Zlatobýl je léčivá bylina, ale i okrasná květina, kterou snesou i alergikové
Martina Havlíčková
4. 8. 2022
Zlatobýl je pro někoho plevel, pro jiného bylina i okrasná květina. Během léta můžete zlatobýl často potkat na lukách a polích, kde hojně roste. Rostliny zlatobýlu mají mnohostranné využití, od poskytování úkrytu larvám užitečného hmyzu až po přitahování včel a motýlů. Péče není vůbec náročná a ještě jej můžete využít na čaj, který se doporučuje při problémech s močovými cestami.
Zlatobýl a jeho charakteristika
Zlatobýl pochází z několika oblastí Eurasie a Severní i Jižní Ameriky. Jsou to většinou bylinné trvalky, které rostou v široké škále prostředí – otevřené lesy, savany, prérie a louky. Druhy se obvykle liší velikostí i celkovým vzhledem. Tyto květiny se staly velmi oblíbenými okrasnými rostlinami po celém světě díky svému nenáročnému pěstování – má vysokou toleranci sucha a není náročný na výživné půdy. Je schopný tolerovat širokou škálu podmínek a nemusíte se obávat ani škůdců a nemocí, neboť zlatobýl není absolutně náchylný. Maximálně se může objevit rez a padlí.
Pyl zlatobýlu je navíc natolik lepkavý, že se neuvolňuje do vzduchu a alergikům nezpůsobuje sennou rýmu. Můžete si jej tedy vysadit na svou zahradu jako léčivou bylinu a zároveň jako okrasnou květinu.
Šuškarda je nenáročná rostlina s netradičním květem, která svým vzhledem dozajista zaujme
V české přírodě potkáte čtyři druhy zlatobýlu, jeden i léčí
V Česku se ve volné přírodě vyskytují čtyři druhy zlatobýlu. Původním druhem je u nás pouze zlatobýl obecný. Vedle toho zlatobýl kanadský, obrovský a trávolistý pocházejí ze Severní Ameriky a jsou to vysoce invazivní rostliny, které vytlačují původní flóru. A navíc nemají nijak zvlášť výrazný a prokázaný vliv na zdraví.
Zlatobýl obecný, kterému se také říká zlatobýl evropský, je rozšířen po celém Česku a často je považován za plevel či invazivní rostlinu, nicméně má několik pozitivních účinků na zdraví. Používá se hlavně jako bylina na močové cesty, pročistění ledvin a pro své protizánětlivé účinky. Byť obsahuje přínosné flavonoidy, terpeny a saponiny, klinické studie vyvracejí, že by měl zlatobýl obecný prokazatelně i účinky antioxidační, analgetické, antibakteriální, antimykotické, antiparazitické či dokonce protinádorové. Tyto přínosy naznačují jen neklinické studie a nejsou tedy vědecky dokázány a potvrzeny. Nejčastěji se tak zlatobýl používá jako čaj v kombinaci s kakostem na pročištění močového ústrojí.
Kombinujeme Zlatobýl na zahradě
Rostliny zlatobýlu mají dlouhou dobu květu, která trvá od konce léta do poloviny podzimu. Některé druhy dokonce kvetou do prvních mrazů (zlatobýl „Fireworks“). Během období květu vykazuje četné a hojné shluky drobných, na nektar bohatých květů. Plody jsou pak suché a chlupaté nažky. Nejlépe se kombinuje s dalšími druhy rostlin, které rostou spíše do výšky, sám totiž dorůstá až do dvou metrů. Můžete jej tedy nejlépe kombinovat s květinami jako je křešina, záplevák a šuškarda. Z bylin pak můžete kombinovat s šalvějí ruskou, meduňkou lékařskou či verbenu vysokou.
Verbena jako léčivka i okrasná rostlina. Jaké má účinky a jak ji pěstovat?
Jak pěstovat zlatobýl
Zlatobýl se doporučuje zasadit na okraje záhonů, kde se nebude tolik šířit do okolí. Převážná většina druhů zlatobýlu bude preferovat slunné stanoviště. Požadavky na půdu jsou průměrné, ale má rád drenáž nebo dobře odvodněnou půdu. Dobře se přizpůsobí kamenité, písčité a těžké hlinité půdě. Avšak doporučuje se vyhnout výsadbě zlatobýlu, jestliže máte bohatě úrodnou půdu – je tu totiž riziko, že se vám rychle rozroste a bude hodně invazivní pro okolní rostliny na zahradě, které může i vytlačit.
Sázení zlatobýlu
Nejlepší je zlatobýl sázet ze semen, které můžete zasít přímo ven na záhonek. Pokud semena zasadíte již na podzim či začátkem zimy, pak semena vyklíčí brzy poté, co se teploty na jaře zvýší. Nicméně sázet lze i na jaře. Popřípadě lze vysadit doma 6 až 8 týdnů před posledním mrazem. Zkrátka zlatobýl je nenáročný a nemusíte se bát, že by vám nevyrostl. Důležité je set semena na povrch půdy, neboť zlatobýl vyžaduje k začátku klíčení světlo.
Jednotlivé rostliny by mezi sebou měly mít dostatečný prostor, od 30 cm do 1 metru, aby nebyl zlatobýl náchylný na padlí. Aby po celou dobu jejich růstu vypadal, co nejlépe, nehnojte – výživa jen podporuje jeho růst a méně květů. Doporučuje se také 2-3 roky řezat, aby se zlatobýl příliš nerozmnožil. Pokud jej chcete zastavit před vysemeněním, stačí odstranit hlavičky se semeny.
Rozmnožování zlatobýlu lze buď řízky, které pořídíte na jaře ještě před novým růstem, nebo vytvořte řízky ze stonků, které vezmete z rostliny začátkem léta.
Jelikož zlatobýl roste do výšky, bude potřeba jej podepřít. Pokud své zlatobýly nechcete vytyčovat, můžete zvolit alternativu v podobě prořezání na začátku léta, aby rostly kratší a o to košatější. Tímto způsobem si také zajišťujete více květů a postranních větví.
Jak už jsme řekli výše, zlatobýl není náchylný na choroby a škůdce. Jestliže se objeví padlí, je to tím, že rostliny mezi sebou nemají dost prostoru na proudění vzduchu. Rez bude zase způsobena malým množstvím slunce. Obojí se však dá řešit dostatečně slunným umístěním.
Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com, missouribotanicalgarden.org, gardendesign.com, avogel.com