Dětské nohy rostou závratnou rychlostí, a dokonce se říká, že nejvíce právě přes léto! Dost možná tak budete i vy pro své ratolesti potřebovat nové přezůvky. Máme pro vás hned několik tipů na pohodlné bačkory i pevné boty na hodiny tělocviku. Které vyberete?
Špatně padnoucí boty, které by měly vašeho malého žáčka tlačit na palcích, nejsou zrovna tím pravým ořechovým. I když se vám možná zdá, že kupujete nové přezůvky do školy až příliš často, věřte, že nohy vaší ratolesti vám za to poděkují. Jak vybrat i letos takové přezůvky, které budou pro dětská chodidla tou nejlepší možnou volbou?
Podle čeho vybírat přezůvky?
Podle valné většiny odborníků je nejdůležitějším prvkem bezpečné obuvi zpevněná pata, dostatečná podrážka a měkká stélka. Při zkoušení přezůvek je vhodné, aby se dítěti podařilo protáhnout v botě klidně prsty. Takové boty by také měly být dostatečně prodyšné, aby se v nich noha po celý den nepotila. Pro děti na prvním stupni rozhodně nejsou bezpečnou volbou pantofle s otevřenou patou, ve kterých se může noha snadno zvrknout. Naopak ideální obuví pro nejmenší jsou boty na suchý zip, které bezpečně pokryjí celé chodidlo. Boty na přezutí pro jakoukoliv věkovou skupinu tak hledejte takové, které budou:
- lehké,
- prodyšné,
- vhodně tvarované – aby měly kulatou špičku s prostorem na prsty,
- ohebné,
- s tlumícími vlastnostmi,
- dobře padnoucí.
Ani od těch nejvhodněji vybraných bot ale nečekejte, že by vydržely déle než jedno pololetí. Přesněji řečeno – boty to vydrží, ale noha dítěte roste raketovou rychlostí, a tak je pravděpodobné, že je budete střídat klidně každé tři měsíce. V neposlední řadě je totiž také důležité, aby měly jakékoliv z bot, které dítě obuje, správnou velikost. V obuvi by měl zůstat pokaždé prostor, tzn. nadměrek. V praxi to znamená, že by měla být vnitřní stélka boty zhruba o 15 mm delší, než je velikost nohy vašeho dítěte. Takový nadměrek je třeba pravidelně kontrolovat a v případě potřeby boty vyměnit za větší.
A co boty na tělocvik?
Neméně podstatnou části dětského botníku jsou i boty na tělocvik nebo mimoškolní sportovní aktivity. I ty by měly splňovat nejednu z podmínek. Sportovní boty by měly být lehké a dostatečné široké. Při výběru bychom si měli dát pozor na vlastnosti a materiál, ze kterých je bota vyrobena. Určitě není vhodné nechat děti cvičit v klasických Jarmilkách. I když existují sportovní boty určené na jednotlivé druhy sportů, pravděpodobně se vám nebude chtít investovat do bot určených k běhu, do dalších určených do haly a v neposlední řadě do těch, které jsou vhodné třeba na žíněnku. Obzvlášť v případech, kdy děti vyběhnou ven jen několikrát do roka, se taková investice nezdá příliš rozumná. Pro účely školní tělesné výchovy tak postačí pevné boty se světlou podrážkou, které udrží nohu vašeho dítěte v bezpečí, budou mít vhodnou velikost a nohu nebudou deformovat. Pokud je to jen trochu možné, nenechte děti běhat ani v obnošených bodech po sourozencích. Vyšlápnutá bota se již nepřizpůsobí noze vašeho dítěte.
Kde sehnat (nejen) přezůvky do školy?
Častou otázkou zůstává, kde kvalitní boty na každodenní vycházky, přezůvky do školy nebo batůžky na kroužky sehnat. Odpovědí je CCC. Kamenné obchody i e-shop nabízejí množství produktů, ze kterých si vyberou malí i velcí. Už víte, které přezůvky v září obují vaše ratolesti?