Živočišné uhlí slouží především při otravách, zuby si s ním raději nebělte!
Petr Gorás
23. 1. 2022
Rostlinné uhlí, aktivní uhlí, aktivované uhlí – to jsou různé názvy pro to stejné léčivo, které by nemělo chybět v žádné domácí lékárničce. Ze zvyku se o něm také mluví jako o živočišném uhlí. Může poskytnout první pomoc u některých druhů otrav, a obecně známé je i použití aktivního uhlí na průjmy. Někdy se ale mluví i o jiných více či méně zázračných využití: na kocovinu, na bělení zubů, nebo dokonce na „černý detox“.
Živočišné uhlí se přestalo vyrábět
Se skutečným živočišným uhlím – které se vyrábělo z kostí živočichů – se dnes už nesetkáte. Spalování kostí bylo nahrazeno spalováním kokosových skořápek, dřeva, uhlí a jiných rostlinných materiálů. Přesto dodnes mohou lékárníci slýchat požadavek právě po „živočišném uhlí“. Není se co divit, aktivní uhlí jsme dostávali už od mala na průjmy a původní název se tak předával z generace na generaci a jen pomalu se vytrácí z našeho slovníku. Ale dost už bylo jazykového okénka, podívejme se nyní na princip.
4 tipy, jak poznat kvalitní zubní pastu. A proč se to vyplatí
Proč je uhlí „aktivní“?
Co to vlastně znamená „aktivní“ uhlí? Co ho dělá „aktivovaným“? Kdybychom spolkli nadrcené kousky zkamenělých pravěkých stromů, tedy obyčejné uhlí, nic moc by se nestalo. Jen tak by prošlo celým trávícím ústrojím až na konec a uhlí i náš organismus by zůstali víceméně stejné. Pokud se však takové uhlí speciálním procesem zahřeje při přítomnosti určitých plynů, vytvoří se v něm nespočet mikroskopických pórů a zvýší se tak celková plocha, na kterou může uhlí navázat molekuly některých látek. Odhaduje se, že pouhá jedna čajová lžička aktivovaného uhlí má celkový povrch o velikosti fotbalového hřiště. Když takto aktivované uhlí spolkneme nyní, dokáže na sebe při cestě trávícím traktem navázat obrovské množství toxinů a třeba nám i zachránit život při akutní otravě.
A ještě malé fyzikální okénko: Nejedná se zde o proces absorpce. Aktivní uhlí do sebe neabsorbuje (neboli nevstřebává) molekuly toxinů. Absorpce se týká například suchého hadru, který nasákne vodu, nebo třeba tělových krémů a pokožky. U aktivovaného uhlí se naopak jedná o adsorpci, tedy že jsou určité látky pouze přitahovány k uhlíkovému povrchu. Proto se lze někdy setkat i s názvem adsorpční uhlí.
Živočišné uhlí při otravě a předávkování
Živočišné uhlí se požívá především pro odstranění toxinů z těla. Vždy je však potřeba se poradit s lékařem, zvlášť u malých dětí. Také je třeba zdůraznit, že aktivní uhlí hlavně nezabere u všech typů otrav. Seznam všech látek, na které uhlí zabírá by byl velmi dlouhý, a zahrnuje především předávkování se různými léky. Uveďme si proto jen několik běžných toxinů, u kterých je jeho podání zbytečné: alkohol, těžké kovy, železo a v podstatě všechny výrobky ropného původu od benzínu až po čistící prostředky. Při otravě by se mělo aktivní uhlí podat do jedné hodiny od otravy, když je toxin ještě v žaludku. Následně už ztrácí efektivitu.
Ale pozor. Stejně jako nás aktivní uhlí může zbavit toxinů, může nás zbavit i některých léků a doplňků stravy. Medicínský portál webMD proto doporučuje užívat aktivní uhlí minimálně hodinu po polknutí léku, aby se obě látky nepotkaly v žaludku. Jisté riziko by to mohlo být i u žen, které berou hormonální antikoncepci.
Kakao frčí před Vánocemi. Které je nejzdravější a co všechno o kakau víme?
Aktivní uhlí na průjem
Pomoc živočišného uhlí při průjmu není prozatím postavena na solidních závěrech výzkumů. Teorie je taková, že příčinou průjmů často bývá bakteriální infekce nebo nežádoucí efekt některých léčiv a doplňků stravy. Alespoň v některých případech by tak živočišné uhlí mohlo odstranit samotnou příčinu průjmu a skoncovat s ním. Rozsáhlá vědecká recenze porovnávající studie o vlivu uhlí na průjem však ukázala, že v praxi to prozatím nebylo dostatečně ani ověřeno ani vyvráceno. Možná jsme tak celé dětství polykali černé tabletky úplně zbytečně – ale vzhledem k minimálním vedlejším účinkům nám to aspoň nemohlo ublížit. Jak zní slavná hippokratovská lékařská zásada: „pomáhat – nebo alespoň neškodit“. Mnohem účinější mohou být na průjem určené léky.
Dávkování by se mělo řídit podle pokynů na příbalovém letáku, nejlépe však po konzultaci s lékařem. Tableta se rozkouše a zapije vodou, případně ji předem rozpustit. Dětem do tří let bychom aktivní uhlí neměli podávat vůbec.
Černá pasta pro bílé zuby?
Možná už jste ten trend zachytili. Na trhu se před pár lety objevilo spoustu nových produktů s aktivním uhlím, které mají podle reklamních sdělení výrobců bělit zuby. Mnohdy se takové pasty a prášky prodávají jako ekologický a přírodní produkt, někde najdete i návod, jak si něco takového vyrobit doma. Teorie zde opět stojí na tom, že by aktivní uhlí mohlo při čištění zubů absorbovat, pardon, adsorbovat pigment či povlak ze zubní skloviny. Někteří výrobci jdou ještě dál a slibují i antibakteriální, antivirální, ba dokonce i „detoxikační“ účinky.
Tento trend však opět stojí na vodě. Rozsáhlá metastudie z roku 2017 zkoumala celkem 118 vědeckých článků, které se touto uhelnou zubní hygienou zabývaly. Pouhé dvě studie přišly s jakýmsi nepříliš specifikovaným omezením zubních kazů, zatímco tři studie poukázaly naopak na zhoršení – zvýšenou tvorbu kazů či mechanické poškození skloviny. Kromě toho, že nejsou zaručeny skutečné výsledky, tak není jisté ani to, zda uhelné pasty a prášky naopak neškodí.
Uhelný detox nelze doporučit
Zde se jedná o podobný fenomén jako u zubní pasty. Má jít o očistu organismu a někdy se mluví dokonce i hubnutí. Spočívat může třeba v každodenním polykání tablety černého uhlí, v pití „uhelných limonád“ a podobně.
Pro laické ucho to opět může dávat smysl, ale z odborného hlediska je takovýto detox přinejlepším zbytečný. Jak napsal farmaceut Scott Gavura pro sciencebasedmedicine.org: „Navzdory marketingovému humbuku, aktivované uhlí nemá žádnou schopnost vycucnout toxické chemikálie ze zbytku vašeho těla. Jeho účinky jsou omezeny pouze na gastrointestinální trakt a byly studovány pouze v případech otrav. Neexistuje důkaz, který by prokázal jakoukoli prospěšnost či užitečnost každodenní konzumace aktivovaného uhlí.“ Jak navíc dodává, aktivní uhlí může na sebe vázat i prospěšné nutriční látky, především vitamín C a některé vitamíny skupiny B.
Káva, víno, limonády. Jaké nápoje negativně ovlivňují barvu zubů?
Je aktivní uhlí bezpečné v těhotenství a při kojení?
S těhotenstvím se mnohdy pojí nevolnost a pálení žáhy. Některé ženy hledají pomoc právě v živočišném uhlí, které má minimum nežádoucích účinků. Některým snad i může pomoct, některým se paradoxně udělá ještě hůř. Žádnou studií však není podpořeno, že by aktivní uhlí pomáhalo na nevolnost, ať už těhotenskou či obyčejnou.
Je aktivní uhlí bezpečné? Jak uvádí recenzovaný lékařský portál healthline, občasné užití aktivního uhlí by nemělo během těhotenství škodit – vždy je však na místě se poradit s lékařem. Pokud už jej pozřete, dbejte na dostatečný pitný režim. Také je třeba se zamyslet, zda by uhlí náhodou nemohlo potlačit efekt jiných užívaných léků. Obdobně nebyla prokázána žádná škodlivost aktivního uhlí ani při kojení.
zdroje: poison.org, healthline.com, webmd.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, mayoclinic.org