Jak oslavit zimní slunovrat 2021? Inspirujte se u dávných i současných kultur
Rhiana Horovská
21. 12. 2021
Zimní slunovrat na severní polokouli nastává pár dní před Vánoci. Správněji bychom však měli říkat, že Vánoce jsou po slunovratu. Ten tu totiž byl dříve. Víte, jak zimní slunovrat slavily různé předkřesťanské národy a jak se slaví dnes? Kdo věří na vliv nebeských těles na člověka, může z těchto tradic čerpat dodnes. Vánoce si přitom upírat rozhodně nemusíme.
Co způsobuje slunovrat a rovnodennost?
Při zimním slunovratu západ Slunce nastává tak brzo a východ tak pozdě, že tento den je světlo nejkratší dobu v celém roce. Slunovrat je vlastně způsoben tím, že se Slunce nachází kolmo k obratníku Kozoroha na jižní polokouli.
Zemská osa je vůči oběhové dráze nakloněná o 23.5°. Proto Slunce, když Země dospěje na užší konec elipsy své dráhy, nesvítí kolmo na jeden z pólů nýbrž na jeden či druhý obratník. Za polárním kruhem vám tudíž Slunce nikdy nestojí přímo nad hlavou. Nejblíže se tomu však přiblíží právě o tom slunovratu, kdy Slunce více svítí na danou polokouli.
‘
Opak zimního slunovratu je letní slunovrat, kdy je Země na opačném konci své dráhy. Mezi’ těmito dvěma body je po každé straně jeden střed. V těch místech nastává jarní a podzimní rovnodennost, kdy je světlo stejně dlouho jako tma. Slunce tou dobou dopadá přímo na rovník.
Letošní zimní slunovrat: Délka dne a noci
Co očekávat na zimní slunovrat? Datum vychází na úterý 21. prosince, což vlastně není samozřejmostí. Rok má ve skutečnosti 365 a čtvrt dne a musíme počítat dokonce i s výkyvy samotné zemské osy. To způsobuje malé změny, díky kterým slunovrat někdy nastává o den později nebo dříve.
Letos u nás bude při zimním slunovratu východ Slunce v 7:45 a západ v 15:57. Čeká nás tak přibližně 8 hodin světla, tedy pouhá třetina celého dne.
Přesného zlomu poloha Země vůči Slunci dosáhne v 17 hodin našeho času. Tehdy naše planeta projde bodem, který je nejblíže ohnisku elipsy zemské oběžné dráhy. V tomto bodě je také pomyslná hranice souhvězdí Střelce a Kozoroha, se kterou pracují astrologové. Přestože se už po pár tisíciletích liší od hranice astronomické, vstup do sezóny Kozoroha leckdo pocítí na vlastní kůži. A kdo ne, může být rád.
Co darovat k Vánocům podle znamení horoskopu? Máme skvělé tipy!
Inspiroval zimní slunovrat křesťanské Vánoce?
Zimní a letní slunovrat hrál kdysi velkou roli. Možná i kvůli tomu, že absence elektrického osvětlení činila lidi citlivějšími na střídání dne a noci, než jsme dnes my. O slunovratu věděly nejen dávné civilizace, ale pravděpodobně i některé kmeny, které tou dobou měly ještě pravěk.
Zajímavé je, jak blízko po sobě následuje slunovrat a Vánoce. Skandinávské slovo jul či jeho pofinštěná forma joulu napovídá, že spolu tyto svátky mohou souviset. Jul je totiž dnes výraz pro Vánoce, který však původně označoval germánský svátek.
Odborníci se povětšinou shodují, že evropské Vánoce v mnohém čerpají inspiraci z tohoto pohanského svátku. Zimní slunovrat s tímto však nejspíše nesouvisí. Jul neboli yule se totiž slavil až pár dnů po slunovratu.
Jmelí patří k Vánocům, má léčivé účinky a i v pohanství představuje magickou ochranu
Yule – svátek lovců na nebi a zimních obětí
Popišme si tento svátek, přestože nepatří nutně k zimnímu slunovratu. V angličtině známe název v psané podobě yule, která se dnes mezi moderními pohany používá častěji než jul. Yule je dnes často oslavován už v den slunovratu . Ne že by novopohané nutně neznali jeho historii, spíše jde mnohdy o usnadnění. O tom ale více později.
Yule Germáni oslavovali hlavně setkáváním na hostinách. Podle islandských ság lidé při této příležitosti také obětovali dobytek. Svátek se pojil k hlavnímu bohu Ódinovi, kterému se také přezdívalo Jólnir. Ten se měl zjevit na obloze spolu s družinou a prohánět se po ní. Takový motiv je společný pro několik evropských mytologií a dle některých předpovídá válku či mor. V případě yule se spíše věřilo, že jde o procesí mrtvých či nelidských bytostí, které tato magická doba lidem umožňuje vidět.
Dnešní germánské Vánoce převzaly z yule zvyky, jako je výroba vánoční šunky či slaměných vánočních koz. Rozdíl je však v tom, že se zároveň slaví narození Krista. To prý podle ság zavedl král Haakon I. Norský, aby obyvatelstvo obrátil na víru.
Keltský zimní slunovrat – mytologie temnoty
Spíše než letní a zimní slunovrat Keltové slavili dny mezi slunovraty a rovnodennostmi. Tyto čtyři svátky byly nejdůležitějšími událostmi roku a na některých místech si je lidé připomínají dodnes. Jedná se o Imbolc (1. února), Beltane (1. května), Lughnasadh (1. srpna) a Samhain (1. listopadu).
Mezi keltskými národy měl význam i zimní slunovrat. Keltský svátek se dnes bohužel nedaří podrobně popsat. Světlo a tma však jsou u Keltů celkově důležitým motivem. Píše se například o mýtu, podle kterého světlý Král dubu bojoval dvakrát ročně s temným Králem cesmíny. O letním slunovratu vždy zvítězí temnota, pročež se dny začnou krátit. O zimním slunovratu zase vyhraje světlo a začnou se krátit noci.
Proč navštívit Irsko? 10 věcí, které vás na této zemi uchvátí
Kam na výlet o zimním slunovratu? Hrobka Sí an Bhrú
Význam zimního slunovratu demonstruje také například hrobka v Newgrange v Irsku – Sí an Bhrú. Je postavená tak, aby o zimním slunovratu Slunce výjimečně svítilo dovnitř.. Hrobka pochází z doby dávno předtím, než na území přišli první Keltové.
Keltové monument opředli vlastními mýty o zimním slunovratu. Například že zde žila bohyně Boann s mužem Elcmarem. Bůh Dagda poslal Elcmara něco vyřídit, aby se mohl vyspat s jeho ženou. Těhotenství Boann pak Dagda skryl tak, že zastavil Slunce na jednom místě, odkud svítilo dovnitř, aby Elcmar nic neviděl. Dejme tomu, že u bohů těhotenství trvá jen pár dní…
Na toto místo se můžete sami podívat a toto záření zažít na vlastní oči. Po většinu roku je tu simulují elektrická světla. O samotném zimním slunovratu se sem dostane pár šťastlivců, kteří přístup vyhrají v loterii.
Jak slavili zimní slunovrat Slované?
Pro Slovany měl zimní slunovrat význam podobný jako pro Kelty a Germány. Slunce, které představuje bůh Dažbog, mělo zaniknout a znovu se zrodit. Na náš svět se mohou snáze dostat mrtví ze záhrobí, a pravděpodobně to funguje i naopak. Tomuto svátku Slované říkali Kračun, tedy slovem, ze kterého vznikl moderní název Vánoc v maďarštině, rumunštině a některých slovanských dialektech.
Lidé dodržovali o zimním slunovratu tradice, které dnes známe ve spojitosti s Vánoci. Chodilo se na koledu a praktikovaly se různé lidové metody věštění. Při západu Slunce se zapálil oheň, který měl hořet celou noc jako dočasná náhrada za Slunce.
Čínský zimní slunovrat – svátek rodiny a prosperity
V Číně se slaví den Tung-č‘ (Dōngzhì), který připadá na zimní slunovrat. Oslavy se, jak můžeme tušit, točí hlavně kolem rodiny. Význam svátku souvisí se základy východní filosofie: je to den, kdy se síly jin a jang začínají opět vyrovnávat. Zimní slunovrat původně označoval konec doby sklizně a začátek zimy.
Zvyklosti při tomto svátku se liší region od regionu. Společným tématem je rodina, a to jak ta současná, tak i předkové. Mezi tradiční jídla patří v jižních oblastech Číny například rýžové hrudky tchang-jüan, na severu knedlíky.
Harbin, největší ledový a sněhový festival na světě. Prohlédněte si díla, ze kterých se tají dech
Korejský a japonský zimní slunovrat
Podobnou obdobu zimního slunovratu slaví také Japonci a Korejci. Korea má pro zimní slunovrat výraz, který pochází z toho čínského: dongji. Lidé v ten den tráví čas s rodinou a vaří pokrm patjuk z červených fazolí. Trochu musí nabídnout i domácím bůžkům.
Japonci na některých místech tradičně konzumují dýni, prý kvůli tomu, že zeleniny je jinak nedostatek. Také si tradičně přidávají do koupele citrusové ovoce yuzu. Vzhledem k tomu, že jde o poslední den dlouhých nocí, všechno jídlo s názvem obsahujícím poslední znak hiragany přináší štěstí. Proto si Japonci rádi dají například i mrkev či konjak.
Yaldā – íránský svátek zimního slunovratu
V Íránu se dodnes slaví perský svátek zvaný yaldā. Jedná se o začátek zimy, oslavovaný podle zoroastriánské tradice, přestože jeho název Peršané převzali od nestoriánů. Lidé věřili, že svět zaplní o zimním slunovratu magie zlého a destruktivního Angra Mainju. Před negativní energií je třeba se chránit, proto Peršané trávili tento den s rodinou, jedli zbylé ovoce od léta a pokud mohli, nešli spát.
Yaldā se oslavuje i ve dnešní době, kdy íránská populace vyznává islám. Rodiny se scházejí ve velkých počtech a dlouho do noci hodují a konverzují. Na stole bývá kuřecí polévka s granátovým jablkem a ořechy. Populární aktivitou je také předčítání poezie, nejčastěji od středověkého básníka Háfize. V předmuslimských dobách nesmělo chybět ani víno, které si dnes někteří i přes zákaz vyrábějí doma.
Jak slaví zimní slunovrat pohané dnešní doby?
Dnes klademe větší důraz na Vánoce než na zimní slunovrat. Pohanství však stále žije a slunovrat je pro většinu jeho vyznavačů důležitým mezníkem v ročním cyklu. Tato konkrétní postavení Země vůči Slunci mají každé svou unikátní energii, kterou můžeme využít k transformaci svého života.
Nejznámější podobou moderního pohanství je wicca, eklektický směr mnoha podob, který má své centrální zásady. Součástí wiccanského vyznání je často (ne nutně) osm sabatů spojených s ročním cyklem, které navazují na evropské pohanské tradice. Těchto osm svátků však dodržují i mnozí pohané, kteří se za wiccany nepovažují, a také osoby, které praktikují magii nezávisle na vyznání. Poučka neznalým: pohanství je víra, čarodějnictví je naprosto sekulární způsob manipulace s energií.
Jak strávit a oslavit letošní zimní slunovrat
Někteří lidé provádějí o zimním slunovratu kouzla a rituály týkající se hlavně opuštění starých vzorců, návratu světla a příchodu změn. Dodržují se přitom i prastaré zvyky, které známe z oslavy Vánoc, jako je zapalování svíček a zdobení svého okolí větvičkami.
I vy můžete slunovrat oslavit – bez ohledu na to, zda vyznáváte pohanské bohy a zda věříte v magii. Můžete například zajít do lesa, udělat si doma teplý čaj a strávit část dne meditací. Zimní slunovrat je ideální k sepsání temných aspektů života, kterých se chceme zbavit. Můžete si dát předsevzetí už teď a spojit je se symbolikou Slunce na obloze.