Zubní sprcha pro zdravé dásně a krásný chrup. Vyzkoušejte trend v ústní hygieně
Michaela Šilháčková
14. 9. 2022
Není nic krásnějšího než zdravý, zářivě bílý úsměv. Abyste ho dosáhli, musíte mimo jiné poctivě pečovat o své zuby a ústní dutinu. Pomoci vám v tom může zubní sprcha, která dokonale vyčistí i těžko dostupná místa a navíc působí jako prevence zánětů dásní. Podívejte se, jak ústní sprcha funguje a podle čeho vybrat tu nejlepší.
Precizní hygiena ústní dutiny
Zubní sprcha je přístroj určený k péči o ústní dutinu. Čistí mezizubní prostory a masíruje dásně, čímž je udržuje zdravé. Dostane se i tam, kam se ostatní pomůcky pro čištění zubů dostat nemohou, a tak zajistí skutečně dokonalou ústní hygienu.
Pokud trpíte na záněty dásní, určitě o zubní sprše alespoň uvažujte. Díky tomu, že je v odstraňování zubního plaku a bakterií preciznější než mezizubní kartáčky, zánětům pomáhá lépe předcházet. Nádobku na vodu navíc můžete naplnit ústní vodou či roztokem určeným pro péči o nemocné dásně.
Určitě to však neznamená, že by zubní sprchu využili pouze lidé, kteří mají s dásněmi problémy. Přístroj je vhodný pro každého, kdo touží po dokonale čistých zubech. Je známo, že nedostatečná ústní hygiena může být příčinou zubního kazu, a právě pravidelné používání ústní sprchy vzniku kazů předchází.
Přístroj můžete bez obav používat i v případě, že máte rovnátka, korunky, trvalé zubní můstky nebo implantáty.
4 tipy, jak poznat kvalitní zubní pastu. A proč se to vyplatí
Jak vybrat zubní sprchu?
Nejlepší ústní sprchu snadno vyberete podle toho, zda vám jde především o vyčištění mezizubních prostor, nebo o masáž dásní. Můžete si také pořídit zubní sprchu s nastavitelným proudem a poté ji používat k oběma účelům. K čištění mezizubních prostor je obecně potřeba silnější tlak než pro masáž dásní.
Některé zubní sprchy mají také speciální funkci pro čištění zámečků na kovových rovnátkách, pro čištění jazyka a podobně. V neposlední řadě lze sprchu vybírat na základě provedení – dostupné jsou jak sprchy stolní, tak cestovní. Vzhledem k široké nabídce tedy určitě naleznete přístroj, který bude vyhovovat vašim specifickým potřebám.
Jak ústní sprcha funguje?
Zubní sprcha vytváří pulzující proud vody, který dokáže odstranit zubní plak, bakterie a zbytky jídla. Vyčistí širší i úzké mezery mezi zuby a také linii těsně pod dásněmi. Tlak vody je jemný, aby nedocházelo k poškození dásní či zubů.
Pozor, ústní sprchy jsou pouze doplňkem v péči o ústní dutinu. Neslouží jako náhrada za klasický zubní kartáček a obecně nenahrazují ani zubní nit.
Jak zubní sprchu používat?
Použití zubní sprchy je jednoduché. Stačí naplnit zásobník vlažnou vodou (popř. ústní vodou), přiložit přístroj k zubům a poté jím pomalu pohybovat, aby se proud vody dostal na všechna místa (z vnitřní i vnější strany zubů). Rukojeť by měla být v pravém úhlu k zubům. Poté už je jen potřeba vyprázdnit zásobník na vodu, aby se v něm nemnožily bakterie. Celý proces čištění zubů pomocí ústní sprchy zabere zhruba dvě minuty.
Je jen na vás, jak často budete sprchu používat. Díky tomu, že je k dásním šetrná, si s ní bez obav můžete vyčistit zuby i několikrát denně. Mějte však na paměti, že zubní sprcha nenahrazuje zubní kartáček. Ideální je používat zubní sprchu také v kombinaci s klasickou zubní nití.
„Standardní zubní nit je obecně považována za nejefektivnější pomůcku pro čištění mezizubních prostor. Zubní sprcha, známá také jako ústní pulzní irigátor, je zařízení, které čistí pomocí proudu vody. Odstraňuje zbytky jídla a pomáhá také proti krvácení a onemocnění dásní. Obecně však nenahrazuje zubní kartáček nebo nit. Neodstraňuje viditelný povlak a plak na zubech, může však pomoci odstranit bakterie, a to i pod linií dásní,“ říká stomatolog Thomas J. Salinas z Mayo Clinic.
Mohou zubní sprchy uškodit?
Použití zubní sprchy je bezpečné a ve srovnání s jinými pomůckami pro čištění zubů (např. zubními nitěmi) s sebou nenese riziko poranění. Není třeba mít strach ani z případného poškození dásní či zubní skloviny. Jedná se o velmi šetrný způsob čištění, který doporučují i zubní lékaři.