Zirkon je minerál, který nás může fascinovat v mnoha špercích. Jedná se o křemičitan zirkoničitý a vzniká různými způsoby. Těží se průmyslově a kromě šperků se využívá například také na výrobu žáruvzdorných cihel nebo keramiky či glazur. Kde se nachází nejznámější naleziště, jaké známe druhy zirkonu a jaký má vliv na naše fyzické i duševní zdraví?
Nejznámější naleziště zirkonu
Zirkony máme také u nás v České republice, a to zejména na Třebenicku nebo v náplavech na Jizerské louce. V zahraničí se zirkony nejvíce těží na Slovensku, v Brazílii a Austrálii, ale také v Barmě, Thajsku, Rusku, na Madagaskaru nebo v Kanadě.
Pro jaká znamení zvěrokruhu se hodí zirkon
Zirkon se hodí pro znamení Kozoroha, Střelce, Býka a znamení Panny.
Druhy zirkonu a jeho použití
Rozlišujeme tři základní druhy zirkonů, a sice hyacint, jargon a starlit, které se liší i svou barvou. Hyacint bývá zbarvený dočervena, jargon je žlutý a těží se na Srí Lance. Starlit je modrý a někdy se jeho barva ještě podporuje žíháním při vysokých teplotách. Použití a léčivé účinky zirkonu bychom rovněž mohli rozdělit podle druhu a barev. Broušené zirkony se krásně lesknou a velmi často nahrazují diamanty v mnoha špercích. Jejich cena je ale podstatně nižší a také nevydrží dlouho tak krásně lesklé jako diamanty. Na první pohled ale zirkony od diamantů nerozeznáte.
Červený hyacint dodává energii a vitalitu. Podporuje optimismus, vytrvalost, odolnost, pomáhá při slabosti, únavě, depresi a melancholii. Prospívá metabolismu, trávení, podporuje funkci slinivky, jater a sleziny, hojí žaludek a střeva, zevně pomáhá při kožních potížích. Podle tradice je velkým pomocníkem i pro ženy při porodu.
Modrý starlit podporuje duchovno, empatii, schopnost naslouchat druhým, harmonizuje psychiku a pomáhá se soustředěním. Je skvělý při alergii a ekzémech i astmatu. Rovněž podporuje funkci slinivky a sleziny. Starlitová voda, kterou si můžeme snadno vyrobit tím, že necháme kámen přes noc ve džbánku s vodou, nám může pomoci zevním omýváním pokožky při kožních potížích.
Jak čistit a nabíjet zirkon
Kameny oplachujeme pod proudem čisté vody a nabíjíme je na nepřímém slunečním světle, například na okenním parapetu.
Zdroje: wikipedie, Skrytá moc drahých kamenů: J. P. Kreperát