich trvalému zploštění.
Zajděte k odborníkům
Pokud nejste žádný motocyklový odborník a nevíte si se zazimováním rady, zajděte k odborníkům. Ti vám celou motorku ošetří, opraví drobné závady a vy se tak nebudete muset téměř o nic starat. Takové zazimování nestojí velké peníze, pohybuje se okolo 500 korun. Jestliže si tedy nechcete špinit ruce ani vynakládat svou námahu, navštivte nějaký z motoservisů.