Sympatická bylinka z rodu miříkovitých dodá vašim pokrmům netradiční chuť, ale podpoří také vaše zdraví.
Již od pradávna je libeček nepostradatelným kuchyňským pomocníkem pro mnoho obyvatel Evropy i jihozápadní Asie. Nejenže dobře chutná, ale na lidský organismus působí blahodárně v mnoha směrech. Seznamte se s účinky lidového všeléku důkladněji.
1. Proti zažívacím potížím
Libeček působí proti nadýmání, zahání pocit nafouklého břicha a je dobrý také pro lepší trávení. Pomůže i při problémech s nechutenstvím a pálením žáhy.
Jak pěstovat libeček lékařský a na co všechno se tato bylina dá použít?
2. Pro správné dýchání
Eukalyptus obsažený v zelené rostlince je hotovým darem z nebes pro podrážděné a zahleněné plíce. Okořeňte si život libečkem a hned se vám bude lépe dýchat.
3. Proti zánětům střev
Prospěšná látka ukrývající se v libečku, které se říká limonen, zmírňuje podráždění střev a zejména průběh zánětu tlustého střeva.
Nejlepší bylinky na trávení jsou máta či kopr
4. Pro zdravé ledviny
Libeček díky svému močopudnému působení podporuje správnou funkci ledvin. Častější močení, a tím pádem častější čistění orgánu dokáže zabránit i tvorbě ledvinových kamenů.
5. Proti revmatu
Ze široké škály účinků libečku je potřeba zmínit i pozitivní vliv na problémy s klouby. Na ty pomůže hlavně výluh z kořene rostliny.
6. Pro silnější imunitu
Pokud si budete do jídla přidávat špetku této zázračné zelené bylinky, jen tak něco už vás neskolí. Libeček totiž funguje i jako podpůrný prostředek pro vaši obranyschopnost.
Jak snížit krevní tlak pomocí stravy a zbavit se rizika užívání léků jednou provždy
7. Proti alergiím
Za trable s alergiemi je zodpovědná látka zvaná histamin. Proti jeho uvolňování při kontaktu s alergenem působí v libečku obsažený quercetin.
Jak libeček konzumovat?
Staří Evropané a Asiaté jej přidávali do jídla jako koření anebo z něj vařili voňavé bylinné likéry, do kterých přidávali hlavně nasládlá semena. Nejúčinnější část rostliny je kořen, abyste tedy z libečku dostali co nejvíce pro vaše zdraví, udělejte si z něj čaj.
Libeček je výborný také jako dochucovadlo polévek či omáček, kdy jej stačí jen zlehka povařit. Anebo nechte zcela vyniknout jeho chuť a dejte si lístky libečku jen tak na chleba s máslem.